Anarchistická federace

Bikeři a bikerky proti gangsterům (a fízlům)

Mladí chudí a barevní bikeři, cyklisté, BMXkaři se v Londýně organizují proti násilí gangů a šikaně fízlů.

Bikestormz

Bikestormz je svobodná cyklistická iniciativa londýnských dorostenců působící v nejchudších čtvrtích metropole. Funguje od roku 2014 a soustředí se převážně na broušení cyklistického umu, aby ježdění tolik nebolelo a aby se maminky nehněvaly nad rozbitými koleny a lokty. Pořádá také masové cyklojízdy a hlavně zpřístupňuje tenhle úžasný sport mladé barevné chudině. Poslední masová cyklojízda, která se uskutečnila v sobotu 7. dubna upozornila na vzrůstající pouliční násilí gangů a problematický přístup státu. Čtyři tisícovky bikerů a bikerek ovládly ulice Londýna, aby upozornily na kampaň #BikesUpKnivesDown.

Pouliční násilí gangů v Londýně vzrostlo za poslední rok o 6 % a pár dní před cyklo jízdou byla v Tottenhamu brutálně zavražděna sedmnáctiletá Tanesha Melbourne-Blake. Jsou to zvláště barevní chudí dorostenci a dorostenky, kdo se stává obětí pouličního násilí gangů. A je to stát a masmédia, kdo toto násilí přehlíží, jako interní záležitost nepřizpůsobivých kriminálníků. Stává se, že policie případ vraždy v chudinské čtvrti odloží a pokud nikdo nenaléhá, s žádným vyšetřováním se neobtěžuje. Do chřtánu gangů žene mladé životy strukturální třídní nerovnost a institucionální rasismus. Jejich startovací čára je holt proklatě daleko. Pokud policie nad násilím gangů mávne rukou, ještě to jde. Když se totiž stát pouští do boje proti pouliční mafii, plošně cílí na barevnou mládež z vyloučených čtvrtí (nezřídka i na výrostky na bikrosech), která je nejčastější obětí gangů, místo toho aby si došlápl na velké ryby. Klíč je primitivní, čím vyšší kriminalita, tím víc fízlů v ulicích. Fízlové ale s kriminalitou nebojují. Jen obtěžují mládež v teplákách, šacují a když objeví v kapse géčko, hurá s malým mafiánem na služebnu. Změnu "překvapivě" nepřinesl ani první muslimský primátor Sadiq Khan, žolík státotvorné levice a antirasistů voličů. Zrovna minulý týden proběhla na jihozápadní periferii razie, která si kladla za cíl rozbít jádro jednoho z vraždících gangů. Jenže v poutech skončili zase dorostenci. Nejmladšímu bylo teprve čtrnáct let.

Bikestormz se s tímhle snaží zatočit. Masmédia si jako neoddělitelná součást problému akci samozřejmě vysvětlila po svém. Fotografii která ikonicky obletěla sociální sítě, na níž výrostek v čele cyklojízdy předjíždí na bikrosu manuálem strážníka, prezentují jako symbolickou jednotu mezi chudou mládeží a policií. Nenechte se vysmát.

Zdroj: http://libcom.org/blog/ending-cycle-violence-youth-led-bike-movements-london-challenging-gang-culture-today-170420


Verze pro tisk 21.4.2018 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)