Anarchistická federace

Bukfér 23

Reportáž z 10. ročníku pražského Anarchistického festivalu knihy

Praha

V sobotu 27. května se v Praze konal 10. ročník Anarchistického festivalu knihy. Stejně jako loni se celá akce odehrávala v útrobách i na prostranství před holešovickým klubem Cross a stejně jako loni slibovala bohatý program.

Venku u stánku

Festival sice oficiálně začínal v deset dopoledne, ale bylo tu rušno již od časného rána, kdy probíhaly přípravy a první vystavovatelé si začínali chystat své stánky. Těch oproti minule přibylo, o čemž svědčil mj. i fakt, že vedle velkého stanu se jich část nacházela i ve stínu menšího stanu směrem k pódiu, následovaného transparentem z prvomájové demonstrace.

A právě tady se nacházel také stánek Anarchistické federace. Naše nakladatelství tu v bohaté nabídce v popředí prezentovalo novinky, které vyšly od minulého setkání – dvě čísla anarchistické revue Existence (podzimní na téma „Anarchistická strategie“ a jarní věnované Jaroslavu Haškovi), kapesní knihy o Magónovi a o Marxově kritice politické ekonomie, druhé vydání vězeňského deníku Jedu do Magadanu a čerstvou sbírku Haškových povídek Všivá historie. O tu byl ve finále největší zájem. Je vidět, že klasici nestárnou. Součástí stánku byly také samolepky k volnému rozebrání, benefiční nášivky pro Trhlinu, publikace Výboru na obranu revoluce v Rojavě (VORR) a kasička na podporu Kolektivů solidarity, do které zpravidla lidé házeli drobné, které se jim vracely při nákupu. Skončilo v ní dohromady sedm stovek, které budou přidány k dalším příspěvkům a následně v jedné várce odeslány.

Venkovní stání mělo tu výhodu, že jsme si mohli vytvořit z laviček a dalších věcí takovou vlastní „backstage“, v níž se vystřídalo v průběhu akce množství našich členek a členů, stejně jako dalších kamarádek a kamarádů, kteří tu mohli nerušeně klábosit, popíjet, číst si apod. Ohledně toho čtení – velmi nás pobavil satirický list Žižkovská pavlač, jenž se na festivalu anonymně objevil. Jelikož nás bylo na místě dostatek, střídali jsme se u stánku dle potřeby bez nějakého předem daného plánu, takže se opět podařilo naplnit představu o funkčním a harmonickém sloučení organizace a chaosu.

Nacházeli jsme se ve velmi příjemné společnosti. Z jedné strany s námi sousedil stánek spřátelených nakladatelství Neklid a Utopia libri. Neklid představil na stánku dvě knihy, které teprve před několika dny opustily tiskárnu – Sbohem kapitalismu a Manifest socialistického hnutí. Vedle toho se staly i součástí programu, první prezentoval vydavatel, druhá byla předmětem závěrečného panelu, o němž bude ještě řeč. Utopia libri nově nabídlo tituly Glitch feminismus: manifest od Legacy Russell a Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací od Vojtěcha Pecky. Tu pak autor představil v rámci přednáškového programu.

Z druhé strany jsme sousedili s přáteli z běloruského Anarchistického černého kříže. Ti nabízeli tematické samolepky, anglickojazyčné brožury a letáky, trička a také hned několik barevných plakátů jak na podporu vězněných anarchistek a anarchistů v Bělorusku, tak těch, kteří bojují a pomáhají na Ukrajině. Díky této blízkosti bylo snadné promluvit o další spolupráci (např. během týdne solidarity s anarchistickými vězni) a stvrdit to výměnou Magadanu za anglické vydání. I kamarádi z ABC-Bělorusko přispěli svou hodinkou do přednáškového programu, aby zájemce seznámili s konkrétními kauzami, se situací anarchistických vězňů, represemi a vůbec politickou atmosférou v Bělorusku, stejně jako s možnostmi, jak vězněným kamarádům a kamarádkám pomoci.

