Anarchistická federace

Anarchistický sbor dobrovolných hasičů

Brazilští anarchisté a anarchistky bojují s požáry v Amazonii, zachraňují zvířata a lidské životy.

antifa firefighter

Lesní požáry sužovaly Brazílii od nepaměti, ale mimořádná krize v biomu Pantanal a v amazonském tropickém deštném pralese donutila brazilské anarchisty a anarchistky zakládat hasičské sbory. Odlesňování a lesní požáry dosahují během současné vlády Jaira Bolsonara bezprecedentní míry. Ministr životního prostředí Ricardo Salles prohlásil, že by nejraději požáry nechal být bez jakéhokoliv zásahu ze strany státu, což je přesně to, co se děje. Místo aby vláda plantážníky postihovala, pobízí je v jejich destruktivní činnosti, a aby toho nebylo málo, ze zakládání lesních požárů viní Američany a nevládní organizace.

Kvůli tomuto selhání zformovali brazilští anarchisté a anarchistky dva hasičské sbory: Autonomní brigádu a Antifašistickou brigádu Lucase Eduarda Martinse. Každý sbor tvoří minimálně deset dobrovolníků a dobrovolnic z různých koutů země a zhruba před měsícem tito dobrovolníci, většinou už se zkušenostmi z hašení požárů a záchranou zvířat začali pracovat v nejpostiženějším spolkovém státě Mato Grosso. Nejprve začaly brigády působit v národním parku Chapada dos Guimarães, který hostí širokou škálu endemických druhů ptactva, savců i rostlin. Po dvou týdnech nebezpečné práce se Autonomní brigáda přesunula do regionu Poconé ležícího na hranici s Bolívií. Zde se primárně soustředí na záchranu zvířat a vede si velmi dobře. Antifašistická brigáda Lucase Eduarda Martinse se mezitím začala věnovat pomoci chudým komunitám Afro-brazilců a původních národů. Mnoho úsilí směřuje na pomoc amozonskému kmeni Xingú.

Do Mato Grosso přijíždějí pomáhat další lidé, ale situace je složitá, hlavně kvůli nedostatku finančních prostředků a obrovské fyzické a psychické zátěži. Náklady se hradí z dobrovolných příspěvků nebo z vlastních kapes brigádníků a brigádnic. Mnoho dobrovolníků se už vrátilo domů, další zůstávají, ti se mimo jiné musí vypořádat s překážkami, které jim klade policie a oficiální hasičský sbor. Státní instituce již zdržely mnoho záchranných akcí dobrovolníků nebo jim zabránili.

Brazilští anarchisté a anarchistky hodlají své akce rozšiřovat. Nedávno zahájili v postižených oblastech sérii školení požární bezpečnosti. V boji za záchranu přírody, v ochraně zvířat a pomoci lidem vidí podstatu anarchismu. Pokud byste chtěli přispět, můžete se s nimi domluvit na mailu brigadaautonoma[a]gmail.com.

 

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/7028/ruce-pryc-od-amazonie
https://www.afed.cz/text/7031/brazilie-odpor-z-hloubi-dzungle

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/voice-from-the-frontline-brazils-antifa-firefighters/


Verze pro tisk 15.11.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy