Anarchist Federation

Polsko: Vítězství uklízeček z uprchlického tábora

Technici a techničky podlahových ploch v uprchlickém táboře poblíž Varšavy vyhráli spor se zaměstnavatelem ve všech bodech.

Sadar

V uprchlickém táboře Debak dbají na čistotu a hygienu. Donedávna uklízečky a uklízeče najímala personální agentura Sadar. Neměli řádné smlouvy, dovolenou, nemocenskou, sociální, ani zdravotní pojištění. Přidali se k anarchosyndikalistickému odborovému svazu Związek Syndykalistów Polski (ZSP/IWA) a v prosinci se chopili akce. Konfrontovali vedení a žádali, aby zaměstnavatel plnil své povinnosti a řádně platil pojištění, nemocenskou a dovolenou. Dále požadovali, aby z procesu byla vyloučena darebácká personální agentura a techničky dostaly smlouvy přímo od státu, respektive ministerstva vnitra, které tábor spravuje.

Nejprve vedení reagovalo podrážděně. Najalo si právníka a začalo vyvíjet tlak na techničky i ZSP. Vidina lepších životních podmínek byla však silnější. Na konci prosince se všichni poškození a jejich podporovatelé sešli před kanceláří agentury, která se nacházela shodou okolností na adrese bydliště jednoho z majitelů. Pánovi majitelovi sdělili, kolik jim dluží a jaké jsou jejich další požadavky. Již následující den vedení zahájilo vyjednávání a slíbilo, že vše bude zaplaceno a lidé dostanou řádné smlouvy.

Po novém roce personální agentura skutečně zaplatila dlužné částky a techničky dostaly smlouvy od státu. Anarchosyndikalisté varují, že podobné bezohledné zacházení je v personálních agenturách denním chlebem a apelují na všechny instituce, aby se takovému obchodu vyhnuly. Sadar v minulosti vyhrál množství kontraktů a jeho nekalé praktiky se jistě netýkají pouze tábora Debak.

Jsme rádi, že toto vítězství může dalším lidem ukázat, že se nemusí obávat postavit za svá práva. Tolik zaměstnavatelů zneužívá faktu, že námezdní práce je pro každého z nás existenční záležitostí a stát přimhuřuje nad zneužíváním pracujících oči. Je čas s tím skoncovat a začít se organizovat!

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/poland-striking-refugee-centre-cleaners-win/


Print version 8.1.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

Next events:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(more)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(more)

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

We support

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(more)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(more)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(more)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(more)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(more)