Anarchist Federation

Řecko: Mezinárodní sbírka na stíhané z Heraklionu

obsazení televizeZ Řecka nám přišla žádost o rozšíření výzvy ohledně sbírky na stíhané aktivisty, kteří čelí obviněním v souvislosti s akcemi na podporu vystěhovaného anarchistického squatu PIKPA.

Ahoj, posíláme žádost o solidaritu pro aktivisty z Heraklionu. Přibližně před třemi týdny tu došlo k vyklizení jednoho z místních squatů. Následovala řada demonstrací a střetů s policií, při kterých byli zatčeni čtyři aktivisté. Padla až taková obvinění jako pokus o vraždu příslušníka policie. Do 15. března musíme sehnat 46.000 euro na kauci. I když po celém Řecku probíhají v podstatě každý den benefiční akce, nejsme schopni dát takhle velkou částku do kupy. Rozhodli jsme se proto požádat i o mezinárodní solidaritu. Kdyby byla nějaká možnost podpory, budeme rádi za každé euro. Prosíme o rychlé rozhodování, protože deadline se blíží. Díky.

Více informací v angličtině ZDE.
Kontaktní e-mail solidární kampaně: saher[a]espiv.net
(nebo prostřednictvím našeho e-mailu csaf[a]csaf.cz)

PIKPA

Osud squatu PIKPA popisuje článek z 18. února, který se objevil na stránkách From the Greek Streets:

Anarchistický squat PIKPA v Heraklionu na Krétě je vyklizen; tři lidé jsou zatčeni, probíhají neustálé střety s policií; anarchisté v reakci na útok obsadili dvě lokální televizní stanice a pobočku ministerstva zdravotnictví

Ve středu 16. února 2011 zaútočila v ranních hodinách policie na samosprávnou budovu PIKPA v Heraklionu. Tři lidé, kteří jako první přispěchali na místo, byli policií zadrženi. V reakci na jejich zadržení a vyklizení squatu se ihned shromáždilo okolo 70 lidí, kteří obsadili pobočku ministerstva zdravotnictví a dožadovali se propuštění svých kamarádů. O několik hodin později byli zadržení propuštění, ale jeden z nich přesto čelí obviněním.

Tu samou noc se na náměstí v Heraklionu uskutečnilo protestní shromáždění. Proběhl pokus o znovuzpřístupnění squatu PIKPA, následovaly střety a honičky s policií, bitky a následně byly čtyři aktivisté zatčeni. Všichni při zatýkání utrpěli zranění.

Ráno ve čtvrtek 17. února byli zadržení postaveni před veřejného žalobce – dva z nich čelí závažnému trestném činu – pokus o vraždu. Následně byl proces ukončen. Solidární shromáždění pak znovu napadla policie za použití obušků a slzného plynu.

Anarchisté v reakci na všechny tyto události čtvrtek večer obsadili dvě televizní stanice.

Na pátek 18. února byla na náměstí v Heraklionu svolána demonstrace proti policejnímu útlaku.

Written elsewhere

Links

Benefice pro KAYFARIKI GROUP

14. 11. 2025, Plzeň

Koncert …(more)

Benefice pro Solidarity Collectives

22. 11. 2025, Brno

Koncert …(more)

AFA fest 2026

1. - 2. 5. 2026, Praha

Dva dny plné hudby, promítání, přednášek... k 30. výročí založení AFA …(more)