Anarchistická federace

Argentina: bitva o důchod

Když vás nezabije zreformovaná policie, upracujete se k smrti dřív, než přijde zreformovaný důchod.

Konzervativní kabinet prezidenta a předsedy vlády v jedné osobě Mauricia Macriho pokračuje v Argentině v likvidaci sociálního státu. Tentokrát přišly na přetřes důchody. Ačkoliv vláda loni slíbila, že reforma penzijního systému bude probíhat tři roky a bude ji provázet širší dialog, nyní se snaží důchody dramaticky snížit bez jakéhokoliv vyjednávání s opozicí. Přitom argumentuje, že drastická opatření pomohou snížit vysoký státní dluh a snížením obchodních nákladů také povzbudí investice.

To se samozřejmě nelíbí levicovým stranám, odborářům, nevládním organizacím ani anarchistům, jelikož kabinet evidentně přenáší výsledky špatného hospodaření na účty nejchudších. Jedná se o další z dlouhé řady opatření, která mají mimo jiné přenést rizika a externality velkého byznysu na bedra obyčejných lidí. Reforma důchodového zabezpečení měla být schválena už ve čtvrtek 14. prosince. Jenže v Buenos Aires se shromáždil obrovský dav protestujících a vydal se na pochod směrem k parlamentu. Před parlamentem byl zformován zátaras těžkooděnců. Jakmile se průvod přiblížil na dostřel, policie do něho začala bezhlavě pálit gumové projektily a slzný plyn. Nezahálelo ani vodní dělo.

Od nástupu Marciho k moci probíhá restrukturalizace policejních sborů. Modernizace výzbroje zapříčinila, že je dnes obtížné rozeznat policajta od vojáka. Od reformy bezpečnostních složek dochází na demonstracích k mnoha vážným zraněním, dva mladí lidé byli policií zabiti. Santiago Maldonado, o němž jsme nedávno psali, a Rafael Nahuel, dvaadvacetiletý indián z kmene Mapučů, který byl 25. listopadu zbaběle střelen do zad. Vražda se odehrála na půdě tradičně obývané Mapuči. Vláda ji však zprivatizovala a oděvní korporace Benetton se domáhá vlastnického práva.

Reforma, která minulý měsíc prošla senátem, nakonec 14. prosince schválena nebyla. Ve sněmovně došlo k bouřlivé debatě mezi vládou a opozicí. Projednávání bylo nakonec kvůli násilným střetům zastaveno. Další jednání bylo odročeno na pondělí 18. prosince. Odboráři na tento den vyhlásili čtyřiadvacetihodinovou generální stávku. Odpůrci reformy dorazili slušně vybaveni a spršku tentokrát schytali těžkooděnci. Demonstranti je zasypali dlažebními kostkami, dělobuchy a molotovy. Bojovalo se celou noc až do úterního hlasování. Navzdory tvrdým střetům vláda novelu v úterý schválila v poměru 128 hlasů ku 116. Pánové se nyní dočkají značně okleštěného důchodu až ve svých sedmdesáti letech, dámy v šedesáti třech. Nyní se plánují volnotržní reformy daní, školství a zákoníku práce.

 

Zdroj:
http://libcom.org/news/brutal-police-attacks-protesters-buenos-aires-16122017


20.12.2017 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidová kuchyně: Halušky na RajzAp

20. 1. 2018, Praha

Máte rádi halušky? My jo. Budou u nás v lidovce. A k nim i polívka a něco sladkýho. Ale to stejně nikoho nebude zajímat, protože budou halušky. Za 80Kč a výtěžek poputuje na riseup.net. …(více)

Benefiční večeře a promítání pro Sub.Media

24. 1. 2018, Praha

Zámořský anarchistický kolektiv Sub.Media už víc než deset let vytváří videa, informující o světovém dění a přináší pohledy na situace od různých lidí, zapojených do různorodých společenských bojů. …(více)

Lidová kuchyně na Salé - solidární oběd pro FNB Sokolov

3. 2. 2018, Praha

V Sokolově vznikla nová buňka Food Not Bombs. Výtěžek z parádního meníčka (polívka-jídlo-zákusek) poputuje právě pro ně, jako projev podpory do budoucna. …(více)

Benefit na ABC vol.2

10. 2. 2018, Praha

Benefit na anarchistický černý kříž vol. 2. Naší zbraní je solidarita!!! …(více)

Bezpeněžní zóna

10. 2. 2018, Plzeň

„Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Anarchistický festival knihy

19. 5. 2018, Praha

TBA - contact us! …(více)