Anarchist Federation

Bloody Mary 11: Móda

Jedenácté číslo feministického zinu Bloody Mary se věnuje módě. Články se zaměřují na komercionalizaci subkulturních životních stylů, mezi které patří například punk. Část článků se zabývá tématem, se kterým jste se mohli setkat v A-kontra 3/05 věnované subkulturám.
Číslo otevírá článek „Reclaim the Fashion“. Podle autorky článku jde o heslo, které vyjadřuje touhu a nárok na navrácení toho, co si oblékáme, jakožto prostoru pro seberealizaci, tvořivost a komunikaci. Ačkoli je význam celého příspěvku víc než jasný, je otázkou, zda fashion – móda a výraz reclaim – navráceni nejsou spíš v protikladu. Autorka říká: „Beru si znovu módu a dávám jí nový smysl. Je to má podvratná zbraň proti věcem, které mě svazují.“
Další příspěvek „Ach jo, sexy punk“ si bere na mušku komercionalizaci punkového vzhledu a jakousi jeho „mainstreamizaci“. Ze židle mě ale nadzvedla ageistická a trochu hloupá věta, která by se v časopisu, který usiluje o svobodné bytí ve společnosti, objevit neměla: „A tahle móda (komerční podoba punku – pozn. aut.) splňuje konvence postavení ženský kdekoli ve společnosti, proto není problém ji s úpravami přijmout a obléct do ní třicátnici, která pracuje v kanceláři a snaží se vypadat jako „rebelka“ (což je z nějakého důvodu dneska „in“)“. Chápu, co asi chtěla autorka říct, ale vážně je problém ve věku osoby, která danou módu nosí? Je problém, když chci být ve svých skoro třiceti letech něčím jako „rebelkou“? Je problém, že pracuju v kanceláři? Nechci tvrdit, že jsem „drsná punkerka“, ale určitě k tomu mám blízko, a to přesto že pracuji v kanceláři a táhne mi na ten nežádoucí věk. Bloody Mary nastavuje zrcadlo společenských stereotypům i řadě stereotypů, které máme každý v sobě. Občas by ale neuškodilo, kdyby podobné zrcadlo sebereflexe zaměřila na sebe.
Následuje řada delších i kratších článků na téma „Feminismus, móda a subkultury“, takže nechybí profil bývalé punkové návrhářky Vivienne Westwood. Další stěžejní (rozuměj delší a tématicky zajímavý) článek se zaměřuje na fenomén Suicide girls – webové „porno“ stránky, na kterých se nesetkáte s žádnými konvenčními modelkami, ale dívkami a ženami, které jsou potetované a mají na sobě minimálně jeden piercing. Problémem je, že tetování a piercing se zde stává další konvencí, která může být stejně utlačující jako kult „hubené dívky bez piercingu a tetování“. Téma čísla završuje galerie „Anti-fashion show“.
V rubrice „Slavná žena“ se seznámíte s dadaistickou umělkyní Hannah Höch a Bloody Mary rovněž představí nejslavnější tetovanou ženu Betty Broadbent.

Bloody Mary č. 11, A5, 64 str., 25,- Kč.

(lin)

Zdroj: A-kontra 2/06.

Print version 23.8.2006 lin

Next events:

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

Links