Dlouhatánský pult menšího stanu pak zakončovala produkce olomouckého nakladatelství Broken Books, které po delší době vydalo během posledního roku tři nové knihy. Jednak jde o titul Urbánní revoluce od urbánního sociologa Henriho Lefebvra, druhou je Moře plastu od Ericy Cirino a tou třetí Feminismus je pro všechny od feministické teoretičky bell hooks.

Ve velkém stanu

Velký stan byl narvaný k prasknutí a není divu, že během odpoledne byl občas problém nakouknout k některému ze stánků. Ale všichni k sobě byli ohleduplní, navíc nikdo nikam nespěchal, takže nebylo co řešit.

Je velmi těžké si vybavit, jaké všechny stánky tam byly, takže to vezmeme po paměti. Pokud jsme někoho vynechali, omlouváme se. Začneme od Salé distribuce, která je volně propojená s družstevním projektem Roleta39 a nabízela zapatistickou kávu od Café Libertad, grafické listy, české i anglické knihy a řadu anglických brožur vlastní produkce s cenou 2 koruny za list A4. Tradičně nechyběl stánek Active Distribution s velkou porcí anglickojazyčných knih. Vedle měla svou nabídku rozloženou Acerbic distribution ze slovinské Lublaně a stůl naproti byl plný balíčků samolepek s různorodými motivy. V rohu stanu bylo se svými knihami přítomné nakladatelské studio Rubato, následovalo nezávislé risografické studio a vydavatelství Kudla Werkstatt, u kterého si zájemci mohli za dobrovolnou cenu zakoupit printy na podporu Ukrajiny. Následoval stůl s materiály KPK, na které navázala přehršel publikací undergroundového nakladatelství Pravěk. Přes uličku hlásal banner účast kulturního čtrnáctideníku A2. Jeho velkoformátové výtisky ale byli i tak nepřehlédnutelné. Zájemci si u stánku vedle koupě starších čísel mohli zajistit i předplatné těch budoucích. Ádvojková trička přetékala do stánku brněnského nakladatelství Canc s jeho pohádkami pro dospělé. O stůl plný komiksů se postaralo nakladatelství Centrala. Pořídit se daly anglické publikace z distra Forged Books, které mj. vydává eseje a studie z oblasti kultury, historie a subverze. Velkým osvěžením a novinkou byl stánek Spinkdistra, které překládá, připravuje a šíří útlé brožury na různá témata, přičemž je časem vylepšuje v nových a nových verzích. Představilo tituly Biocentrická anarchie, Život bez zákonů, Zrušení práce, Porozumění patriarchátu či Znič gender. Rychle se však po nich zaprášilo. Ale není třeba smutnit, jelikož všechny jsou ke stažení na webu Spinkdistra. Navazoval kolektiv Dekonstrukce s queer samolepkami a brožurou Kvír Anarchismus. Když byly rozebrány všechny výtisky, byl na stole dán k dispozici QR kód s odkazem na stažení. Kolečko po obvodu velkého stanu uzavíral stánek nakladatelství Nevim, které je projektem našich přátel ze sociálního družstva Tři Ocásci. Oproti loňskému roku na něm přibyla vskutku tučná kniha Přepisovat pravidla: Antiprůvodce láskou, sexem a vztahy od Meg-Johna Barkera.

Uprostřed stanu se prezentoval Bod zlomu – nakladatelství přidružené ke svazu Priama akcia. Ten tu nabízel také materiály ke stému výročí Mezinárodní asociace pracujících (MAP), jíž je Priama akcia členskou sekcí. Vedle toho se skupina zapojila i do programu přednáškou věnovanou právě tomuto výročí a zmínila i dobu, kdy byla MAP zastoupena v Česku. Vedle si rozložila své propagační materiály včetně příručky Jak zlepšit situaci nájemnictva organizováním Iniciativa nájemníků a nájemnic. A ostrůvek uzavíral historický spolek Zádruha se svými rychlou jehlou šitými brožurami.

a vše kolem

Otevřený venkovní prostor uvozoval hned od ulice velký transparent s názvem festivalu, doprovázený stolem, kde si každý z (odhadem) pěti set návštěvníků mohl vzít vytištěný program celé akce. Stejně tak mohl u některých stánků přispět na provozní náklady festivalu. Na různých místech byly také plakáty, například s nápisem „Support Anarchists and Anti-authoritarians in Ukraine“, či přehled novinek Nakladatelství AF.

