Anarchistická federace

Bělorusko: Zatýkání a násilí na protestech

Policie zatkla desítky aktivistů kvůli účasti na demonstracích proti dani z nezaměstnanosti.

O nedávných a na běloruské poměry nevídaných protestech jsme již psali např. zde a zde. Další velké demonstrace se odehrály 15. března, kdy se v největších běloruských městech Minsku, Mohylevu a Grodném shromáždilo několik tisíc lidí.

V Minsku se akce účastnilo asi čtyřicet anarchistů, kteří vytvořili vlastní černý blok s transparenty, samba bandem a černo-rudými vlajkami. Protože anarchisté tvořili zjevně nejorganizovanější a nejakčnější skupinu, zaměřila se na ně pozornost policie. Během celé manifestace se kolem černého bloku pohybovalo dvacet až třicet fízlů v civilu, již se na závěr pokusili několik lidí zadržet.

Anarchistům spolu s dalšími účastníky demonstrace se podařilo dostat z místa trolejbusem, což byla v nedávné době poměrně ověřená metoda pro bezpečné opuštění místa akce. Trolejbus po několika minutách nicméně zastavila policie a lidi uvnitř napadla. V uzavřeném prostoru plném lidí se přitom nijak nerozpakovala použít pepřový sprej. Během střetu došlo na zadržení třiceti až pětatřiceti lidí, včetně několika náhodných přihlížejících, kteří se rozhodli aktivistům napadeným policií pomoci. Během dne musela policie několika zatčeným kvůli jejich zraněním dokonce zavolat sanitku.

Ještě včera byli zadržení z Minsku bleskově odsouzeni u tří různých soudů, a to průměrně k necelým dvěma týdnům vězení. Dohromady se jedná o osmačtyřicet lidí.

Dalších devět aktivistů, o jejichž osudu momentálně není nic známo, policie zadržela v Mohylevu.

Drážďanský Anarchistický černý kříž uvádí, že stíhaným lidem se dostává právní a materiální pomoci od místních lidskoprávních aktivistů. I tak je ale lze podpořit například solidárními akcemi u běloruských ambasád a sdílením informací o represích.

Běloruskou ambasádu v Praze najdete na ulici Sádky (dům č. 626/17) v Troji (PSČ 171 00). Můžete na ni napsat i e-mail (czech@mfa.gov.by) či zavolat (číslo 233 540 925, popř. 233 541 011 pro konzulární oddělení).

 

Zdroje:

https://abc-belarus.org/?p=7514

https://insurrectionnewsworldwide.com/2017/03/16/belarus-dozens-of-anarchists-arrested-in-minsk-after-anti-government-protests/

18.3.2017 Zahraniční sekretariát AF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Anarchistický První máj

1. 5. 2017, Praha

Zveme všechny anarchistky a anarchisty, stejně jako ostatní antiautoritáře k účasti na prvomájovém shromáždění „Svátek pracujících – Konec špatné práce!“ v Praze, které bude zahájeno ve dvě hodiny odpoledne na Palackého náměstí a ukončeno na Střeleckém ostrově. …(více)

Prague Tattoo Circus vol.2

4. 5. 2017, Praha

Tattoo Circus is a DIY festival achieved through the collaboration of artists who use creativity to unite people in the anti-prison struggle. It celebrates self-expression whilst exploring the politics of freedom. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací

web Nakladatelstvi Anarchisticke federace

Podporujeme

Anarchistický knižní festival

13. 5. 2017, Praha

Již pátý Anarchistický knižní festival letos proběhne v sobotu 13. května od 12:00 do 22:00 v Autonomním sociálním centru Klinika na pražském Žižkově, podobně jako v minulých dvou letech …(více)

Benefice Pro Kliniku!

2. 6. 2017, Praha

Benefiční večer na podporu komunitního centra, možná nějakej ten křest, oslava života, veganské hody a možná i nějakej blešák. Více informací již velmi brzy. …(více)

Fotbal proti rasismu

5. 5. 2017, Věžnička u Jihlavy

10. ročník antifašistického fotbalového turnaje. Koncerty, přednášky, divadla, workshopy... …(více)