Anarchistická federace

Argentina: bitva o důchod

Když vás nezabije zreformovaná policie, upracujete se k smrti dřív, než přijde zreformovaný důchod.

Konzervativní kabinet prezidenta a předsedy vlády v jedné osobě Mauricia Macriho pokračuje v Argentině v likvidaci sociálního státu. Tentokrát přišly na přetřes důchody. Ačkoliv vláda loni slíbila, že reforma penzijního systému bude probíhat tři roky a bude ji provázet širší dialog, nyní se snaží důchody dramaticky snížit bez jakéhokoliv vyjednávání s opozicí. Přitom argumentuje, že drastická opatření pomohou snížit vysoký státní dluh a snížením obchodních nákladů také povzbudí investice.

To se samozřejmě nelíbí levicovým stranám, odborářům, nevládním organizacím ani anarchistům, jelikož kabinet evidentně přenáší výsledky špatného hospodaření na účty nejchudších. Jedná se o další z dlouhé řady opatření, která mají mimo jiné přenést rizika a externality velkého byznysu na bedra obyčejných lidí. Reforma důchodového zabezpečení měla být schválena už ve čtvrtek 14. prosince. Jenže v Buenos Aires se shromáždil obrovský dav protestujících a vydal se na pochod směrem k parlamentu. Před parlamentem byl zformován zátaras těžkooděnců. Jakmile se průvod přiblížil na dostřel, policie do něho začala bezhlavě pálit gumové projektily a slzný plyn. Nezahálelo ani vodní dělo.

Od nástupu Marciho k moci probíhá restrukturalizace policejních sborů. Modernizace výzbroje zapříčinila, že je dnes obtížné rozeznat policajta od vojáka. Od reformy bezpečnostních složek dochází na demonstracích k mnoha vážným zraněním, dva mladí lidé byli policií zabiti. Santiago Maldonado, o němž jsme nedávno psali, a Rafael Nahuel, dvaadvacetiletý indián z kmene Mapučů, který byl 25. listopadu zbaběle střelen do zad. Vražda se odehrála na půdě tradičně obývané Mapuči. Vláda ji však zprivatizovala a oděvní korporace Benetton se domáhá vlastnického práva.

Reforma, která minulý měsíc prošla senátem, nakonec 14. prosince schválena nebyla. Ve sněmovně došlo k bouřlivé debatě mezi vládou a opozicí. Projednávání bylo nakonec kvůli násilným střetům zastaveno. Další jednání bylo odročeno na pondělí 18. prosince. Odboráři na tento den vyhlásili čtyřiadvacetihodinovou generální stávku. Odpůrci reformy dorazili slušně vybaveni a spršku tentokrát schytali těžkooděnci. Demonstranti je zasypali dlažebními kostkami, dělobuchy a molotovy. Bojovalo se celou noc až do úterního hlasování. Navzdory tvrdým střetům vláda novelu v úterý schválila v poměru 128 hlasů ku 116. Pánové se nyní dočkají značně okleštěného důchodu až ve svých sedmdesáti letech, dámy v šedesáti třech. Nyní se plánují volnotržní reformy daní, školství a zákoníku práce.

 

Zdroj:
http://libcom.org/news/brutal-police-attacks-protesters-buenos-aires-16122017


Verze pro tisk 20.12.2017 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme