Anarchistická federace

Nahlas pro Hambach

Zpráva o klimatickém protestu před německým velvyslanectvím v Praze

Praha

Na čtvrtek 4. října svolaly Kolektiv 115 a iniciativa Limity jsme my demonstraci před sídlo německé ambasády v Praze, aby zde vyjádřili svůj nesouhlas se záměrem společnosti RWE rozšířit těžbu hnědého uhlí v německém Porýní na úkor Hambašského pralesa a s postupem německé policie, která této korporaci dělá de facto soukromou ochranu a násilně postupuje proti obráncům lesa.

Datum protestu nebylo vybráno náhodně, právě v ten den se na ambasádě konala oslava výročí znovusjednocení země, tzv. Dne německé jednoty. Byla to tedy vhodná příležitost ukázat i před očima diplomatů, kteří na oslavu dorazili, že ačkoli se Německo ve své energetické politice navenek tváří velmi pokrokově, skutečnost poněkud pokulhává.

Akce začala o půl páté odpoledne a dorazilo na ni asi šest desítek lidí, kterým vévodil obrovský transparent „Hambi bleibt“. Účastníci za kovovou bariérou třímali v rukách cedule s nápisy jako „Solidarity with Hambach forest occupation“, „Fuck RWE“, „Uhlí patří pod zem“, „RWE v Hambachu nechceme“ či „Hamba(ch) Německa“.

Podařilo se na deset minut veřejně promluvit se zástupcem ambasády, vysvětlit mu důvody protestu a požádat o jejich přetlumočení směrem k německé vládě. Následně na akci prokládané skandováním a pouštěním zvuků velkorypadla zazněly proslovy. Zástupce pořadatelů seznámili se stavem boje za Hambašský prales a odmítl dogma, že uhlí pod lesem je nedotknutelné soukromé vlastnictví, už vzhledem k tomu, že jsou následně jeho spálením postiženy miliony lidí po celém světě. Členka Kolektivu 115 zmínila, že záchrana pralesa má podporu asi 70 % obyvatel Německa. Za organizaci Greenpeace promluvil Janek Rovenský, který ještě před pár dny protestoval v korunách stromů Hambašského pralesa. Připomněl paralelu s mementem zbourané obce Libkovice. Jiří Koželuh z Hnutí Duha se zaměřil na německou energetickou politiku a zmínil i místní snahy těžit za limity. Zkušený environmentální harcovník Honza Piňos trefně poznamenal, že Den německé jednoty provází jedna z nejrozsáhlejších policejních operací proti lidem, kteří chrání klima a přírodu. Zástupkyně iniciativy Limity jsme my zdůraznila, že boj v Hambachu je zároveň bojem za globální sociální spravedlnost.

 

Nejnovější zpráva: Nejvyšší zemský soud v Münsteru zakázal kácení v Hambachu, RWE nesmí sáhnout na Hambašský prales až do rozhodnutí řádného soudu o žalobě německé organizace Bund – Přátelé Země. Přitom se předpokládá, že soud se potáhne přinejmenším rok nebo dva. Uhlí pod lesem tak zůstane pod zemí, akcie RWE spadly o 10,8 %. (Více ZDE.)


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)