Anarchistická federace

Smrtící síla Pegasu

Když podivné „sebevraždě“ předchází nezákonný odposlech – případ Bayrama Mammadova.

Bayram Mammadov

Začátkem května byl v Istanbulu nalezen mrtvý šestadvacetiletý anarchista a odpírač vojenské služby Bayram Mammadov (1995–2021). O případu jsme informovali ZDE. Jen připomeňme, že Bayram byl jedním ze dvou ázerbájdžánských anarchistů (spolu s Gijasem Ibrahimovem) uvězněných v roce 2016 za to, že nasprejovali na sochu bývalého prezidenta Heydara Alijeva slova „Fuck the system“ a „Šťastný den otroků“. Bayram byl zatčen 11. května 2016 na základě falešného obvinění z drogové kriminality, byl velmi surově zbit a bylo mu vyhrožováno znásilněním. Nakonec byl 8. prosince 2016 odsouzen na 10 let. Oba aktivisté byli propuštěni v roce 2019 na základě prezidentské milosti. Dne 13. února 2020 rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve věci porušování lidských práv podle několika článků Evropské úmluvy o lidských právech a nařídil státu, aby každému vězni zaplatil odškodnění. Bayram plánoval utratit peníze za vzdělávání v zahraničí, o kterém hodně snil, a tak odešel v listopadu 2020 do Istanbulu. Naposledy byl viděn živý 29. dubna 2021.

Asi jste zaregistrovali aféru z posledních dní, v níž hraje hlavní roli spyware Pegasus izraelské firmy NSO Group. Ta se dušuje, že svůj software na sledování veškerého provozu mobilních telefonů vybraných jednotlivců, poskytuje jen pro účely sledování zločinců a teroristů. Jenže se díky investigativní práci mnoha novinářů provalilo, že sledovány jsou tímto způsobem také mobily mnoha politiků, včetně francouzského prezidenta Macrona. Zákazníky firmy jsou samozřejmě i různé státy, které díky ní mohou špehovat nepohodlnou opozici a novináře, jako je tomu například v orbánovském Maďarsku. Více se o kauze dočtete např. ZDE.

Jedním z klientů je také Mexiko. Mezi odhalenými oběťmi špehování je tak i zesnulý nezávislý novinář Cecilio Pineda Birto, který se zabýval organizovaným zločinem a jeho napojením na místní politiky v regionu Tierra Caliente. Dne 2. března 2017 Pineda v živém vysílání osočil místní policii a politiky z kolaborace s organizovaným zločinem. Několik hodin nato byl zastřelen při čekání na umytí svého auta. Telefon, na kterém by mohla být zpětně provedena forenzní analýza, i se střelcem zmizel ze scény vraždy.

Pegasus byl mimo jiné použit při sledování nejbližších Džamála Chášukdžího, novináře brutálně zavražděného na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Seznam obětí špehování ázerbájdžánskou vládou je možná nejdelší, jaký byl dosud odhalen – 245 osob, v drtivé většině novináři, aktivisté a opoziční politici. Bayram Mammadov byl jedním z těch, kteří byli na seznamu uvedeni, stejně jako jeho otec a matka Gijase Ibrahimova – Šura Ibrahimovová – která se odvážila promluvit za svého syna poté, co byl zatčen. Gijas byl v loňském roce zadržen za to, že se odvážil kritizovat genocidní jednání ázerbájdžánského státu během války v Náhorním Karabachu. Bayrama dohnal jeho osud v Istanbulu. Turecká policie se nikdy neobtěžovala vyšetřovat příčinu jeho smrti, ale média v Turecku a Ázerbájdžánu to rychle spláchla jako sebevraždu. Jeho přátelé a rodina to okamžitě zpochybnili, protože měl v plánu získat magisterský titul a vrátit se do Ázerbájdžánu. Ve skutečnosti byl tak zaneprázdněný, že zrušil své účty na sociálních sítích. Ale svůj telefon stále používal – telefon, který byl odposloucháván déle než rok. Podezřelé okolnosti Bayramovy smrti nebyly dosud prozkoumány. Jeho objevení na seznamu mnoha obětí spywaru Pegasus jen vzbuzuje další podezření, s jakým záměrem si ho ázerbájdžánská vláda pořídila.

Co vzkázat šmíráckému byznysu a šmíráckým a vražedným státům? Slova nasprejovaná na pomníku diktátora: „Fuck the system.“


Zdroje:
https://www.afed.cz/text/7367/co-se-stalo-v-istanbulu
https://www.afed.cz/text/6551/deset-let-vezeni-za-posprejovany-pomnik-v-azerbajdzanu
https://a2larm.cz/2021/07/skandal-pegasus-ukazuje-ze-pred-digitalnim-sledovanim-se-dnes-neuchrani-nikdo/
https://freedomnews.org.uk/2021/07/23/the-anarchists-targeted-by-pegasus/


Verze pro tisk 27.7.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

7. 10. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)