Anarchistická federace

Dvakrát z Běloruska

V Minsku odsoudili antifašisty k exemplárním trestům, zato v Brestu stáli anarchisté v čele sociálního protestu.

V druhé polovině února a začátkem března 2017 probíhal v běloruském hlavním městě soudní proces s minskými antifašisty. Ke rvačce s nácky, která se stala důvodem trestního stíhání, došlo před třemi lety. Poškození případ neoznámili, ale k soudu stejně došlo. Nemístně tvrdému požadavku prokuratury vyšel soud vstříc a šest obviněných dostalo dohromady skoro padesát let odnětí svobody. Rozsudek nad minskými antifašisty byl vyhlášen 10. března v poledne. Předchozí soudní jednání bylo zčásti neveřejné.

Prokurátor žádal pro obviněné následující tresty: Andrej Čertovič a Arťom Kravčenko – dvanáct let odnětí svobody, Ilja Volovik – deset let odnětí svobody, Dmitrij Cechanovič – šest let odnětí svobody, Vadim Bojko a Filipp Ivanov – čtyři roky. Soud vynesl shodné rozsudky, přestože obvykle prokurátoři žádají nadsazené tresty, které soud také obvykle sníží. Ivanova a Cechanoviče vzali do vazby přímo v soudní síni, Ilja Volovik a Vadim Bojko strávili ve vazbě už téměř rok, Andrej Čertovič a Arťom Kravčenko ještě delší dobu. Nejtvrdší trest dostali obvinění také za údajné nezákonné šíření drog.

Bitka mezi fanoušky dvou minských fotbalových klubů – nácky fandícími Torpedu a antifašisty, kteří fandí Partizanu – proběhla 29. června 2014. Skupiny fanoušků se tehdy popraly na ulici a v trolejbuse. Dne 10. července 2014 bylo zahájeno trestní stíhání deseti lidí za výtržnictví. Brzy všechny zatčené propustili a případ zastavili. V roce 2016 byl v souvislosti s vyšetřováním jiného případu, který se týkal drog, případ antifašistů znovu otevřen.

Odsouzení považují výsledek soudního procesu za zcela zpolitizovaný. Po skončení soudního jednání byl navíc zadržen člověk, který dával hlasitě najevo své pobouření nad rozsudkem.

 

 

V neděli 5. března proběhl v Brestu protest proti parazitům – těm, kteří ve jménu státního dohledu zneužívají a šikanují neprivilegované obyvatele. Anarchisté se při tomto sociálním protestu stali nejviditelnější a nejorganizovanější skupinou. Na jejich výzvu lidé prošli ulicemi města, skandovali anarchistická hesla a velmi působivě dávali spolu se skupinou lidí v černém najevo svou rozhodnost. Podobná věc se už léta nikde v tomto regionu neodehrála, a tak běloruská média celkem vyděšeně celou akci komentují. I jim se zdá, že touto akcí se z anarchistů aspoň pro danou chvíli stala reálná společenská síla.

 

 

 

(Večer po protestech policie zatkla několik anarchistů a následně byli tři odsouzeni na pět dní a jeden na čtyři dny. Soud měl začít ráno, ale proběhl až pozdě odpoledne, což neodradilo lidi, kteří přišli anarchistům vyjádřit solidární podporu. Později byl zatčen ještě další člověk.)

U příležitosti MDŽ zveřejnil běloruský anarchistický web krátký rozhovor s jednou z účastnic protestního pochodu, v němž mimo jiné řekla: „Když žiješ v zemi, kde jsi neustále vystaven represím, ponižování, nespravedlnosti a jsi v permanentním stavu bezvýchodnosti, pokud jde o otázky, co dělat dál, jak žít důstojně, pak tě neděsí vyhlídka na to, že skončíš za mřížemi… Protestní akce včetně pochodu městem, která teď proběhla v Brestu, je dobrý způsob, jak dát najevo těm, co nám vládnou, svůj nesouhlas, rozhodnost, jak ukázat, že tu jsme, že je nás slyšet a víme, jak danou situaci změnit.“

 

Zdroje:

https://avtonom.org/news/sud-nad-antifashistami-minska-shest-obvinyaemyh-poluchili-na-vseh-pochti-50-let-lisheniya

https://revbel.info/2017/03/marsh-netuneyadtsev-v-breste-s-uchastiem-anarhistov/

https://revbel.org/2017/03/brestkim-anarhistam-prisudili-administrativnyj-arest/

https://revbel.org/2017/03/den-zhenshhin-revolyutsionerok/


14.3.2017 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme