Anarchistická federace

Protiválečné přednášky ČSAF

V uplynulých týdnech proběhly na různých místech ČR přednášky člena ČSAF-Praha o důvodech války proti Iráku.

Hlavním tématem přednášky nebyla samotná válka, ale především její skutečné důvody a její role ve vývoji stávajícího kapitalistické systému.

Válka byla podle autora přednášek pokračováním kolonialistické exploatace jinými prostředky. Zatímco v minulosti byly chudé země okrádány o své zdroje přímou koloniální nadvládou nebo pomocí nejrůznějších „prostředníků“ zájmu západu, začali tito prostředníci v poslední době a stavět se proti svým dosavadním patronům. Bylo potřeba dát jim lekci a to úderem na dva typické bývalé prostředníky, kteří se vymkli kontrole – Usámu Bin Ládina a Sadáma Husajna.

Zároveň se jednalo o další kapitolu v boji o kontrolu nad surovinami – konkrétně ropou, o snahu získat další zdroje a využít dosud převážně ladem ležící rozsáhlá irácká ropná pole ke snížení cen ropy a přivedení k poslušnosti země OPEC.

A konečně se také jednalo o snahu nahnat do defenzívy neprivilegované obyvatele západních zemí, kteří v uplynulých letech pocítili na vlastní kůži velmi tvrdě dopad neoliberální ofenzívy známé pod názvem „globalizace“ a jejichž nejradikálnější součásti byly schopné velmi radikálního odmítnutí této ofenzívy i základů, na nichž spočíval kapitalistický systém.

Prvním místem, kde se konala přednáška, bylo gymnázium v Čáslavi. Zde se v pátečním odpoledni 11. 4. setkalo asi 17 účastníků na přednášce a následné diskusi organizované místními aktivisty ČSAF. Diskuse se týkala otázek preventivní války, možnosti pozitivních dopadů kolonialismu na kolonizované ale také např. problematiky údajného „přelidnění“.

Další přednáška a diskuse proběhla v městské knihovně v Havířově 17. 4. O její zpestření se postaral trapný hlouček neonacistů dříve z Republikánské mládeže, nyní z „Národního odporu Slezsko“, jak hrdě hlásal jejich transparent. Přednášku, jíž si vyslechlo asi 25-30 lidí, ani následnou diskusi se jim ale nepodařilo narušit.

Poslední z akcí se konala 22. 3. v Litvínově v zámeckém parku. Jednalo se i vzhledem k místu o poněkud improvizovanou akci, jíž poněkud poznamenal relativně malý počet lidí (deset) i mírná alergie na trávu ze strany přednášejícího. I tak ale došlo k zajímavé diskusi na téma perspektivy pro Irák a celý svět do budoucna.
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)