Anarchistická federace

V Rusku vybuchla bomba

K odpovědnosti za výbuch u budovy FSB v Archangelsku se přihlásil anarchista.

Ve středu 31. října 2018 ráno v 8.52 došlo u vstupu do sídla Federální bezpečnostní služby ve městě Archangelsk k výbuchu. Jeden člověk zahynul a tři byli zraněni.

Později se zjistilo, že sedm minut před explozí se na jednom z anarchistických chatů na Telegramu objevila tato zpráva:

„Kamarádi, teď dojde v budově FSB v Archangelsku k teroristickému činu, za který na sebe beru odpovědnost. Důvody jsou vám naprosto pochopitelné. Rozhodl jsem se k tomu, protože FSB zešílela, začala s vykonstruovanými případy a mučí lidi. Nejspíš při výbuchu umřu, protože výbušninu budu aktivovat zmáčknutím tlačítka upevněného na víku bomby. Proto k vám mám prosbu – šiřte informaci o výbuchu: kdo ho provedl a z jakých důvodů.
To je vše. Přeju vám, abyste pevně a nekompromisně kráčeli za naším cílem. Přeju vám zářivou budoucnost anarchistického komunismu!“

Tak se to také stalo, sedmnáctiletý kluk při činu zemřel. Na stejném chatu byl už dříve celkem aktivní: šířil anarchistickou literaturu, vyjadřoval své myšlenky (často velmi radikální i na anarchistu) a hádal se s dalšími přispěvateli.

„Čekám, až mi bude osmnáct let, abych odpovědnost za své jednání nesl já sám, ne moji rodiče. Na co čekáte vy, to nevím,“ napsal v jednom ze svých příspěvků.

U mrtvého našli studentský průkaz na jméno Michail Žlobickij.

Kamarády v Rusku teď nejspíš čeká nová vlna represí.

To, co se stalo, je vedlejší důsledek politiky ruských silových struktur. Viníkem není Telegram (radikálové si najdou způsob, jak se kontaktovat), naopak, viníky jsou sami tajní, kteří tlačí na nevinné a radikalizují tak těch pár lidí, kteří chtějí spravedlnost. Dnes je to osamělý anarchista, zítra zoufalý podílník a pozítří propuštěný zaměstnanec. A zastavit je elektrošoky se nepodaří.

Nevěříme, že individuální útoky na autority by mohly odstranit moc státu a kapitalismu. Rusko však nemá ani těch pár alternativ pro lidi, kteří si přejí pozitivní změny. Před rokem zahájila FSB represe proti anarchistům, mučila je a vymyslela si teroristickou skupinu. Teď se mladý anarchista v reakci na to stal teroristou. Pro FSB se splnilo přání: anarchisté vrhají bomby namísto toho, aby se mohli veřejně organizovat.

Je nám upřímně líto mladého života a loučíme se s člověkem, který se rozhodl podle svého postavit represím, mučení a lžím. Organizujme se, abychom dali lidem, jako byl on, důvod žít.

 

Zdroje:

https://pramen.io/ru/2018/10/otvetstvennost-za-vzryv-u-zdaniya-fsb-v-arhangelske-vzyal-na-sebya-anarhist/

https://crimethinc.com/2018/10/31/on-the-attack-against-the-fsb-in-russia-including-the-statement-from-the-anarchist-who-carried-it-out?fbclid=IwAR1jAll93ciqWeDkwA3l-D50Jbi9iYTgfIRl9xnkIKrw4JvVS1T7rametrA


Verze pro tisk 2.11.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme