Anarchistická federace

CrimethInc jdou do práce

Chystané číslo Existence se bude věnovat tématu práce a obsahovat mj. text od CrimethInc. Připomeňme si tedy starší recenzi na tematickou knihu od této skupiny.

Work

Americká anarchistická skupina CrimethInc, jakkoliv známá především jako kontroverzní, je bez nadsázky jedním z nejvlivnějších anarchistických projektů své doby (jenom jejich první knihy Fighting for Our Lives se do dnešního dne rozdistribuovalo 650 000 kusů). Dokázala do ruda rozpálit nejenom své nepřátele, ale i spojence ze stejné strany barikády, a svými myšlenkami vyvolat nejednu horkou diskusi. V loňském roce vydala – částečně v reakci na globální krizi – svou poslední knihu. Ta kromě jiného také vyvrací mnohé stereotypy CrimethInc přisuzované – vždyť kdo by kdy pomyslel na to, že CrimethInc budou vyzývat, aby lidé neopouštěli své zaměstnání!

CrimethInc již od počátku svého fungování postavil na hlavu tradiční přístup k organizování – namísto toho, aby si vzal za svůj některý ideologický směr a organizoval se za účelem jeho propagace a prosazení, rozhodl se realitu odžít a teprve na základě takto bezprostředně získaných zkušeností vyvozovat politické závěry, které ovšem vždy směřovaly k jasnému cíli: co nejefektivněji přispět k revoluci. Z toho nutně vyplývá, že myšlení CrimethInc je značně dynamické. Protože jde o generační projekt, jeho „ideologie“ se vyvíjí, dospívá a stárne tak, jako stárnou jeho členové a členky.

A tak se od důrazu na osobní osvobození za účelem maximálního škodění systému přes fascinaci studentskými a následně všemi dalšími militantními pouličními protesty dostal až ke konfrontaci se světem námezdní práce. Ta se v širokém smyslu slova stala předmětem zatím poslední knihy nazvané jednoduše Práce s podtitulem Kapitalismus. Ekonomie. Odpor.

Kapitalismus po americku

Kniha samotná se skládá ze dvou částí – v první, objemnější, analyzuje současný svět práce a v širším smyslu slova ekonomiku jako takovou. Činí tak sice místy až příliš „americkým“, povrchním a občas i nudným způsobem, přesto zde přichází s velmi zajímavými myšlenkami. Dost možná je to právě díky až příliš šablonovitému podání, které nekompromisně ořezává ekonomická klišé a pravicovou propagandu až na kost syrové reality a dává tak vyniknout jednoduchým, ale úderným a srozumitelným závěrům. Poetický jazyk plný jinotajů, jedno z poznávacích znamení CrimethInc, je pryč; namísto něj tu máme jednoduché, přímé a jasné věty.

Základním postulátem knihy je skutečnost, že „kapitalismus existuje, protože do něj všichni dáváme všechno: všechnu naši energii a vynalézavost na trhu, všechny naše zdroje v supermarketu a na burze a všechnu naši pozornost v médiích. Abychom byli přesnější, kapitalismus existuje, protože náš každodenní život je kapitalismem. Ale pokračovali bychom v jeho reprodukování, kdybychom cítili, že máme jinou šanci?“

CrimethInc se ale velkou kličkou vyhýbá první nastražené pasti stávajícího systému: chápe, že individuální útěk (který, jak by mohli škarohlídi dodat, sám velmi propagoval – ovšem, jak se CrimethInc brání, ve zcela jiných společenských podmínkách), ať už v jakékoliv podobě, není žádným řešením.

Analýzu současné ekonomiky provádí jednoduchým rozborem jednotlivých segmentů – nebo chcete-li pater – ekonomické pyramidy. Od magnátů a managerů přes ozbrojené složky a sexuální pracovnice po bezdomovce, migranty a vězně. V jednotlivých kapitolách jednak ukazuje, že v podstatě žádné patro sociální pyramidy v kapitalismu zrovna nevyhrává a druhak si to v nich rovnou i rozdává s možnými pseudořešeními.

