YINTAH
Promítání a diskuze …(více)
aneb co se dělo jinde…
Anarchisté a anarchistky byli na Prvního máje v ulicích měst takřka po celém světě. Připravili jsme proto aspoň stručný přehled některých akcí tohoto dne. Mezi pořádajícími organizacemi nechyběly ani naše sesterské organizace z Internacionály anarchistických federací.
Paříž
Sraz francouzské Anarchistické federace (Fédération Anarchiste) a anarchosyndikalistů ze CNT byl jako obvykle u metra Place des Fêtes. Odtud jich šla asi tisícovka k náměstí Republiky, kde začínal velký průvod. Cestou na náměstí Republiky kromě obvyklých hesel skandovali také „Ni patri, ni patron, ni Le Pen, ni Macron“ (Ani vlast, ani pán, ani Le Penová, ani Macron), aby připomněli absurditu druhého kola prezidentských voleb, kde se bude vybírat mezi neoliberálním bankéřem a fašistkou.
Z náměstí Republiky se hlavní průvod vydal na Národní náměstí, ale už po deseti minutách oddělila policie anarchistický blok od zbytku průvodu a začala na něj házet slzné a ohlušující granáty. Několikatisícová část průvodu tvořená provládními odbory CGT se samozřejmě nesnažila anarchistům nijak pomoct. Podle zkušených demonstrantů prý byla tentokrát policie mimořádně agresivní. Za jejího stálého útočení se anarchisté pokoušeli dostat k hlavnímu průvodu. Střety s policií trvaly do šesti hodin večer. Korporátní média se druhý den opět nezmohla na nic víc než na obvyklé bulvární výkřiky o anarchistech jako „profesionálních vandalech“, „agresorech“ a „chuligánech“.
Istanbul
V Turecku letos úřady nepovolily prvomájový mítink na náměstí Taksim. Přesto se tam více než tři sta lidí, včetně anarchistů z organizace Devrimci Anarşist Faaliyet, pokusilo dostat za skandování: „Taksim je náš a zůstane náš!“ Zastavila je policie slzným plynem a gumovými projektily. Následně zatkla přes dvě stě lidí a zabavila například transparent s nápisem: „Ať žije první máj! Pryč s diktátorem!“
Taksimské náměstí se stalo symbolem levicových protestů potom, co na něm na Prvního máje 1977 došlo k masakru. Tehdy neznámí snajpeři ze střech okolních budov stříleli po demonstrantech, kteří se na náměstí sešli. Po střelcích na demonstranty nastoupila policie s těžkou technikou a vodními děly. Výsledkem bylo čtyřicet mrtvých, přes sto raněných a asi pět set zatčených.
Letošní mítink k Prvnímu máji, který úřady laskavě povolily, probíhal tedy poblíž mezinárodního letiště ve čtvrti Bakırköy. Sešlo se tam několik tisíc lidí.
Petrohrad
Hlavním heslem letošního anarchistického Prvního máje v Petrohradě bylo: „Neboj se, to oni se bojí!“ Neboli neboj se protestovat, vyjít do ulic, neboj se stávkovat, neboj se říct ne, být sám sebou… protože vláda, oligarchové, policajti nebo tajné služby jsou ti, co se bojí o svá místa. Anarchisté chtěli dát najevo, že nemají nic společného s prvomájovými průvody na Něvském prospektu, které se drží tradice předvádění partajní moci. I proto byla akce pojata v hudebním a tanečním duchu. K akci se připojil také umělecký queer feministický blok. Byla vyslovena podpora stávkujícím řidičům dálkové dopravy, kteří několik týdnů bojují po celém Rusku za zrušení neúměrně vysokého mýtného. Jako obvykle se zapojila policie a nechybělo zatýkání, třeba za použití duhové vlajky.
Kyjev
Na Ukrajině se anarchisté zapojili do akce pořádané Antifašistickou iniciativou. Hlavními požadavky byl šestihodinový pracovní den, odmítnutí nového zákoníku práce, represivního zákona o shromažďování a přerozdělování veřejných statků ve prospěch veřejnosti, nikoli úzké skupiny byrokratů a oligarchů.
Vratislav
Anarchistický První máj uspořádaly společně ve Vratislavi (Wrocław) Svaz syndikalistů Polska a místní Anarchistická federace. K pochodu se připojili i další aktivisté. Akce začala na náměstí Jana Pavla II., které se kdysi jmenovalo náměstí Prvního máje. Akce ve Vratislavi navazovala na víkendový III. anarchistický kongres.
Barcelona
Barcelonský první máj začínal v místě, kde stávala legendární továrna La Canadiense, symbol boje za osmihodinovou pracovní dobu v roce 1919. I letos proslovy připomněly aktuální pracovní konflikty, dále třídní boj z feministického pohledu, aktivity anarchistických odborů, solidární kampaně atd. Po pochodu městem se anarchisté připojili k antikapitalistickému průvodu.
Madrid
Letošní První máj v Madridu připomněl hlavním transparentem 40. výročí paktu mezi neofrankisty, levicovou opozicí a odbory o zavedení „demokracie“ výměnou za to, že se zřeknou třídního boje. Skandovalo se „Žádný člověk není ilegální, žádný policajt není člověk“, „Nemůžeme couvnout – tohle je třídní boj“, ale i hesla za propuštění politických vězňů. Když průvod míjel kostely, skandovalo se „Kněží a vojáci jsou paraziti společnosti“ nebo „Kněží jsou pedofilové“. Akce končila veganským piknikem, diskusí a promítáním. Policie dohlížela, ale netrestala.
