Anarchistická federace

Co se stalo v Istanbulu?

Ve věku 26 let zemřel ázerbájdžánský anarchista Bayram Mammadov. Okolnosti jeho smrti jsou nejasné.

Bayram Mammadov

S lítostí přinášíme smutnou zprávu o smrti šestadvacetiletého anarchisty a odpírače vojenské služby, kamaráda Bayrama Mammadova (1995–2021). Zemřel v tureckém Istanbulu začátkem května 2021 poté, co byl dva dny nezvěstný. Jeho smrt byla původně na některých webech datována 4. či 5. květnem, ale zdá se, že byl nalezen mrtvý již 2. května. Jeho přátelé se nemohli u úřadů dopátrat, kde je jeho tělo. Policie původně uvedla, že nemá jeho tělo ani žádné další informace kromě výpovědi svědka, který tvrdí, že Bayram skočil do vody pro pantofle a pak se utopil. Další den se ukázalo, že jeho tělo leží v márnici.

Bayram Mammadov byl mladý ázerbájdžánský aktivista, který byl jedním ze dvou (spolu s Qiyasem Ibrahimovem) uvězněných v roce 2016 za to, že v Ázerbájdžánu nasprejoval na sochu bývalého prezidenta Heydara Alijeva slova „Fuck the system“ a „Šťastný den otroků“ (slovní hříčka vycházející z podobnosti slov Gul a Gül na frázi „Šťastný den květin“, což je státní svátek, který se shoduje s Alijevovými narozeninami). Bayram byl zatčen 11. května 2016 na základě falešného obvinění z drogové kriminality, byl velmi surově zbit a bylo mu vyhrožováno znásilněním. Nakonec byl 8. prosince 2016 odsouzen na 10 let, uvězněn a mučen. O případu jsme informovali v článku „Deset let vězení za posprejovaný pomník v Ázerbájdžánu“. Oba aktivisté byli nakonec propuštěni v roce 2019 na základě prezidentské milosti od syna toho, jehož socha byla pomalována. Dne 13. února 2020 rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve věci porušování lidských práv podle několika článků Evropské úmluvy o lidských právech a nařídil státu, aby každému vězni zaplatil odškodnění. Bayram plánoval utratit peníze za vzdělávání v zahraničí, o kterém hodně snil, a tak odešel v listopadu 2020 do Istanbulu. Naposledy byl viděn živý 29. dubna 2021.

S jeho smrtí je spjato velké množství otázek. Kdo je svědkem, na kterého odkazuje policie? Má policie jeho prohlášení? Proč na místě, kde policie dohlíží, aby se nikdo nekoupal, utone člověk? Jsou prověřeny videozáznamy z místa? Proč je případ této smrti vyšetřován bez pitvy? Proč bylo tělo nalezeno zcela jinde?

Ázerbájdžánu vládne dědičný autokratický diktátor Ilham Alijev. Jeho oponenti jsou pravidelně pronásledováni, dokonce i v exilu. Nedávno byl kupříkladu pobodán Mirazli Mahammad, známý bloger z Ázerbájdžánu. Několik útočníků ho brutálně napadlo v srdci francouzského Nantes, kde nalezl azyl. Ázerbájdžán navíc intenzivně spolupracuje s Erdoganovým Tureckem. Weby blízké vládě píší, že v případě Bayrama šlo o sebevraždu. Vzhledem k tomu, jak usiloval o studium v zahraničí a byl nadšen, že se dostal se na magisterský studijní program v Evropě, je taková verze neudržitelná.

Devrimci Anarşist Federasyon (DAF, Revoluční anarchistická federace) rychle zareagovala protestem před ázerbájdžánským konzulátem v Istanbulu s transparentem „Bayrama zavraždil stát“ a prohlášením: „Bayram Mammadov byl cílem ázerbájdžánského státu od prvního dne, kdy se proti němu postavil. Byl mučen, pomlouván, vězněn a nakonec donucen žít jako politický exulant. Turecký stát tvrdí, že Bayram spáchal sebevraždu. Víme, že lžou. Jak stálo na našem transparentu, Bayrama zavraždil stát. Dnes jsme s transparentem protestovali před ázerbájdžánským konzulátem, abychom řekli pravdu celému světu. Nepřestaneme se ptát, co se stalo Bayramovi!“ Později ještě členové DAF nasprejovali v ulicích Istanbulu a Ankary množství nápisů upomínajících k Bayramově úmrtí.

Bylo také posprejováno velvyslanectví Ázerbájdžánu v nizozemském Haagu. Nápisy se objevily v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku. Několik lidí demonstrovalo před velvyslanectvím v Berlíně.

Aktuální informace můžete sledovat na Twitteru pod hastagem #WhatHappenedtoBayram.

 

Bayram Mammadov

Posprejovaná socha bývalého prezidenta Heydara Alijeva, 2016

Protest Internacionály anarchistických federací proti uvěznění Bayrama a Qiyasema v roce 2016

Protest DAF v Istanbulu, květen 2021

Transparent na plotě ázerbájdžánského velvyslanectví v Praze, květen 2021

Zdroje:
https://i-f-a.org/2021/05/08/death-of-anarchist-bayram-mammadov/
https://www.afed.cz/text/6551/deset-let-vezeni-za-posprejovany-pomnik-v-azerbajdzanu
https://www.balcanicaucaso.org/eng/Areas/Azerbaijan/In-memory-of-Bayram-Mammadov-a-young-man-full-of-dreams-210476
https://anarsistfederasyon.org/bayramin-katili-devlettir/
https://organisemagazine.org.uk/2021/05/06/bajram-mammadov-memoria/
http://cnt-ait.info/2021/05/07/bayram-mammadov/
https://jam-news.net/azerbaijani-prisoner-of-conscience-bayram-mammadov-found-dead-in-istanbul/


Verze pro tisk 10.5.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx for Myanmar

25. 6. 2021, Plzeň

Benefiční koncert a krátká přednáška o situaci v Myanmaru …(více)