V kapitole o svobodných povoláních („makání na sebe“) – která by si mimochodem zasloužila přeložení a vytištění třeba jako leták – říká jasně: „Pokud je problém kapitalismu v tom, že šéfové neplatí pracujícím celou hodnotu jejich práce, pak být drobným živnostníkem se jeví jako řešení: kdyby každý makal sám na sebe, neznamenalo by to, že by nikdo nebyl vykořisťovaný? Jenomže vykořisťování není jen záležitostí toho, že máte šéfa – je důsledkem nerovné distribuce kapitálu.“

Vzápětí vysvětluje, že pokud zůstanou nastavena pravidla kapitalistické ekonomiky, v podstatě nezáleží na prvotní formě, neboť ta pod tlakem trhu vždy nevyhnutelně směřuje k akumulaci kapitálu a růstu. Upozorňuje i na to, že drobní živnostníci už nejsou ani tak zaměstnanci sebe sama jako spíš podnikatelé se sebou samým, nucení investovat do svého vzdělávání a kvalifikace – nejenom, aby porazili své konkurenty, ale i proto, že jejich pracovní zkušenosti a kvalifikace jsou stále častěji samy kapitálem a životopis se stává stejně důležitým jako výplata. V důsledku se tak stávají samovykořisťovanými a co hlavně, tvrdě konkurují jeden druhému na tržním hřišti.

Přes svou jednoduchost a schematičnost si kniha všímá detailů toho, jak současný systém dané pozice využívá, jako například v závěru kapitoly o celebritách: „Nové decentralizované technologie nabízí téměř každému šanci stát se mikrocelebritou; propagovat obrazy sebe sama ve světě, ve kterém nikdo nemá čas soustředit se na jiné lidi osobně. Namísto toho, aby napravovaly důsledky nerovnoměrné distribuce pozornosti, dělají ze všech stejně malé a osamělé. Odcizení způsobované existencí celebrit nezmizí korunovací více celebrit; naopak ještě vzroste.“

A jak je to s možností individuálního úniku? Nejlepší věci v životě jsou pořád zadarmo, ale „ti, kdo se pokusí uniknout trhu, se zřídka dostanou daleko. I ty nejvzdálenější komunity si pořád musí koupit nebo pronajmout prostory, platit daně a vyrovnávat se s tím, jak si její účastníci v sobě nesou kapitalistické hodnoty a emoční poškození. V dlouhodobé perspektivě si tento druh autonomie může vypěstovat stejné hodnoty jako drobní živnostníci.“

Hledání možností odporu

Ve druhé části knihy se CrimethInc podobným způsobem zabývá procesy a nástroji – tím, jak kapitalismus funguje. Od výroby a média přes justici až po finanční krizi, aby se dostal k části třetí, rozhodně nejzajímavější a nejpřínosnější (a naneštěstí zdaleka nejútlejší – pouhých čtyřicet stran s tím, že dobrou polovinu ještě tvoří obrázky): možnostem odporu. Pokud se vám nechce pročítat často ploché ekonomické analýzy, klidně přeskočte rovnou na třetí kapitolu, která velmi dobře funguje sama o sobě.

CrimethInc v ní totiž skutečně hledá. Rozhlíží se po světě postiženém globální ekonomickou krizí, dívá se na revolty, které vypukly na různých místech zeměkoule a hledá strategii pro skutečnou změnu. Nehledá ji již v subkulturách: „Internet udělal z každého s facebookovou stránkou ,nezávislého umělce‘, který si zároveň přivlastňuje a vyprazdňuje do-it-yourself kulturu. (…) Subkultury předchozí generace se atomizují do menších a menších subsměrů. (…) Spotřebitelský vkus už nesměřuje k tomu, aby vytvářel soudržné sociální celky, ve kterých by se mohly rozvinout radikální myšlenky. Namísto toho se radikalismus sám stal mezerou na trhu, zatímco nejnovější subkultury jsou založeny na virtuální realitě internetu.“

