Smash The Patriarchy
Besedy a afterparty …(více)
Stručná teze CrimethInc. na téma „Kdo je pánem světa?“
Kdo drží v kapitalistickém systému nejvyšší moc? Jsou to hlavy států? Zdá se, že vládnou pouze na příkaz bohatých, jejichž zájmy hájí. Jsou to tedy ti nejbohatší? Magnáti, co vlastní korporace a těží zisk ze stovek vypočítavých investic? I oni se musí stále přetahovat, aby udrželi své pozice, poněvadž tisíce kandidátů zápasí, aby je nahradili. Co třeba Federální rezervní systém,[1] bankéři a ti, kdo ho udržují v chodu? Když se něco zvrtne, vypadají stejně bezradně jako kdokoliv jiný. Je to tajné spiknutí magnátů a zednářů? To zní jako přiživování antisemitské rétoriky, naznačující, že problémem je moc specifické skupiny namísto dynamiky samotného systému.
Nebo to nikdo neřídí? Lidé mluví o ekonomice stejným způsobem, jako mluví o Bohu nebo o přírodě, přestože je utvářena jejich vlastními aktivitami a aktivitami stejných lidí, jako jsou oni. Je to jako fotbal,[2] kde sobecké jednání „sólistů“ škodí celému týmu. Známe z historie nějakého diktátora, který by byl natolik ukrutný a pustošivý, jako je trh?
Zdá se, že kapitál je autonomní. Proudí jedním směrem, pak zase jiným; koncentruje se v jedné zemi, potom se vrtošivě vypaří někam do zámoří. Z ekonomického pohledu je historickou záležitostí. Záležitostí, která na nás působí. Jeho pohyb se zdá být nezastavitelný, nevyhnutelný, jako jakési finanční počasí. A ještě: kapitál, jak ho známe, je jednoduše kolektivní halucinací uvalenou na svět, společensky vytvářený vztah.
Co je to kapitál? Zevrubně řečeno, je to produkt předchozí práce, který může být využit k produkci bohatství. To může nabrat mnoha podob. Továrna je kapitál; počítačový program s ochrannou známkou může sloužit jako kapitál; pokud vám zbývá dost peněz potom, co zaplatíte účty, a můžete si hrát na akciovém trhu, jedná se taky o kapitál. Pojítkem je, že všechno tohle může být využito ke kontinuálnímu hromadění zisku ve společnosti, která věří na soukromé vlastnictví. Kapitalismus je systém, v němž soukromé vlastnictví kapitálu určuje sociální podmínky. V jistém smyslu je to skutečně kapitál, kdo diktuje podmínky, kdo vládne skrze zaměnitelné lidské hostitele.
To ovšem neznamená, že řešením je využít politické struktury k jeho zkrocení, přinucení ho k tomu, aby byl více racionální, více „demokratický“. Bohatství je dnes koncentrováno v úzké skupině privilegovaných víc než kdykoliv v minulosti, navzdory všem experimentům socialistů a sociálních demokratů. Politická moc může zavést dozor nad lidskými bytostmi, ale nemůže donutit kapitál, aby fungoval jinak. K tomu je potřeba hluboká sociální změna. Dokud je základem našeho ekonomického systému soukromé vlastnictví, bude kapitál směřovat k hromadění do stále vyšší koncentrace a výsledná nerovnost bude určovat dynamiku naší společnosti bez ohledu na princip brzd a protivah.
Poznámky:
[1] Federální rezervní systém je centrální bankovní systém USA.
[2] V původním textu je použito přirovnání ke spiritistické tabulce Ouia oblíbené v USA.
Zdroj:
Work, At the top, s. 51–52
Psali jsme:
Mytologie práce, Existence 1/2017, s. 14–16
CrimethInc jdou do práce: recenze na knihu Work
Besedy a afterparty …(více)
Promítání a diskuze …(více)
Promítání …(více)
Kvír turistika …(více)
Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025