Anarchistická federace

Deset let vězení za posprejovaný pomník v Ázerbájdžánu

Soud s Qiyasem Ibrahimovem, ázerbájdžánským aktivistou z občanského hnutí N!DA, v úterý 25. 10. dospěl k závěru.

Qiyas Ibrahimov

Qiyas Ibrahimov byl zatčen spolu s Bayramem Mammadovem letos 10. května. V ten den se v Ázerbájdžánu odehrávaly každoroční velkolepé oslavy narozenin bývalého prezidenta země Heydara Alieva. Tito dva aktivisté u této příležitosti posprejovali sochu Alieva v centru města Baku nápisy „Happy slave days“, "Fuck the System“ a anarchistickými symboly jako protest proti bezpráví, k němuž v zemi dochází. Qiyas a Bayram jsou členy občanského hnutí N!DA, které má přes 350 členů a jehož cílem je dosáhnout demokratických a společenských změn v zemi. Hnutí deklaruje, že nemá spojitost s žádnou politickou stranou.

Mladí aktivisté byli zadrženi a obviněni z držení drog a úmyslu distribuovat je, čímž se policejní složky vyhnuly obvinění z výtržnictví. Taktika, kdy policisté udělají z politických aktivistů drogové dealery, není v Ázerbájdžánu novinkou. Podle výpovědi Bayrama Mammadova, kterou zveřejnil jeho advokát, ho po zadržení mučili a pod pohrůžkou znásilnění a zatčení celé jeho rodiny ho přinutili přiznat se k držení drog. Snažili se Bayrama donutit, aby se omluvil za poškození památky bývalého prezidenta. To se jim nepovedlo, a tak ho aspoň opakovaně mlátili nebo ho nutili uklízet policejní záchody a natáčeli si ho při tom, aby ho ponížili.

Jak spravedlivý asi byl celý proces, dokládá i to, že Qiyasův obhájce Elchin Sadiqov symbolicky odmítl vést závěrečnou řeč, soudu předložil nicméně alespoň písemné vyjádření. Později sdělil reportérům, že „ať už by řekl cokoliv, nic by to na výsledku nezměnilo“.

Soud s druhým aktivistou, Bayramem Mammadovem, ještě pokračuje. Pokud ho shledají vinným, hrozí mu podobný trest jako Qiyasovi.

A-Radio Berlín udělalo před pár měsíci rozhovor s anarchistou z Ázerbájdžánu, v němž se mluví hlavně o pozadí tohoto případu:

Ázerbájdžán: diktátorský „svátek květin“ a anarchisté ve vězení

Na kongresu Internacionály anarchistických federací (IFA) jsme měli příležitost udělat rozhovor s našim anarchistickým kamarádem z Ázerbájdžánu, který nám řekl něco o případu dvou vězněných soudruhů, kterým hrozí dlouhé tresty.

Doslechli jsme se, že v Ázerbájdžánu jsou vězněni dva anarchisté. Můžeš nám přiblížit pozadí tohoto případu, proč jsou vlastně za mřížemi?
Byli zadrženi kvůli protestní akci v Baku, v hlavním městě Ázerbájdžánu, letos v květnu. Je třeba zmínit, že ázerbájdžánská vláda stanovila na 10. května státní svátek, tzv. svátek květin, je to den narození bývalého diktátora Haydara Alieva. Současným prezidentem je jeho syn Ilham, proto se rozhodli slavit takový svátek. Každoročně se konají obrovské oslavy, s květinami, ázerbájdžánskými vlajkami... Samozřejmě je to stojí hodně peněz, protože všechny ty květiny si nechávají poslat z Nizozemska. Letos 9. května dva naši soudruzi posprejovali památník Alieva nápisem „Fuck the System“, anarchistickými znaky a namísto nápisu „šťastný svátek květin“ nápisem „šťastný svátek otroků“ (což jsou v ázerbájdžánštině hodně podobná slova – Gul a Gül). A hned druhý den byli zatčeni.
Je to v Ázerbájdžánu už tradicí, že policie zatýká politické aktivisty potom, co jim domů podstrčí drogy. Ke každému z našich soudruhů dali kilo heroinu, za což teď můžou dostat 8 až 12 let vězení.

A kdyby byli souzeni za vandalismus, čekal by je menší trest?
Nevím, jaký trest by jim přesně hrozil, ale bylo by to maximálně několik měsíců.

Co můžou lidi z ostatních zemí udělat, aby vyjádřili solidaritu a pomohli soudruhům ve vězení?
Jestli je v jejich městě ázerbájdžánská ambasáda, můžou před ní uspořádat protest, to může udělat vlastně každý. Kromě protestů můžou taky napsat o případu něco do novin nebo časopisu. To bude pro vězněné důležité.

Je možné poslat do Ázerbájdžánu solidární fotografie, tak aby se dostali až k vězněným kamarádům?
Ano, můžete je poslat jejich advokátovi, který jim pak dopisy a fotografie předá. Stráže je ale nenechají napsat odpověď. V Ázerbájdžánu je více než 100 politických vězňů, ale odpovídat na dopisy nemůžou jen tihle dva anarchističtí vězni. Jejich akce totiž pro Ázerbájdžán, pro vládu znamenala hodně, a proto na to jen tak nezapomenou.

OK, děkujeme za rozhovor!
Díky!

Pokud chcete kontaktovat kamarády v Ázerbájdžánu, napište do A-Radia Berlín. Jejich mail je aradio-berlin[a]riseup.net. Můžete jim také poslat fotku a oni ji předají dál soudruhům do Ázerbájdžánu.

originál audio rozhovoru v angličtině:
http://aradio.blogsport.de/2016/09/26/a-radio-in-english-azerbaijan-the-flower-holiday-of-the-dictator-and-the-imprisoned-anarchists/

další zdroje:
https://www.meydan.tv/en/site/news/18454/
http://www.prisonersolidarity.net/prisoner/qiyas-ibrahimov
https://www.meydan.tv/en/site/politics/14510/
http://azerbaijanfreexpression.org/detained-2016-bayram-mammadov/


Verze pro tisk 30.10.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)