Anarchistická federace

Italská „vláda změny“ proti pracujícím

V projevech brojí proti uprchlíkům a ve vládě dělají vše pro to, aby mohly korporace z pracujících ještě účinněji sdírat kůži.

Salvini

Nejprve je nutné lidem nalhat, že za jejich problémy mohou Romové, uprchlíci a neomarxisté. Pak už lze v klidu schvalovat zákony, které dávají větší a větší moc velkým firmám a korporacím. To, co kosmopolitní neoliberálové nedotáhli, tedy destrukci lidské důstojnosti ve prospěch byznysu, mohou šovinističtí a rasističtí konzervativci, někdy stejní lidé v jiných barvách, zvládnout za současných celoevropských nálad hravě.

Nenávistná politika „protiimigrantských“ partají nemusí vést pouze k rozdělení společnosti na dva tábory, tedy na ty, co jim baští jejich propagandu, a na ty, kteří s nimi nechtějí mít nic společného. Může vést k rozdělení hned na několik táborů. V jednom se mohou nacházet slušní lidé, kteří před autoritou státu vždy pokorně skloní hlavu. V dalším táboře třeba nalezneme méně ohebné. Ti už nemusí mít nárok na vykastrované sociální služby státu, jako je bezplatné zdravotnictví, školství a podobně. Nepřizpůsobiví už nemusí mít právo na svobodný pohyb a ti nejhorší na život. Lidé na vrcholu pyramidy, vzorní bílí muži, jenom oni a nikdo jiný, mohou vlastnit výrobní prostředky, lidskou práci a životní prostředí. Vlastně by to mohlo být podobné jako v liberálním kapitalismu, jenom se počty těch dole značně rozšíří a tentokrát se již nepokrytě budou třídit podle kulturního nebo rovnou rasového vzorce, vždyť byznys jednadvacátého století stejně potřebuje jen stroje a inženýry. Co takhle učinit z kapitalistické ekonomiky národní zájem? To už tu dlouho nebylo.

K podobné vizi směřuje mimo jiné italská vládní koalice složená z nacionálně ekologického Hnutí pěti hvězd a neskrytě fašizující Ligy. Bývalá Liga severu před letošními volbami do poslanecké sněmovny ze svého názvu oportunisticky vymazala nadřazeneckou regionální příslušnost. Z lidského odpadu sídlícího na jih od Milána se obratem stal užitečný elektorát. Jak už to tak bývá, snaží se podobné strany ve volbách prodat nejenom moderní verzi fašismu, ale sem tam si nějaké programové body zkopírují od svých oponentů nacházejících se v politickém spektru daleko nalevo. Z tohoto důvodu bývají někteří investoři nervózní, když šovinističtí politici usedají do poslaneckých křesel. V případě Itálie však nervozita dlouho netrvala.

Po volbách už nebyly ve hře hlasy hloupého plebsu. Vůdce Ligy Matteo Salvini tedy uspořádal konferenci, na niž si sezval výrazně homogenní posluchačstvo, samé byznysmeny a kapitány průmyslu. Svému publiku pak představil vládní program se zřejmým cílem uklidnit mocné muže. Na jednu stranu je těžké si představit, jak někdo mohl na „protisystémovou“ rétoriku Ligy naletět. Strana byla v minulých letech pevnou oporou Berlusconiho kabinetu a aktivně pomáhala oživit italský imperialismus, který nakonec vedl k rozvratu Lybie. Na uprchlické krizi, která jí přinesla politickou slávu, má svůj nepřehlédnutelný podíl.

Vrcholem Salviniho projevu byla řeč o problému práce. Když popřel slib boje proti prekarizaci, ani se nezačervenal. „Vláda změny“ nesmí omezovat firmy, jelikož mají příliš mnoho omezení a nákladů. Prekarita je nedotknutelnou nutností, její omezení by způsobilo mnoho bolesti. Je lepší, když tuhle bolest nesou pracující, už proto, že jsou na ni zvyklí. Nový vládní program potutelně naznačuje odhodlání pokračovat v demontáži pracovního práva započaté nenáviděným předchůdcem Renzim. Přitom nedávné volby zaznamenaly značný přesun voličstva od Renziho Demokratické strany k Salviniho Lize. Primátor Pisy za Ligu Michele Conti důvod zklamání dobře vystihl, Demokratická strana se k pracujícím obrátila zády. Totéž dnes činí Liga poté, co ve sněmovně získala pohodlných sto dvacet pět křesel.

Těžko lze doufat v naplnění dalšího slibu, kterým se Salvini zkorumpovanou Ligu snažil v očích voličů očistit. Slíbil, že padesát milionů eur, zpronevěřených zakladatelem Ligy severu Umbertem Bossim a investovaných do jeho honosného sídla, afrických dluhopisů a diamantů, vrátí do státního rozpočtu. O tomto slibu se Matteo Salvini dnes už nezmiňuje vůbec. Italští ultrapravičáci v kravatách tak doposud vynikají zejména v zasévání rasové nenávisti. Na začátku června byl v Neapoli z jedoucího auta zastřelen muž malijského původu. Útočníci při střelbě skandovali „Salvini, Salvini!“, jméno současného italského ministra vnitra.

Zdroj:
http://libcom.org/blog/italy-salvini#footnote2_32fmch5

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6858/rakousko-nabralo-zpatecnicky-kurz


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)