Anarchistická federace

Chceme jenom grilovat 2: konec prázdnin na Vlaštovce

Report z druhého, tentokrát političtějšího pofelu u grilu v režii AF-Praha

Praha

Končící srpen je zvláštní období: nejen kvůli očekávanému návratu školou víceméně povinných do lavic, ale i jakémusi konci všeobecně vyzevlené atmosféry odlehčující zaběhnutou stupiditu kapitalismu nám, kteří jsme již nuceni takzvaně pracovat. Snad i proto nás v AF-Praha napadlo, že zopakujeme veřejnou grilovačku z června. Tentokrát jsme nezamířili na Parukářku, ale do poněkud civilizovanějších podmínek První vlaštovky – pilotního projektu kolektivu Sdílené domy. Heslo „Pofel, griluj a mrkni na film s AF“ vystihovalo náš záměr naprosto přesně.

Sešli jsme se ve čtvrtek pětadvacátého. Zadní část Vlaštovky obohatil nejen gril, ale i kvanta jídla, pitiva, distro se zbrusu novými antifašisticko-grilovacími plackami a konečně improvizovaný, ale zcela funkční promítací sál. Na programu byl snímek Frontline Hooligan pojednávající o skupině kámošů – ukrajinských antifa fotbalových chuligánů vzdorujících se zbraní v ruce Putinově invazi. Promítání nám velmi přátelsky přímo posvětili autoři filmu, dokumentaristé z Popular Front.

Začali jsme každopádně, jak se patří, zažehnutím grilu a všeobecnou družbou. Prostor zdobilo mimo jiné pár vlajek včetně anarchofeministické. V průběhu podvečera se na vlaštovčím dvoře protočilo řádově několik desítek lidí, snědlo nepřeberně jídla a vypily spousty piv a limonád. Krom starých známých jsme potkali i příznivce či příznivkyně anarchie/grilování, kteří*ré na Vlaštovku navzdory poměrně odlehlé poloze dorazili*y, aniž se s námi blíže znali*y – čehož si moc vážíme!

Milou atmosféru nenarušil ani slejvák, kterému se hbitě vzdorovalo přesunem grilu pod střechu a přípravami na večerní promítání. Tomu ovšem ještě předcházel útvar avizovaný jako „menší povídání“. V praxi mělo jít o kratičkou přednášku o anarchistickém odporu proti Putinově přepadení Ukrajiny, nad plánovanou čtvrthodinu se ovšem lehce natáhla. Jako přednášející musím přiznat, že pokus tak rychle a víceméně improvizovaným výkladem shrnout rozsáhlé téma a zahrnout do něj nejen samotné přátele na Ukrajině, ale i anarchisty z Ruska či Běloruska byl předem odsouzen k pověstnému přetékání do basketbalu.

Pověděli jsme si nicméně o těžkých podmínkách nezlomných anarchistických hnutí bojujících doma s Putinem či Lukašenkem, podobách odporu i vývoji ukrajinského anarchismu od Majdanu po nynější tragickou dobu. Nezapomnělo se ani na anarchisty, kteří čelí represím v Bělorusku, kterým jsme psali v rámci týdne solidarity s anarchistickými vězni. Zběžného popisu se dočkaly také solidární iniciativy v čele se Solidarity Collectives, podporující přátele bránící Ukrajinu skrze výstroj, logistiku i humanitární pomoc. Právě pro Solidarity Collectives byla celý večer určena kasička, kam lidé vhazovali dobrovolné příspěvky za placky i námi benefičně předkoupené pivo. Z grilovačky budeme na Ukrajinu posílat 2320 korun. Rozhodně jde o úspěšnou sbírku – děkujeme!

Zhruba půlhodinový film následně zhlédl prakticky plný „sál“. Po podvečeru plném pokecu, grilovaných dobrot a lahváčů šlo o poměrně tvrdý návrat do nehezkého světa impérií a jejich armád, věřím nicméně, že tím spíš jsme mohli ocenit pointu snímku. Že lidé vší té nejistotě a hrůze mohou alespoň svými silami čelit, když se opírají o sebe navzájem, skrze přátelství, odhodlání a neochotu podřídit se zlu.

Po promítání následovalo již jen závěrečné kolo grilování a pár drinků, protože jsme chtěli končit, aniž bychom Vlaštovce vytočili všechny sousedy nočním hlukem. Jakkoli se tedy neopakoval závěr červnové grilovačky na Parukářce, provázený podivnými humory městské policie (a dopíjením zbývajících piv mimo policejní bystrozrak o kousíček dál), šlo rozhodně o povedenou záležitost! První vlaštovka má jistě nakročeno stát se oblíbeným a ustáleným prostorem k setkávání. Stejně tak věříme, že se nám již podařilo založit tradici anarchogrilovaček.

V Praze nápad na podobnou akci vzešel z občasného grilování skupiny kamarádů tak či onak blízkých anarchistické scéně. Což mě vede k myšlence, že myšlenka komunitního grilování je zcela „open source“, a vřele ji můžeme doporučit i všem soudruhům a soudružkám mimo Prahu! Systém tím asi nesvrhneme, ale rozhodně si uděláme pohodu a prostor k setkávání. Což není vůbec málo. Budujme nový svět na mřížce nad žhavými uhlíky, kterou jsme koupili v tom starém.

PROTI STÁTU A KAPITALISMU!
GRILOVANÉ VEGEKLOBÁSKY PRO VŠECHNY!


Verze pro tisk 30.8.2022 -vc-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy