Anarchistická federace

Tři měsíce – tři vítězství

O úspěchu anarchosyndikalistů v Brightonu

Tři skupiny nájemníků spolupracujících s anarchosyndikalistickým družstvem nájemníků Solidarity Federation v anglickém Brightonu vyhrály v uplynulých měsících spory s majiteli bytů. Tito lidé spolu s místními anarchosyndikalisty využívali taktiky přímé akce, vzájemné pomoci a solidarity, aby získali zpět ukradené peníze a dosáhli na lepší bydlení v jinak podinvestovaných bytech.

První spor se týkal majitele, který zanedbával své povinnosti, soustředil se pouze na kasírování nájemného a nájemníky nechal rok žít ve vlhkých a plesnivých bytech. Majitel bytů dlouhou dobu tvrdil, že údržba je povinností nájemní agentury, která pronájem zprostředkovává. Agentura se tomu bránila a dlouhé měsíce se nic nedělo. Po úspěšných přímých akcích zaplatil majitel spolu s agenturou opravu bytů v hodnotě 3900 liber. Kampaň dále požadovala, aby byla nájemníkům v plné výši vrácena záloha na služby. Šest nájemníků tak obdrželo celkem něco přes 6000 liber.

Další spor se týkal nájemnice, které byla stržena kauce 510 liber, přestože po ukončení podnájmu zanechala byt profesionálně uklizený a mohla doložit, že za jejího pobytu nedošlo k žádnému poškození zařízení ani bytu. Po úspěšné kampani nájemníků a anarchosyndikalistů nájemní agentura peníze vrátila.

Třetí spor se týkal majitele, který odvezl plynový sporák na opravu a nájemníka nechal rok a půl bez něj. Když bylo majiteli sděleno, že se kvůli jeho jednání schyluje k nátlakové kampani, přivezl nový certifikovaný sporák.

Brightonští anarchisté jsou nadšeni, že lidé berou záležitosti do svých rukou a princip solidarity, kterým se neustále oháníme, opravdu funguje. Pokud si lidé v oblasti bydlení navzájem pomáhají, vzdorují šikaně majitelů a agentur a bojují proti špatným životním podmínkám, je šance na změnu. Skrze principy přímé akce a solidarity můžeme zlepšit naše životy!

 

Zdroj:
http://www.brightonsolfed.org.uk/brighton/brighton-solfed-housing-union-round-up-three-months-three-victories


Verze pro tisk 14.11.2017 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)