Anarchistická federace

Co se vlastně děje v Bělorusku

Komentář anarchisty k protestům proti dani z nezaměstnanosti

K současnému sociálnímu protestu proti ekonomické politice v zemi vedl Dekret prezidenta č. 3 „O předcházení sociálnímu příživnictví“, který počítal se zavedením daně pro nepracující a příživníky (lidé ji přejmenovali na daň z nezaměstnanosti). Dekret byl na počátku protestních akcí fakticky obyvatelstvem bojkotován, podle zveřejněných údajů daň zaplatila jen nepatrná část tzv. „příživníků“.

Plán vybírání této daně měl absurdní formy a vedl k řadě komplikací. Těžkopádná státní instituce nedokázala splnit úkol zadaný jejím vrchním vládcem. To vedlo k „přestávce“: platnost dekretu byla na rok odložena a byl poslán na dopracování. Ale to nejpodivuhodnější se začalo dít v ulicích a na náměstích běloruských měst.

Protest ohlášený v Minsku se objevil i v regionech, což je pro zemi naprosto netypické. Vitebsk, Brest, Gomel, Mogilev, Grodno… na akce přišly stovky lidí. A protest se šířil dál do okresních měst Pinsk, Baranoviči, Orša, Molodečno, Rogačev, což je na první pohled překvapivé. Zhoršení ekonomické situace posledních let v celé řadě směrů uvrhlo obyvatelstvo do určité deprese. Posledními iniciativami moci bylo zvýšení věku odchodu do penze (ad hoc záchrana sociálního fondu), zavedení „daně z cest“, zvýšení ceny za bydlení a komunální služby. K tomu se přidal neustálý růst cen základních potravin, zmrazení (snížení nebo nevyplácení) mezd, přerušení (nebo omezení) chodu v řadě podniků, nulová perspektiva získat zaměstnání. A všechno to korunoval Dekret č. 3.

V nejhorší situaci se ocitla konkrétně malá města: jejich život je spojen se dvěma třemi podniky, které jsou už dávno v háji. Nechat lidi dlouho vařit ve sračkách stálé chudoby se ukázalo nereálné. A vláda se ukázala nepřipravená na jejich aktivitu a pokusila se zorganizovat dialog s „ulicí“, jako například v Brestu. Na setkání se starostou úřady jeho prostřednictvím přiznaly, že mají problém se zaměstnaností, ale řeší ho v rámci svých pravomocí, kterých není mnoho, a otázku daně můžou rozhodnout jen v jednotlivých případech.

Skladba protestujících je různá. Jsou mezi nimi skuteční nezaměstnaní i lidé, kteří se jimi mohou stát, lidé těsně před důchodem i ve středním věku… Podle rozhovorů s nimi na protestních akcích převládá sociální tematika a naštvanost na vládu.

Jako organizátoři protestů častěji vystupují místní aktivisté národní opozice, ale jejich autorita i účast na sociálním životě měst je minimální. Liberální politologové se opatrně snaží mluvit o tom, že právě stranické struktury vedou lidi do ulic, ale v regionech to tak vůbec není. Liberální opozice se pokouší ovládnout protest (pro média i organizačně) a dostat ho na cestu politizace a „národního obrození“. Pro správné pochopení toho, co se děje, ovšem nic nedělají a porozumět ekonomické situaci v regionech nechtějí, svojí „alternativou“ nechtějí lidi vylekat, protože je stejně antisociální. Zůstávají pozadu v sociální agendě, která je záminkou pro budoucí dividendy. A pozadu zůstávají i ti, co situaci způsobili, reprezentovaní prezidentem a jeho okolím…

15. března 2017, anarchista z Běloruska

 

Zdroj:

http://www.aitrus.info/node/4901

17.3.2017 Zahraniční sekretariát AF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Anarchistický První máj

1. 5. 2017, Praha

Zveme všechny anarchistky a anarchisty, stejně jako ostatní antiautoritáře k účasti na prvomájovém shromáždění „Svátek pracujících – Konec špatné práce!“ v Praze, které bude zahájeno ve dvě hodiny odpoledne na Palackého náměstí a ukončeno na Střeleckém ostrově. …(více)

Prague Tattoo Circus vol.2

4. 5. 2017, Praha

Tattoo Circus is a DIY festival achieved through the collaboration of artists who use creativity to unite people in the anti-prison struggle. It celebrates self-expression whilst exploring the politics of freedom. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací

web Nakladatelstvi Anarchisticke federace

Podporujeme

Fotbal proti rasismu

5. 5. 2017, Věžnička u Jihlavy

10. ročník antifašistického fotbalového turnaje. Koncerty, přednášky, divadla, workshopy... …(více)

Benefice Pro Kliniku!

2. 6. 2017, Praha

Benefiční večer na podporu komunitního centra, možná nějakej ten křest, oslava života, veganské hody a možná i nějakej blešák. Více informací již velmi brzy. …(více)

Klimakemp 2017

21. 6. 2017, Most

Vy jste také limity. Pojeďte s námi na KLIMAKEMP. …(více)