Anarchistická federace

Oleh Sencov: Kronika jedné hladovky

Recenze na vězeňský deník odsouzeného protiputinovského aktivisty

Sencov a Kolčenko

Jestli se Anarchistická federace na něco mediálně zaměřuje, pak je to bezesporu anarchistické hnutí v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Tamní anarchisté a antifašisté čelí neustále vzrůstajícím represím, na což mezinárodní anarchistické hnutí reaguje solidárními akcemi. Jednou z kauz byl vykonstruovaný proces s aktivisty, kteří protestovali proti ruské okupaci Krymu. Oleh Sencov, Alexandr Kolčenko, Gennadij Afanasjev a Alexej Čirnij byli obviněni z terorismu a následovaly tvrdé tresty. V obvinění třeba stálo, že skupina byla řízena neonacistickým Pravým sektorem, což je v případě anarchisty Kolčenka zcela absurdní.

Filmový režisér Sencov zahájil ve vězení hladovku a jeho vězeňský deník příznačně nazvaný Kronika jedné hladovky vyšel předloni v Edici N. Jednotlivé deníkové záznamy jsou směsí popisu reality v ruském vězení, vzpomínek na minulost (čtenáři si mohou utřídit např. některé souvislosti ohledně Majdanu) či barvitých snů, které se Sencovovi v noci zdají. Sencov se postupně i za zdmi vězení dozvídá o své rostoucí popularitě a daří se mu i odolávat nátlaku dozorců či lékařů, kteří mu hladovku rozmlouvají a argumentují přitom legitimitou Putinovy politiky. V této souvislosti si nelze nevzpomenout na podobný případ, kdy byl ve vykonstruovaném procesu vězněn český anarchista Martin Ignačák. I on zahájil ve vazbě trvající přes 500 dní protestní hladovku, „demokratická“ média však jeho případ zcela ignorovala.

Sencovova hladovka má však i temné stránky; postupně si stěžuje na zdravotní problémy, jeho zápisky jsou místy chaotické a roztěkané. Deník končí autorovým pocitem prohry, přestože Sencov byl nakonec v rámci výměny vězňů osvobozen a v roce 2018 dostal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Knize by proto slušel doslov (ne nutně autorův), který by dovysvětlil, co následovalo po Sencovově propuštění a kam se dál ubíral jeho život. Vytknout lze i minimální editaci textu, čímž zvítězila autenticita nad literárností. Je otázkou, zda to tak nutně muselo být.

Oleh Sencov: Kronika jedné hladovky. N Media, Praha, 2020, 336 stran.


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy