Anarchistická federace

Německo: Barikády na Rigaer Strasse

Po 30 letech od prvního obsazení čelí rezidence Rigaer94 v kdysi vybydlené a nyní velmi žádané berlínské čtvrti Friedrichshain znovu agresivním pokusům o vyklizení.

R94

Obléhání začalo 7. července, kdy bylo po týdnech obtěžování a buzerací doručeno oznámení o vyklizení na základě „zákona o ochraně před infekcemi“. Ve čtvrtek 9. července zaútočilo sto těžkooděnců, kteří se na dvorek rezidence dostali přes střechy sousedních domů. Provedli razie v několika bytech. Oficiálním důvodem bylo pátrání po nějakých „falešných“ dokladech, ale zdá se, že plán je jasný: během razií sebrat co nejvíc lidí, narušit obranyschopnost squatu a uvolnit cestu soudnímu vykonavateli.

V pátek a v sobotu minulý víkend bezpečnostní agentura spolu s policií prorazily vchodové dveře a dostaly se do jednoho přízemního bytu. Za pomoci stavebního výtahu zaútočily také ve čtvrtém patře, kde se jim nepovedlo prorazit zazděné dveře, tak aspoň zabavily vše, co našly v přízemním bytě. Večer byla před rezidenci svolána velká solidární demonstrace, která vydržela do brzkých ranních hodin. Luxusní auta a zdi v ulicích byly potagovány ideogramy R94. Čtyři lidé byli zadrženi.

Hlavní zteč přišla v pondělí 13. července v osm ráno. Přilezl nový „správce nemovitosti“ Tosrsten Luschnat a přivedl si armádu bouchačů, demoliční četu a dožadoval se vstupu do budovy. Vyklizení bylo zabráněno už u vchodových dveří a kolem jedenácté se žoldáci stáhli. Odpoledne byla opět svolána solidární demonstrace, na níž dorazilo asi 100 lidí. Kolem sedmé hodiny večerní si přítomní vyslechli projev. „Rigaer94 je znovu pevností,“ znělo z úst řečníka. „Pevností, která musí ustát beranidla berlínské policie, stejně jako kladiva demoliční čety, ale také pevností ideálů svobody, sebeurčení a solidarity. Jsme šťastni, že tu můžeme být s vámi, po třiceti letech existence Rigaer94, která byla započata úplně jinou generací. Mnoho z nás si prošlo třítýdenním obléháním policajtů, demoličních dělníků a exekutorů v roce 2016. Zažili jsme nespočet šťár a konfrontací se státní mocí. Někteří z nás tu jsou noví a vidíme se s nimi poprvé v podobné situaci, kdy jde o obranu životního prostoru a zároveň důležitého sociálního a politického místa. Všichni jsme si vědomi neustálého nebezpečí, že budeme vystaveni těmto útokům. Pravidelně na nás útočí náckové, fanatičtí politici a policajti. Ale upřímně jsme neočekávali další pokus, jak se nás zbavit, provedený podle stejného scénáře jako v roce 2016. Policajti zaštiťují evakuaci majitelem, kterého k nám posílají, aby si neumazali ruce. Tato metoda je samozřejmě průhledná a není v tomhle městě raritou.“

„Tohle je výzva určená vám všem, aby se dnes, zítra a každý den myšlenky solidarity a svobody proměnily v akci. Vyzýváme také k obraně proti všem útokům ohrožujícím naše projekty – Liebig34, Syndicate, Mutiny, Potse. Na všechny je vyvíjen nátlak, aby ustoupili metropoli bohatých, čemuž musíme společně zabránit, abychom zde mohli nadále žít, a také abychom společně mohli pokračovat v boji proti státu a kapitálu. Připojujeme se k celostátní demonstraci naplánované na 1. srpna: „Vystupujeme z defenzivy! Ruce pryč od našich projektů, ruce pryč od našich bytů!“

Ve středu, jak se zdá, policie trochu změnila taktiku, začala lustrovat lidi v ulici. Mezi devátou a jedenáctou pročesávali Rigaer Strasse, ukradli banner a vydali doporučení, aby se zde kvůli bezpečnosti 48 hodin nikdo nezdržoval. Zdá se, že se situace trochu uklidňuje, ale squat zůstává ve střehu.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/germany-barricades-at-rigaer-strasse/


Verze pro tisk 23.7.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)