Anarchistická federace

Co se vlastně děje v Bělorusku

Komentář anarchisty k protestům proti dani z nezaměstnanosti

K současnému sociálnímu protestu proti ekonomické politice v zemi vedl Dekret prezidenta č. 3 „O předcházení sociálnímu příživnictví“, který počítal se zavedením daně pro nepracující a příživníky (lidé ji přejmenovali na daň z nezaměstnanosti). Dekret byl na počátku protestních akcí fakticky obyvatelstvem bojkotován, podle zveřejněných údajů daň zaplatila jen nepatrná část tzv. „příživníků“.

Plán vybírání této daně měl absurdní formy a vedl k řadě komplikací. Těžkopádná státní instituce nedokázala splnit úkol zadaný jejím vrchním vládcem. To vedlo k „přestávce“: platnost dekretu byla na rok odložena a byl poslán na dopracování. Ale to nejpodivuhodnější se začalo dít v ulicích a na náměstích běloruských měst.

Protest ohlášený v Minsku se objevil i v regionech, což je pro zemi naprosto netypické. Vitebsk, Brest, Gomel, Mogilev, Grodno… na akce přišly stovky lidí. A protest se šířil dál do okresních měst Pinsk, Baranoviči, Orša, Molodečno, Rogačev, což je na první pohled překvapivé. Zhoršení ekonomické situace posledních let v celé řadě směrů uvrhlo obyvatelstvo do určité deprese. Posledními iniciativami moci bylo zvýšení věku odchodu do penze (ad hoc záchrana sociálního fondu), zavedení „daně z cest“, zvýšení ceny za bydlení a komunální služby. K tomu se přidal neustálý růst cen základních potravin, zmrazení (snížení nebo nevyplácení) mezd, přerušení (nebo omezení) chodu v řadě podniků, nulová perspektiva získat zaměstnání. A všechno to korunoval Dekret č. 3.

V nejhorší situaci se ocitla konkrétně malá města: jejich život je spojen se dvěma třemi podniky, které jsou už dávno v háji. Nechat lidi dlouho vařit ve sračkách stálé chudoby se ukázalo nereálné. A vláda se ukázala nepřipravená na jejich aktivitu a pokusila se zorganizovat dialog s „ulicí“, jako například v Brestu. Na setkání se starostou úřady jeho prostřednictvím přiznaly, že mají problém se zaměstnaností, ale řeší ho v rámci svých pravomocí, kterých není mnoho, a otázku daně můžou rozhodnout jen v jednotlivých případech.

Skladba protestujících je různá. Jsou mezi nimi skuteční nezaměstnaní i lidé, kteří se jimi mohou stát, lidé těsně před důchodem i ve středním věku… Podle rozhovorů s nimi na protestních akcích převládá sociální tematika a naštvanost na vládu.

Jako organizátoři protestů častěji vystupují místní aktivisté národní opozice, ale jejich autorita i účast na sociálním životě měst je minimální. Liberální politologové se opatrně snaží mluvit o tom, že právě stranické struktury vedou lidi do ulic, ale v regionech to tak vůbec není. Liberální opozice se pokouší ovládnout protest (pro média i organizačně) a dostat ho na cestu politizace a „národního obrození“. Pro správné pochopení toho, co se děje, ovšem nic nedělají a porozumět ekonomické situaci v regionech nechtějí, svojí „alternativou“ nechtějí lidi vylekat, protože je stejně antisociální. Zůstávají pozadu v sociální agendě, která je záminkou pro budoucí dividendy. A pozadu zůstávají i ti, co situaci způsobili, reprezentovaní prezidentem a jeho okolím…

15. března 2017, anarchista z Běloruska

 

Zdroj:

http://www.aitrus.info/node/4901

17.3.2017 Zahraniční sekretariát AF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací

web Nakladatelstvi Anarchisticke federace

Podporujeme

Uhlí, nebo život? Energetická [r]evoluce v Podkrušnohoří

6. 4. 2017, Praha

4. večer z cyklu Pražské jaro klimatické spravedlnosti …(více)

Výtvarný workshop před demonstrací

7. 4. 2017, Praha

Výtvarný workshop, který by měl vizuálně obohatit nedělní demonstraci za Kliniku …(více)

Demonstrace: Neničte Kliniku, neničte město!

9. 4. 2017, Praha

Pokud se nic nezmění, Klinika bude pravděpodobně v létě vyklizená. Pojdme to změnit. Přijďte 9. dubna na demonstraci. …(více)

Linuxový workshop

10. 4. 2017, Praha

Nainstalování Linuxu (Linux Mint) na vlastní notebook - instalace samotné linuxové distribuce, doinstalování potřebných aplikací, vyzkoušení & otázky a odpovědi. Zazálohujte si předem svoje data. Večeře bude. …(více)

Zinfest Brno

22. 4. 2017, Brno

Festival (nejen!) punkových a hardcorových fanzinů + koncert …(více)

Fotbal proti rasismu

5. 5. 2017, Věžnička u Jihlavy

Pomalu se probouzíme ze zimního spánku a plánujeme desátej fotbal. Známe datum a známe místo. Všechno ostatní přijde časem. …(více)

Anarchistický knižní festival

13. 5. 2017, Praha

Již pátý Anarchistický knižní festival letos proběhne v sobotu 13. května od 12:00 do 22:00 v Autonomním sociálním centru Klinika na pražském Žižkově, podobně jako v minulých dvou letech …(více)

Benefice Pro Kliniku!

2. 6. 2017, Praha

Benefiční večer na podporu komunitního centra, možná nějakej ten křest, oslava života, veganské hody a možná i nějakej blešák. Více informací již velmi brzy. …(více)

Benefit na Fotbal proti rasismu

6. 4. 2017, Praha

Benefiční koncert na podporu Fotbalu proti rasismu, každoročně konaném ve Věžničce u Jihlavy (tento rok 5.-7. května). …(více)