Klade si tedy klíčovou otázku a rovnou si na ni částečně odpovídá: „Co je nám v této době kulturní fragmentace stále společné? Pokud ničím jiným, jsme spojeni alespoň tím, o co jsme přišli. Všem je nám odpírán vliv na svět okolo nás, pokud neproměníme sebe sama nebo ostatní ve zboží. Všichni jsme předmětem regulací a pravidel, v jejichž zavádění nemáme žádné slovo. Všichni žijeme ve stínu celebrit – dokonce i celebrity žijí ve stínu svých vlastních obrazů – ve světě, ve kterém je realita podřízena svému zobrazení. Všichni jsme hodnoceni podle norem trhu; pokud chceme plně rozvinout svůj potenciál, zdá se, že je to možné jen v jeho rámci. Namísto pocitu sounáležitosti, který nám poskytovala kultura, sdílíme univerzální vykořenění, které je prosazováno zejména naší ochotou ho tolerovat. Nic z toho není nějak nové, ale nikdy to nebylo tak univerzální. A ještě jedna věc se změnila: když lidé někde povstanou, ostatní se o tom okamžitě všude dozví.“

Pódium je připraveno, jak tedy na to? Bojuj tam, kde stojíš, odpovídá CrimethInc překvapivě. „Dokud jsou naše životy kolonizovány, musíme v první fázi odporu přijmout role, které nám vnutili. Je jednoduché omezit odpor na náš volný čas, udělat z něj něco navíc – schůze večer po práci, angažované triko. To koresponduje s tendencí bojovat za záležitosti mimo náš každodenní život.“ CrimethInc tak nakonec zůstává věrný své základní myšlence – žít odpor –, ale přenáší ji do života obyčejného člověka. „Neopouštěj zaměstnání – počkej, až bude šéf nejzranitelnější a jdi do stávky a vyzvi každého, ať se přidá.“

Pochopitelně, nejde jen o pracoviště, ale i třeba úřady práce nebo sousedství. CrimethInc se tak na stará kolena shodnou s tím, co sociální anarchisté tvrdili už v dobách, kdy pro ně CrimethInc byli privilegovanou střední třídou bez revoluční vize. Ale zatímco se zdá, že sociální anarchisté jsou otřásajícím se světem spíše zaskočeni, CrimethInc se učí a přizpůsobují revoluční strategii v první linii. Seznámit se s jejich vizí – která je samozřejmě mnohem širší, než jak je schematicky naznačeno výše – je tak nanejvýš přínosné, obzvláště v našich podmínkách, kde velká část teorie a z ní vycházející strategie ještě nevzala na vědomí ani druhou světovou válku (natož pak konec studené války).

Obal prodává

Podobně jako předposlední počin od CrimethInc, Expect Resistance, je kniha barevně rozdělena na dva vzájemně se prolínající oddíly. Mezi faktickými „bílými“ kapitolami, o kterých byla řeč výše, si v „zelených“ můžeme přečíst několik inspirativních osobních příběhů odporu na pracovištích, což četbu „nudné“ analýzy zlehčuje.

Po hmotné stránce je kniha podobně jako konečně všechno od CrimethInc velmi krásně vyvedená. Barevná obálka má stříbrnou barvou vyražený titul a pokud ji budete číst v metru, budou si spolucestující myslet, že je to zábavná učebnice ekonomie pro střední školy (k čemuž ostatně nemá daleko, heh). Grafika je tentokrát jednoduchá, ale elegantní a funkční, zcela postavená na známém obrázku pyramidy kapitalismu, který visí snad v každém infoshopu po celém světě.

Česká verze není a pokud vím, ani se nechystá. Knihu v originálním anglickém vydání si nicméně můžete v ČR zakoupit, a to v pražském infoshopu Salé.

Vyšlo v Existenci č. 1/2013

 


Verze pro tisk 19.12.2016 -jh-

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy