Anarchistická federace

Bělorusko: Zatýkání a násilí na protestech

Policie zatkla desítky aktivistů kvůli účasti na demonstracích proti dani z nezaměstnanosti.

O nedávných a na běloruské poměry nevídaných protestech jsme již psali např. zde a zde. Další velké demonstrace se odehrály 15. března, kdy se v největších běloruských městech Minsku, Mohylevu a Grodném shromáždilo několik tisíc lidí.

V Minsku se akce účastnilo asi čtyřicet anarchistů, kteří vytvořili vlastní černý blok s transparenty, samba bandem a černo-rudými vlajkami. Protože anarchisté tvořili zjevně nejorganizovanější a nejakčnější skupinu, zaměřila se na ně pozornost policie. Během celé manifestace se kolem černého bloku pohybovalo dvacet až třicet fízlů v civilu, již se na závěr pokusili několik lidí zadržet.

Anarchistům spolu s dalšími účastníky demonstrace se podařilo dostat z místa trolejbusem, což byla v nedávné době poměrně ověřená metoda pro bezpečné opuštění místa akce. Trolejbus po několika minutách nicméně zastavila policie a lidi uvnitř napadla. V uzavřeném prostoru plném lidí se přitom nijak nerozpakovala použít pepřový sprej. Během střetu došlo na zadržení třiceti až pětatřiceti lidí, včetně několika náhodných přihlížejících, kteří se rozhodli aktivistům napadeným policií pomoci. Během dne musela policie několika zatčeným kvůli jejich zraněním dokonce zavolat sanitku.

Ještě včera byli zadržení z Minsku bleskově odsouzeni u tří různých soudů, a to průměrně k necelým dvěma týdnům vězení. Dohromady se jedná o osmačtyřicet lidí.

Dalších devět aktivistů, o jejichž osudu momentálně není nic známo, policie zadržela v Mohylevu.

Drážďanský Anarchistický černý kříž uvádí, že stíhaným lidem se dostává právní a materiální pomoci od místních lidskoprávních aktivistů. I tak je ale lze podpořit například solidárními akcemi u běloruských ambasád a sdílením informací o represích.

Běloruskou ambasádu v Praze najdete na ulici Sádky (dům č. 626/17) v Troji (PSČ 171 00). Můžete na ni napsat i e-mail (czech@mfa.gov.by) či zavolat (číslo 233 540 925, popř. 233 541 011 pro konzulární oddělení).

 

Zdroje:

https://abc-belarus.org/?p=7514

https://insurrectionnewsworldwide.com/2017/03/16/belarus-dozens-of-anarchists-arrested-in-minsk-after-anti-government-protests/


18.3.2017 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Klinika: Veřejné plénum

22. 1. 2018, Praha

Co si myslíte o současném směřování a fungování Kliniky? Jak to s Klinikou vypadá? Jak se jí dá pomoct? A jak vůbec funguje společné plénum? …(více)

Benefiční večeře a promítání pro Sub.Media

24. 1. 2018, Praha

Zámořský anarchistický kolektiv Sub.Media už víc než deset let vytváří videa, informující o světovém dění a přináší pohledy na situace od různých lidí, zapojených do různorodých společenských bojů. …(více)

Lidová kuchyně na Salé - solidární oběd pro FNB Sokolov

3. 2. 2018, Praha

V Sokolově vznikla nová buňka Food Not Bombs. Výtěžek z parádního meníčka (polívka-jídlo-zákusek) poputuje právě pro ně, jako projev podpory do budoucna. …(více)

Benefit na ABC vol.2

10. 2. 2018, Praha

Benefit na anarchistický černý kříž vol. 2. Naší zbraní je solidarita!!! …(více)

Bezpeněžní zóna

10. 2. 2018, Plzeň

„Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Anarchistický festival knihy

19. 5. 2018, Praha

TBA - contact us! …(více)