Anarchistická federace

Strajk kobiet bez hranic

Prohlášení skupiny žen bojujících proti snahám klerikálních sil zakázat potraty.

Strajk kobiet bez hranic

„Nesoudíme, pomáháme,“ stojí na plakátu před vámi. To je něco, co bychom ve společnosti rozhodně přivítaly. Neodsuzovat rozhodnutí jiných lidí, protože netušíme, čím si daný člověk prošel, a reagovat nápomocně a solidárně. Organizace Hnutí pro život, která za iniciativou stojí, ale svojí zavádějící a manipulativní kampaní postupnými kroky lobbuje za odsouzení žen, které se rozhodnou jít na potrat nebo na něj musejí. Dlouhodobou agendou této organizace je uzákonění zákazu potratů.

Kromě těchto plakátů Hnutí pro život také využívá agresivní stánky s obřími fotkami mrtvých plodů. Ty často staví přímo před školy, aby morbidními obrázky vystrašili dospívající. Další populární akcí je Pochod pro život, kde rodinky v hojném doprovodu dětí fasují barevná trička s nápisy „Jsem kreativní“ a připravené bannery budící emoce s nápisy jako „dítě je vždy nadějí“. Kreativita ve strategiích se Hnutí pro život rozhodně nedá upřít. Nedávno se neostýchali společně s pražským arcibiskupstvím a kardinálem Dukou zneužít ke své agendě kříže na Staroměstském náměstí, které tam byly nakresleny, aby symbolizovaly oběti koronaviru v Česku.

Nechápeme, jak se úcta k životu Hnutí pro život vlastně projevuje, když naprosto znevažují oběti pandemie a odrazují od včasného očkování.

Otázku, jak moc jsou reálně věrni svým hodnotám, vzbuzuje i fakt, že se během pandemie nezaměřili na pomoc samoživitelkám, které jsou často v tíživé situaci a pomoc s péčí by rozhodně přivítaly. Více než polovina žen v prostituci jsou právě samoživitelky.

Širokou podporu, které našlo hnutí nejen u pražského arcibiskupství, České televize, množství politiků a političek, nebo třeba i herců a hereček, kteří byli ochotni hrát v jejich propagačních videích, nás vede k zamyšlení, jestli všichni tito lidé vědí, že dlouhodobým cílem tohoto hnutí je zavést v Česku zákaz potratů.

Předsedkyně tohoto hnutí Zdeňka Rybová na svém Facebooku nedávno například uvedla, že „v Polsku už to pochopili. I my bychom měli bránit ty, co se bránit nemohou.“

V Polsku „to pochopili“ tak, že ženy musí ze zákona donosit i plod, který nemá šanci na život, a trestají vězením kohokoli, kdo by nějakým způsobem k potratu některé dopomohl.

„Pochopili“ to asi i v americkém státě Alabama, kde může jít za provedení potratu lékař do vězení na doživotí. „Pochopili“ to i v El Salvadoru, kde jsou ženy souzeny za vraždu i v případě, že k potratu dojde přirozenou cestou ze zdravotních důvodů. A to je jen pár příkladů.

Ženy při tomto těžkém rozhodování určitě nepotřebují moralismus, přesvědčování nebo souzení, potřebují pochopení a podporu. Zákaz potratů je nejen omezení svobody rozhodování žen, ale představuje také velké zdravotní riziko pro ženy, které kvůli okolnostem potrat ve velmi nebezpečných podmínkách stejně podstupují (více než 20 000 žen tak podle Lékařů bez hranic umírá každý rok). Stát ani církev (většinou zastupovaná muži) nemají právo rozhodovat o životech žen! Ženy samy nejlíp dobře vědí, co potřebují.

Nebudeme mlčet k této postupné plíživé snaze ohrožovat životy žen, které si tak jako tak k potratu mohou cestu najít, ale rozhodně nemusí být bezpečná. Ruce pryč od našich těl.

Jsme skupina žen a chceme poukázat na zákeřnost strategie tohoto hnutí a připomenout, že právo na potrat a možnost volby si nenecháme vzít. Jde totiž o naše těla a naše životy, které by zákazem potratů byly ohroženy.

Strajk kobiet bez hranic.

Nechte se inspirovat! Plakát ke stažení ZDE.

Související odkazy:
A3: Ženy proti tmářství
Podpora protestů žen v Polsku


Verze pro tisk 19.5.2021 -skbh-

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)