Londýn
Členové a členky londýnské skupiny Anarchistické federace se přidali k prvomájovým protestům ve svém městě s transparentem „Make London the Rebel City“.
Liverpool
Poměrně nová skupina anarchistické organizace Solidarity Federation (SolFed) se se svým transparentem přidala v Liverpoolu ke společné prvomájové demonstraci odborářů a dalších skupin. Členové SolFed rozdávali letáky o svých kampaních a na podporu protestujících řidičů firmy Deliveroo. Následně se přidali k přátelům z IWW, kteří pořádali piket před jedním z obchodů Blacks v rámci širší kampaně proti společnostem využívajícím práci vězňů.
Dublin
Na prvomájové demonstraci různých organizací v irském Dublinu nechyběl ani anarchistický blok s černo-rudými prapory a transparentem „We only want the Earth“, který odkazoval na skutečnost, že anarchisté nechtějí jen drobné reformy na zlepšení života pracujících. Na závěr se anarchisté shromáždili u sochy revolučního syndikalisty a předáka IWW Jamese Connollyho.
Carrara
Ani letos nezůstala bašta italských anarchistů, město Carrara, bez řádného prvomájového anarchistického mítinku.
Turín
Za vytrvalého deště a těžkého policejního nasazení prošli italským Turínem anarchisté na akci pořádané místní skupinou Anarchistické federace. (Pochody anarchistů se konaly po celé Itálii.)
Halle / Gera
Na Prvního máje chtěli náckové kolem strany Die Rechte pochodovat německým Halle. Antifašisté a antifašistky je ale nenechali ujít ani metr. Proti jejich záměru vyšlo do ulic protestovat více než 4000 protidemonstrantů z různých organizací, stran, odborů a církví, které se spojily v alianci Halle gegen Rechts. Navzdory tomu, že policie nešetřila pepřákem, podařilo se několika stovkám antifašistů a antifašistek proniknout skrze její kordony. Prostřednictvím několika blokád pak znemožnili, aby zhruba 600 nácků, kteří se do města sjeli z několika spolkových zemí, vůbec vyšlo z hlavního nádraží, kde jejich akce začínala. Fiaskem skončila také akce druhé neonacistické partaje Der Dritte Weg v nedaleké Geře (členové obou partají se vzájemně nemusí). Také tady hlasatelé völkisch (rasistického) „antikapitalismu“ narazili na odpor stovek antifašistů a antifašistek. Více v reportu od Iniciativy Ne rasismu!.
Haifa
Asi sto anarchistů a anarchistek prošlo severoizraelským městem Haifa s antifašistickými, anarchistickými, duhovými a prokurdskými vlajkami. Akci tvořili spíše mladí Izraelci, přesto nechyběly slogany proti útlaku Palestinců a demonstrace se odehrávala převážně v arabské části města. Jiné prvomájové pochody se nekonaly, protože tzv. socialistické síly nechtěly popudit sionisty na „den padlých izraelských vojáků“.
Jakarta
V Indonésii anarchisté pochodovali městem s požadavkem na zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. Policie je odmítla pustit k prezidentskému paláci, a tak demonstranti na protest zapálili věnce položené u městské radnice. Házeli na policajty petardy, ti použili slzný plyn. Naproti policejním zátarasům postavili anarchosyndikalisté barikádu.
Porto Alegre
V brazilském Porto Alegre začaly prvomájové akce společným obědem, divadelními představeními a diskusemi a v půl druhé odpoledne začal prvomájový mítink, kde se mluvilo o historii dělnického hnutí, právech pracujících a o boji s neoliberální reformou sociálního zabezpečení, kterou realizuje současná vláda. Do večera pak hrály kapely Kombativos Subversivos, Rejeitados pelo odio, Decastadoras a další, k dostání byly nezávislé tiskoviny a anarchistické agitační materiály. Zazněla i připomínka 100. výročí největší stávky v zemi, kterou tehdy organizovaly anarchosyndikalistické odbory. Na toto výročí navazovalo současné heslo: „Ať žije generální stávka – bez partají a pánů!“
Santiago de Chile
Anarchisté se zapojili do společného prvomájového pochodu také v chilském hlavním městě.
Melbourne
Členové Anarchistického klubu Melbourne a tamější anarchosyndikalisté se na Prvního máje sešli u pomníku připomínajícího zavedení osmihodinové pracovní doby. Později se přidali k prvomájové demonstraci, kterou organizovalo hnutí solidarity pracujících Austrálie a Asie.
Portland
V oregonském Portlandu se na prvomájovém shromáždění sešla asi tisícovka lidí, kterou napadly stovky militarizovaných fízlů bez jakéhokoliv ohledu na to, že součástí tradiční demonstrace byly také rodiny s dětmi a osoby se zdravotním postižením. Mezi výškovými budovami se ulicemi valily mraky slzného plynu a rachotily zábleskové granáty. Míra bezdůvodného policejního násilí byla ohromující. Pětadvacet lidí bylo zatčeno.
Policejní násilí a zatýkání provázelo také početný prvomájový protest v Olympii, hlavním městě státu Washington. Desetitisíce lidí se účastnily pochodu Resist Los Angeles. Demonstrace za účasti anarchistů a anarchistek se konaly i v mnoha dalších městech Spojených států, jako jsou San Francisco, Los Angeles, New York, Seattle a další.
Promítání a diskuze …(více)
Promítání …(více)
Kvír turistika …(více)
Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplení
denikalarm.cz 12.5.2025Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025