Anarchistická federace

VIDEO: Bosna a Hercegovina na jaře

Podívejte se na krátký dokumentární snímek o sociálních protestech, které se zjara přehnaly Bosnou a Hercegovinou.

„Někdy se zdá, jako by si ti nahoře mysleli o těch dole (tj. o těch, kterým je upřena jakákoli reálná možnost ovlivňovat chod společnosti – ať už máme na mysli lokální nebo globální měřítko), že nejsou schopni rozpoznat skutečné důvody svého ponižujícího postavení a že se budou vždycky nakonec rvát mezi sebou. Samozřejmě to tak není – i u nás naprosto letargičtí poddaní antikomunistických mocipánů chápou, že jejich zaměstnavatelé se chovají nejen amorálně, ale i protizákonně, a dokázali by to při troše snahy zobecnit. Jenže ještě mají aspoň náhražkové potraviny i oblečení v hojném množství, ještě se můžou s plným břichem opájet televizní idylou a manipulací. V Bosně a Hercegovině se neprivilegovaní dokázali konečně doopravdy naštvat možná i díky tomu, že hladovějí.“

– Tak začíná článek „Bosenské jaro“, který je součástí hlavního tématu posledního čísla anarchistické revue Existence, věnovaného fenoménu spontánních lidových organizačních platforem, tedy různým plénům a fórům (ve španělskojazyčném prostředí tzv. asambleím). Právě příklad dění v Bosně a Hercegovině z letošního jara byl podnětem ke zvolení tohoto tématu. Zmíněný článek rozebírá, co vzniku plén v Bosně a Hercegovině předcházelo, jak probíhala a jak na ně reagovala stávající moc. Doporučujeme k přečtení.

Na vimeo kanálu Iniciativy Ne rasismu! máte nyní navíc možnost zhlédnout krátký (patnáctiminutový) dokumentární snímek o sociálních protestech, které se zjara přehnaly Bosnou a Hercegovinou, opatřený českými titulky.

Film s názvem Bosnia and Herzegovina in Spring vznikl v rámci dokumentárního cyklu Global uprisings. Popisuje příběh povstání, které bylo zahájeno pracovníky pěti továren v Tuzle na severu země. Továrny byly privatizovány, zkrachovaly a připraveny o majetek, takže dělníci skončili bez mezd, s velkými dluhy, bez zdravotní péče apod. Protesty vyvrcholily 7. února, kdy bylo ve městech po celé zemi zapáleno několik vládních budov, včetně prezidentského sídla v Sarajevu. Pod tlakem protestů odstoupily čtyři regionální vlády. Snímek popisuje i následná lidová pléna, jež se rychle rozšířila po celé zemi. Film najdete na odkazu vimeo.com/97127179.Související odkazy:
Bosna a Hercegovina: Masové sociální protesty
Bosna: Naše protesty jsou organizované zdola
Bosna a Hercegovina: Vypálenou vládu nahrazují veřejná pléna
Bosna: Všem se tu z politických stran zvedá žaludek
Bosna a Hercegovina: nový Chiapas
Bosna a Hercegovina: Protesty pokračují

Banner: Existence 3/2014 - Pléna, fóra, asambley…
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)