Anarchist Federation

Doris Ensingerová (1944–2020)

Nekrolog autorky knihy Láska a anarchie

Doris

„Nejsem jedna z těch hrdinných žen, které se houževnatě angažovaly v boji proti tyranii a za spravedlivější a humánnější společnost a které v tomto boji riskovaly život; nejsem ani jedna z těch, které svým životem a dílem vstoupily do historie. Nicméně příklad tolika statečných žen mne inspiroval, abych k boji za lepší svět alespoň skromným způsobem něčím přispěla.“

Doris Ensingerová se narodila v roce 1944 v Německu, nedaleko Magdeburku, kde strávila první léta života. V roce 1948 její rodina opustila zónu, okupovanou Sovětským svazem, a odstěhovala se do Bavorska. Od roku 1964 studovala překladatelství na univerzitě v Saarbrückenu a zde se také zapojila do studentské revolty.

V sedmdesátých letech se aktivně podílela na mnichovském alternativním hnutí a žila v bytech, organizovaných podle principů anarchistické kolektivizace, jak byla praktikována ve Španělsku v roce 1936. V roce 1977 se v Barceloně setkala se známým anarchistickým aktivistou Luisem Andrésem Edo (viz jeho biografii na libcom.org) a zamilovali se do sebe. Žili spolu následujících třicet let až do jeho smrti v roce 2009 a podíleli se spolu na mnoha činnostech anarchistického hnutí. Mezi lety 1981 až 2010 učila Doris překladatelství, civilizaci a kulturu na Fakultě překladu Autonomní univerzity v Barceloně. Je autorkou knihy o svém vztahu s Edo, kterou vydalo německé nakladatelství Barrikade a později vyšla ve španělštině s názvem Amor y Anarquia (Láska a anarchie).

Doris uvedla: „Při velkých událostech jsem byla s ním, ale ne v první linii. Nerada jsem mluvila na veřejnosti nebo vystupovala jako nějaký protagonista, dávala jsem přednost tomu pomáhat s organizací nebo události dokumentovat. Nejsem žádná hrdinka, ale vždy jsem nebojácně hájila své ideje v jiných oblastech, jako nyní v této knize.“

Zemřela na ledvinové onemocnění ve věku 76 let 8. srpna 2020.

 

Zdroj:
https://libcom.org/history/ensinger-doris-1944-2020


Print version 6.9.2020 Nick Heath
Aktuální číslo měsíčníku A3

Next events:

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

We support

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(more)

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(more)