Anarchistická federace

Řecko: Pracovníci loděnic se střetli v Aténách s policií

ŘeckoTěžké střety vypukly ve čtvrtek dopoledne 15. října mezi pracovníky loděnic a pořádkovou policií před ministerstvem práce a sociálních věcí po zablokování hlavní silnice z Atén do Peiraeusu.

Střety, po kterých museli být dva protestující hospitalizováni, propukly po bezvýsledném jednání s ministrem Lomberdosem o požadavcích pracujících na neodkladných 1500 eur na měsíční výplaty pro všechny pracovníky a nezaměstnané pracovníky zóny loděnice v Peramě, zvýšení příspěvku v nezaměstnanosti na 80% platů, okamžitý odchod do důchodu pro všechny pracovníky starší 55 let a zmrazení úvěrových plateb bankám od pracovníků loděnic.

Pracující se shromáždili nejprve na hlavním náměstí Peranami a vydali se na protestní pochod směrem k ministerstvu práce v Peiraeosské ulici. Zde požadovali setkání s ministrem, ale byli přivítání policejní pořádkou jednotkou, která lemovala vchod do ministerstva. Poté co přednesli své požadavky, ministr Lomberdos prohlašoval, že je v centru jednání s odbory a požádal o dva dny k projednání požadavků s ostatními členy vlády.

To vyvolalo u pracovníku rozhořčení, proto se odmítli rozejít a nechat ministra opustit budovu. Po opakovaných neúspěšných pokusech zachránit ministra zadními dveřmi policie zaútočila na dělníky výbuškami a slzným plynem. Pracující zareagovali zapálením barikád a protiútokem na policii, což vedlo k rozsáhlým střetům.

Policejní brutalita proti dělníkům, z nichž dva museli být hospitalizováni, znovu dokázala prázdná slova socialistů, kteří přislíbili vymýtit policejní násilí a odvolat kteréhokoliv z policistů, který zaútočí na občany. Typické znovu opakované vládní prohlášení znělo: „Použití policejního násilí bylo nezbytné, protože se dělníci pokoušeli okupovat ministerstvo.“
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)