Solidární čtení jmen
Nenecháme si ukrást odkaz vítězství nad fašismem …(Больше)
Report z workshopu Sdílených domů
Otázka bydlení je jednou z těch, jimiž se soustavně zabýváme (asi nejpodrobněji v anarchistické revui Existence č. 2/19). Jednak proto, že jde obecně o jednu ze základních potřeb člověka, a pak z toho důvodu, že pro mnohé z nás je akutním problémem tuto potřebu naplnit. Po mnoha letech se v rámci antiautoritářského hnutí rozjel družstevní projekt Sdílené domy, jenž již po vzoru podobných iniciativ – zejména v Německu – zahrnuje několik nemovitostí, které se tak podařilo vysvobodit z realitního trhu.
Plzeňská skupina Anarchistické federace hostila před lety Sdílené domy v kavárně Inkognito na přednášce a promítání filmu To je náš dům!, ještě v době, kdy se teprve utvářel právní status tohoto speciálního družstva. Letos jsme se rozhodlx pozvání zopakovat, aby se případní zájemci mohlx seznámit s tím, co je nového a jak celý proces vyčleňování nemovitostí z kapitalistické mašinerie pokračuje. Naše pozvání se akorát potkalo s plánem Sdílených domů na pořádání workshopů „Vytváření sítě komunitního družstevního bydlení v Česku“, které kromě Plzně proběhly také v Praze a Brně.
Na pražský workshop dorazilo kolem třiceti lidí. V Plzni to 25. listopadu bylo žel o hodně méně. Otázka je, zda to bylo tím, že v pondělí nejsou lidé zvyklí nikam moc chodit. Těžko říct. I tak se ale vytvořila příjemná atmosféra, malá účast samotnému workshopu nijak neubrala a hostující prostor Jednota tvořil velmi příjemné a pohostinné zázemí, které ještě dokreslilo distro publikací z Nakladatelství AF.
Workshop se skládal z několika částí – kvízu, prezentace, plánování a diskuse. Na úvod jsme si tedy otestovalx, jak jsou realitě blízké naše domněnky o trhu s bydlením a možnostech alternativ. Následně členky Sdílených domů představily vlastní zkušenost s cestou ke komunitnímu bydlení, která se vine již od roku 2013, zastavily se u principů, které tvoří pilíře projektu, stejně jako u jeho právní struktury a iniciativ, které mu byly inspirací. Dále mluvily o tom, proč je podle nich vhodné zrovna sociální družstvo, o finančním modelu a udržitelnosti, popsaly kritéria pro koupi domu a způsoby jeho hledání a na základě vlastní zkušenosti vyprávěly o problémech s rekonstrukcí a rekolaudací. V neposlední řadě obrátily pozornost ke zdraví a udržitelnosti komunity.
Dále jsme pracovalx ve skupinách, kdy si každá vybrala nějaký vzorový příklad a na jeho základě a dle připravených otázek namodelovala vlastní projekt komunitního bydlení, včetně výběru konkrétní nemovitosti v realitní nabídce, uzpůsobení svých představ reálnému objektu a nastínění finančního plánu. Tato část byla velmi živá a zábavná a stejně tak si vyžadovala formulaci vlastních představ a naslouchání představám těch druhých. Na konci každá skupina představila svůj projekt.
Závěrečná neformální diskuse se pak týkala zejména zvídavých dotazů na praktické věci a konkrétní příklady, a to vše bylo prokládané veselými i méně veselými historkami z ranku snah o komunitní bydlení.
Velké díky Sdíleným domům za inspirativní workshop a Jednotě za poskytnutý prostor.
Nenecháme si ukrást odkaz vítězství nad fašismem …(Больше)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(Больше)
komentovaná procházka městem a koncert …(Больше)
Kvír turistika …(Больше)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025