Anarchistická federace

Bělorusko: Zatýkání a násilí na protestech

Policie zatkla desítky aktivistů kvůli účasti na demonstracích proti dani z nezaměstnanosti.

O nedávných a na běloruské poměry nevídaných protestech jsme již psali např. zde a zde. Další velké demonstrace se odehrály 15. března, kdy se v největších běloruských městech Minsku, Mohylevu a Grodném shromáždilo několik tisíc lidí.

V Minsku se akce účastnilo asi čtyřicet anarchistů, kteří vytvořili vlastní černý blok s transparenty, samba bandem a černo-rudými vlajkami. Protože anarchisté tvořili zjevně nejorganizovanější a nejakčnější skupinu, zaměřila se na ně pozornost policie. Během celé manifestace se kolem černého bloku pohybovalo dvacet až třicet fízlů v civilu, již se na závěr pokusili několik lidí zadržet.

Anarchistům spolu s dalšími účastníky demonstrace se podařilo dostat z místa trolejbusem, což byla v nedávné době poměrně ověřená metoda pro bezpečné opuštění místa akce. Trolejbus po několika minutách nicméně zastavila policie a lidi uvnitř napadla. V uzavřeném prostoru plném lidí se přitom nijak nerozpakovala použít pepřový sprej. Během střetu došlo na zadržení třiceti až pětatřiceti lidí, včetně několika náhodných přihlížejících, kteří se rozhodli aktivistům napadeným policií pomoci. Během dne musela policie několika zatčeným kvůli jejich zraněním dokonce zavolat sanitku.

Ještě včera byli zadržení z Minsku bleskově odsouzeni u tří různých soudů, a to průměrně k necelým dvěma týdnům vězení. Dohromady se jedná o osmačtyřicet lidí.

Dalších devět aktivistů, o jejichž osudu momentálně není nic známo, policie zadržela v Mohylevu.

Drážďanský Anarchistický černý kříž uvádí, že stíhaným lidem se dostává právní a materiální pomoci od místních lidskoprávních aktivistů. I tak je ale lze podpořit například solidárními akcemi u běloruských ambasád a sdílením informací o represích.

Běloruskou ambasádu v Praze najdete na ulici Sádky (dům č. 626/17) v Troji (PSČ 171 00). Můžete na ni napsat i e-mail (czech@mfa.gov.by) či zavolat (číslo 233 540 925, popř. 233 541 011 pro konzulární oddělení).

 

Zdroje:

https://abc-belarus.org/?p=7514

https://insurrectionnewsworldwide.com/2017/03/16/belarus-dozens-of-anarchists-arrested-in-minsk-after-anti-government-protests/

18.3.2017 Zahraniční sekretariát AF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací

web Nakladatelstvi Anarchisticke federace

Podporujeme

Uhlí, nebo život? Energetická [r]evoluce v Podkrušnohoří

6. 4. 2017, Praha

4. večer z cyklu Pražské jaro klimatické spravedlnosti …(více)

Výtvarný workshop před demonstrací

7. 4. 2017, Praha

Výtvarný workshop, který by měl vizuálně obohatit nedělní demonstraci za Kliniku …(více)

Demonstrace: Neničte Kliniku, neničte město!

9. 4. 2017, Praha

Pokud se nic nezmění, Klinika bude pravděpodobně v létě vyklizená. Pojdme to změnit. Přijďte 9. dubna na demonstraci. …(více)

Linuxový workshop

10. 4. 2017, Praha

Nainstalování Linuxu (Linux Mint) na vlastní notebook - instalace samotné linuxové distribuce, doinstalování potřebných aplikací, vyzkoušení & otázky a odpovědi. Zazálohujte si předem svoje data. Večeře bude. …(více)

Benefit na Fotbal proti rasismu

6. 4. 2017, Praha

Benefiční koncert na podporu Fotbalu proti rasismu, každoročně konaném ve Věžničce u Jihlavy (tento rok 5.-7. května). …(více)

Fotbal proti rasismu

5. 5. 2017, Věžnička u Jihlavy

Pomalu se probouzíme ze zimního spánku a plánujeme desátej fotbal. Známe datum a známe místo. Všechno ostatní přijde časem. …(více)

Anarchistický knižní festival

13. 5. 2017, Praha

Již pátý Anarchistický knižní festival letos proběhne v sobotu 13. května od 12:00 do 22:00 v Autonomním sociálním centru Klinika na pražském Žižkově, podobně jako v minulých dvou letech …(více)

Benefice Pro Kliniku!

2. 6. 2017, Praha

Benefiční večer na podporu komunitního centra, možná nějakej ten křest, oslava života, veganské hody a možná i nějakej blešák. Více informací již velmi brzy. …(více)

Klimakemp 2017

21. 6. 2017, Most

Vy jste také limity. Pojeďte s námi na KLIMAKEMP. …(více)