Anarchistická federace

A3: Ženy proti tmářství

V Polsku probíhají protesty proti dalšímu omezení práva na potrat a konzervativně náboženské demagogii. Stahujte, tiskněte a šiřte listopadové číslo nástěnných novin A3!

A3

V říjnu podepsalo 32 států „Ženevskou deklaraci o konsenzu na podpoře zdraví žen a posílení rodiny“. Na první pohled to zní jako chválihodná starost o ženy. Ve skutečnosti jde ale o alianci prosazující úplné omezení práva na interrupce. A kdože se pod takovou zhůvěřilost podepsal? Nepřekvapí, že jde o vlády často autokratické, konzervativní, nábožensky založené nebo takové, co mají ve svém čele narcistní pošuky.

Seznamu tedy vévodí administrativa Donalda Trumpa. O jeho vztahu k ženám jsme se mohli přesvědčit mockrát. Nejznámější je asi jeho citát z roku 2005: „A pokud jsi hvězda, nechají tě. Můžeš si dovolit cokoli. (…) Chytit je za kundu. Cokoli.“ Zdárně mu sekunduje brazilská vláda nábožensky založeného fašisty Bolsonara a z evropských zemí tři s nejvíce autoritářskými vládami, jako jsou orbánovské Maďarsko, Polsko či Bělorusko tamního diktátora Lukašenka. K tomu se přidaly některé vlády islámského světa, jako třeba Saúdská Arábie, Irák, Libye a další země, které se podle Indexu Univerzity v Georgetownu nacházejí na nejspodnějších příčkách žebříčku zemí světa, pokud jde o bezpečí žen.

Skoro ve stejnou dobu se rozhodovalo o podstatném omezení práva na potrat na Slovensku. Tady přes opakované pokusy takový návrh neprošel, ale bitva není ještě ani zdaleka vyhraná, jelikož podobné pokusy se jistě budou opakovat. Mnohem horší zpráva však přišla pro ženy v Polsku, které kvůli vládě konzervativní a na církev napojené strany Právo a spravedlnost (PiS) již tak mají skoro úplně omezenou možnost potratu. Nyní však ještě tamní ústavní soud, do nějž dosadila PiS své lidi, prohlásil článek ústavy, který hovořil o umělém přerušení těhotenství v případech, kdy má plod vážné a nezvratné vrozené vady, za neústavní. Naplnil tak středověk připomínající snahy předsedy PiS Jarosława Kaczyńského, aby i velmi komplikovaná těhotenství skončila porodem, a to včetně případů, kdy je jisté, že nenarozené dítě zemře, plod je poškozený nebo by těhotenství mělo skončit narozením mrtvého dítěte. Argumentem pro tento ženy ohrožující nesmysl je, že by každé nenarozené dítě mělo být řádně pokřtěné a pohřbené.

Takový náboženský fanatismus, absence respektu k ženám a patriarchální vidění světa jsou jednotícím prvkem všech nebezpečných tmářů – od Islámského státu po Právo a spravedlnost. Stejně tak ale existuje spousta křesťanů a křesťanek, muslimů a muslimek, kteří tak zpátečničtí nejsou a s podobnými rozhodnutími nesouhlasí. I když všemožní ortodoxní věřící a ultrapravičáci nabádají k nenávisti k lidem odlišné víry, kultury či barvy pleti, jsou si ve svém tmářství skoro navlas podobní napříč různými místy naší planety.

My ale nechceme návrat do myšlenkového středověku, kde ženy mohou akorát tak držet hubu a krok a kde jejich životy určuje nějaký černoprdelník (bez ohledu na náboženství, které zastupuje). Není divu, že velká část konzervativců odmítá např. Istanbulskou úmluvu, která se staví proti násilí páchanému na ženách. Podle nich je rodina základ státu. A jelikož stát má monopol na násilí, je zjevně třeba udržovat tento model i v rodině.

Můžeme se zatím utěšovat tím, že nám polský scénář nehrozí. Ale mějme se na pozoru, když v čele s představiteli kléru mašíruje Prahou Pochod pro život. Když klerofašista Duka prohlašuje odboráře za lůzu nebo velebí Churchilla, když si někdo dovolí přijít s kritikou jeho rasistické politiky. Vždyť nám teď pod nosem postavili na Staromáku mariánský sloup, který v roce 1918 Pražané strhli coby nenáviděný symbol katolické poroby.

Nadějí, že stahující se mračna konzervativního útlaku budou rozehnána a na zem se dostane světlo humanismu a racionality, je heslo „Wypierdalać“ – Jděte už do prdele – polských žen. Ty vyrazily do ulic říct své „Už dost“ pokusům o kontrolu jejich těl a životů. Protesty se nesou celou společností – městy i vesnicemi. Kaczyński nechal obehnat své sídlo stovkami policistů a vyzval své stoupence k obraně kostelů. Jeho slova vyslyšely bojůvky nacionalistů a neonacistů napadajících protestující ženy. Klerofašismus v přímém přenosu. Stávku žen ale nezastrašili, stejně jako výhrůžky mnohaletými tresty pro organizátory protestů kvůli shromažďování v době koronavirové krize.

My anarchisté a anarchistky stojíme na straně (nejen) polských žen za jejich právo rozhodovat o svých tělech a životech. Stojíme na straně světla proti silám, které se nás snaží stáhnout do patriarchální temnoty boha, rodiny a národa.

 

A3 (listopad 2020) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 10.11.2020 Nakladatelství AF

Píšou jinde

Odkazy

Nikdo není ilegální

23. 2. - 4. 3. 2023, různá města

Přednáškové turné kolektivu No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Riot Over River Winter

25. 2. 2023, Praha

Zimní edice festivalu pro autonomní kolektivy bojující na Ukrajině. Kapely, DJs, jídlo, infostánky, debaty/přednášky. …(více)

Klima a film: Delta Nigeru a justiční vražda Kena Saro-Wiwy: černé svědomí Shellu

22. 3. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Klima a film: La Via Campesina - rolnické hnutí za potravinovou suverenitu

12. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)