Po celý den bylo k dispozici ve dvou stanech občerstvení. Ten první byl v režii Kuchařek bez domova. Tady jste si mohli pořídit například meruňkový koláč s drobenkou, olivové spirály, chleba s pomazánkou z bílé ředkve, banánové muffiny s hrozinkami, chleba s ajvarem nebo špenátový závin. U stánku pražských Food not Bombs si šlo objednat z teplých jídel burger v pikantní i nepikantní verzi, sladké a slané palačinky, guláš a kari – to vše za dobrovolný příspěvek. A kdo by měl málo, mohl se docpat jablíčkem nebo minimálně deseti druhy sladkostí od šneků přes muffiny po koláče a perník a zapít to lahodnou zapatistickou kávou. Jídlo šlo na dračku, přeci jen reaguje na ukojení mnohem akutnější potřeby, než je uspokojení z dobré knihy.

Byla připravena i zábava pro děti a kdo si chtěl osvojit nějakou praktickou dovednost, mohl se během dne zastavit ve stanu se sítotiskovou dílnou. Dle programu si měli na své přijít i městští turisté při komentované procházce po Holešovicích s Pavlem Karousem, která se zaměřovala na výtvarné objekty ve veřejném prostoru. Nikdo z nás se jí ale neúčastnil, takže žádný dojem přidat nemůžeme. Program byl holt nabitý a navíc bylo stále s kým si povídat.

Přednáškový program probíhal paralelně na čtyřech místech – uvnitř Crossu v salonku kavárny, v přízemním sále a největší prostor poskytoval sál ve sklepě, vně pak bylo vytvořeno kolečko k sezení na venkovním pódiu. Kromě přednášek, které jsme již zmínili či ještě zmíníme formou osobních reportů v dalších samostatných článcích, byla na programu následující setkání: „Nemám co skrývat: praktická ochrana soukromí s IuRe a NoLog“, „Jonathan Eibisch – S politikou, proti politice nebo mimo ni? Několik teoretických poznatků o anarchistickém pojmu politika“, „Michal Trčka – Katastrofická rizika: strašáci vs. Realita“ (tato přednáška nahradila původně avizované povídání o Jaroslavu Haškovi, na které se mnozí z nás těšili), panelová diskuse „Krize bydlení a jak z ní ven“, „Trhlina – co se skrývá za novým pražským infoshopem“, představení knihy Toto je můj coming out, „Karmína – Nexen/Booster: odborárske boje a ľavicový aktivizmus“, workshop „Anarchist*ky a internet“ a další.

Afterparty

Po náročném dni se většina přespolních vydala na cestu do svých domovů. Ti, kteří zůstali v Praze, spolu s místními ale mohli pokračovat v poněkud jiném duchu. Stačilo vyrazit do nedalekého komunitního prostoru Zdena, hodit do kouta pořízené knihy a plně se oddat nachystané afterparty. Ani tady nechybělo jídlo a pití, kterým se nešetřilo. Samozřejmě došlo i na kulturu – nejdříve trocha poezie, pak kytary a v závěsu za tím techno, dub a zas techno. Naštěstí byly sklepní prostory Zdeny vyvětrané, a tak tam byl pobyt hned příjemnější, možná jen zvuk byl trochu víc punk, než by bylo záhodno. Ale komu by to vadilo, když je dobrá atmosféra a zábava.

Tak další rok na shledanou.


Píšou jinde

Odkazy