Anarchistická federace

Taškařice kvůli jedné tašce

Policii je nutno milovat, je totiž křehká a přecitlivělá – případ kavárny Pink Peacock

Fuck the police

Mnozí si jistě vzpomenou, jak se před pár lety policejní složky třásly strachy před mladou anarchistkou, která si dovolila v roce 2018 přijít na demonstraci Prague Pride s cedulí, na níž stálo „Fuck gender, take a molotov, burn the police“ (Vyserte se na gender, vezměte molotov a spalte policii). Policie tvrdila, že transparent vyzýval ke žhářským útokům na policii a byla tak naplněna skutková podstata trestného činu. Okresní soud jí vyměřil dvouměsíční trest odnětí svobody s odkladem na jeden rok. Krajský soud odmítl její odvolání. Až Nejvyšší soud prohlásil, že o žádný trestný čin nejde a rozsudek zrušil. Policie už se ale mladé ženy bát nemusí, jelikož ta se dala na státotvornou dráhu. Opět se ukázalo, jak je policie útlocitná a křehká – duševně i fyzicky. O fyzické křehkosti vypovídala zas kauza jiné aktivistky zadržené při pokojné blokádě nacionalistické demonstrace v roce 2015. Dotkla se jednoho z fízlů. Ten si hned vyběhal neschopenku a 50kilová dívka byla exemplárně souzena za napadení a zranění policisty.

Příslušníci policie jsou velmi citlivé duše a vše si berou osobně. Pokud chcete jejich svatou instituci zrušit, nebo ji nedejdžeržinský poslat do ohňů pekelných, seberou vás a obviní. Když neuposlechnete nějakou jejich sebeblbější výzvu, seberou vás a obviní. Když se jich dotknete, seberou vás a obviní. Někdy nemusíte udělat nic a seberou vás a obviní. Hlavně nenarazte hlavou do zaparkovaného auta: seberou vás, pak náhodou umřete na předávkování drogami v sanitce a potom vás ještě obviní.

Křehké city vykazuje policie ale všude. Jedním takovým, naštěstí úsměvnějším, příkladem policejního útlocitu je případ ze skotského Glasgow. I když zde se policie vymlouvá, že jedná na podnět rozhořčených obyvatel. Přitom v dané čtvrti zrovna fízly jako nějakou záruku bezpečnosti mnoho obyvatel nevnímá.

Ve výloze tamní anarchistické queer jidiš kavárny Pink Peacock, která má za sebou asi osm měsíců částečného provozu, se objevila taška s nápisem „Fuck the Police“. Policejní dušičky se hned sevřely dotčením, jak se o nich mohl někdo vyjádřit, aby šly do hajzlu. Plni sebelítosti vyslali v pondělí 14. června dvě policistky na „návštěvu“ s „formálním varováním“. Udržet v hlavě více jak jeden rozkaz není nejjednodušší, takže pět minut po odchodu se policie vrátila do kavárny a vyžádala si tašku jako „důkaz zločinu“. Celá událost je dobře vidět na videu v článku bulvárního média The Scottish Sun, které vykresluje „šokující okamžik“ převzetí důkazu. Policistka chce vejít do kavárny, odkud je nebinární osobou, která má na sobě stejnou tašku, vykázána. Přece jen je na dveřích nápis „No Cops“, takže i mírně gramotný policista by měl rozpoznat, že tam nemá lézt. Taška je předána policistce čekající za dveřmi. Ta sice už má „důkaz“ v pytlíku, jenže na místě původní tašky se objevuje nová. Po výhrůžkách je otočena, takže místo nápisu „Fuck the police“ se objevuje to samé akorát v jidiš. A aby nezůstal nikdo na omylu, přímo před zrakem policistky je napsáno na sklo dveří „Fuck the Police“, dveře se totiž do policejního pytlíku nevejdou. Lidé kolem se smějí. Osoba, která má celý tento nehorázný zločin na svědomí, byla policií obviněna z „porušení míru“.

Dne 27. května nějaká dotčená dušička milující policii a nenávidějící lidi, kteří neodpovídají požadavkům heteronormativity, rozbila sklo kavárny. A po článku v The Scottish Sun z 10. června, který lkal nad drzostí, že si někdo dovolí zakázat vstup policii, se vydal pod rouškou následující noci nelenící konzervativec s barvou zamazat výklad kavárny, přičemž byl natočen na video a přišel o malířský váleček. Místní komunita zafungovala (o jiném projevu komunitní solidarity v Glasgow jsme nedávno informovali ZDE).

Díky buzeraci ze strany policie kavárně rapidně narostla podpora. Během dvou týdnů získala dary přesahující 3000 liber a během tří dnů více než 200 objednávek tašky „Fuck the Police“. Na twitterovém profilu kavárny můžete vidět fotky lidí, kteří pózují se zmíněnou taškou nebo ji vyvěšují do svých oken.

Ve výkladu Pink Peacock je vedle tašky vyvěšen i plakát na podporu Romů a Romek. Stejně tak na twitteru kavárna odkazuje na akci „Justice for Stanislav“ (Spravedlnost pro Stanislava), která se konala v Glasgow ve čtvrtek 24. června a připomínala oběť zákroku české policie.

Co říci na závěr? Jako anarchisté a anarchistky si vedle policie připadáme skoro jako bezcitné kreatury. Když nás někdo pošle do hajzlu, hned se nehroutíme a nepláčeme, naopak se tomu cynicky zasmějeme, nikoho kvůli tomu neposíláme k soudu, naopak mu škodolibě doporučíme doplnit si vzdělání.


Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy