Anarchistická federace

Bosna a Hercegovina: Masové sociální protesty

V Bosně a Hercegovině probíhají četné protestní akce, proti kterým zasahuje policie. Protesty vypukly kvůli nevypláceným mzdám, neprůhledné privatizaci podniků a katastrofální nezaměstnanosti.

Od středy 5. února, kdy začaly v Tuzle protivládní demonstrace, se v Bosně a Hercegovině rozrůstají stávky a pouliční protesty. Nejmasovější akce probíhají v Sarajevu, Zenici, Banja Luce, Mostaru a Bihaći. Protesty organizují pracující a odbory, podpořili je studenti. Žádné politické síly se v nich zatím neangažují.

Řada podniků je ve stávce, na transparentech se objevují nápisy jako „Dnes nepracujeme, děláme revoluci“.

Prvních protestů v Tuzle se účastnilo přes tisíc lidí, kteří prorazili policejní kordon a dostali se do budovy místní vlády, aby vyjednávali o nejasných pracovních podmínkách, neprůhledné privatizaci a nevyplácení mezd. Vláda s nimi odmítá jakkoli komunikovat. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn, bylo zraněno 45 lidí, z toho 30 policistů.

Protesty v Mostaru začaly ve čtvrtek 6. února odpoledne. Asi 200 lidí zablokovalo dopravu na Španělském náměstí, jednom z nejrušnějších míst ve městě. Skandovali hesla „Pryč s vládou“, „Chceme změnu“, „Zloději“ apod. Policie kontrolovala doklady přítomných, ale nezasáhla.

V Sarajevu se sešlo kolem 150 lidí u sídla místní vlády. Házeli na něj kamení, vejce apod., skandovali hesla jako „Zloději, kliďte se“. Policie nezasáhla. „Jsme všichni nespokojení a nešťastní v tomhle státě. Je třeba zastavit zločiny, korupci a útlak lidí,“ vysvětlila jedna z účastnic akce Latifa Tajić s tím, že je rozhodnutá vydržet před budovou vlády až do konce. „Tuzla potřebuje podporu,“ řekl účastník protestů Sanjin Čepalo, „věřím, že se lidé v Bosně a Hercegovině nakonec probudí. Jak jsme slyšeli, demonstrace probíhají ve všech velkých městech v zemi.“

Obyvatelé města Zenica se také sešli před budovou místní vlády, aby vyjádřili podporu protestujícím v Tuzle. Ministři začali budovu urychleně opouštět, nikdo z nich s protestujícími nechtěl mluvit. Policie nezasáhla, dokud neznámý muž nevyvolal mezi demonstranty rvačku.

V Bihaći demonstranti symbolicky (sněhem) zaútočili na vládní sídlo Unsko-sanského kantonu. Zhruba 300 lidí prošlo městem, aby podpořili protesty v Tuzle. Vládní poradce přišel protestujícím navrhnout, aby vytvořili pracovní skupinu, která by vyjednávala s premiérem, ale lidé ho zatlačili zpět do budovy s tím, že jde zas jen o „plané řeči“. Potom se protestující pokusili dostat do budovy a došlo ke střetům s policií, na kterou házeli vejce.

7. února pokračovaly protesty v celé zemi. Většina shromáždění začínala kolem poledne. Kromě Tuzly, kde probíhají protesty už třetí den, se konaly akce proti politické situaci v zemi a především proti špatné ekonomické a sociální situaci lidí obecně v Zenici, Kaknji, Mostaru, Prijedoru a Bihaći. Plánují se také v Banja Luce, Sarajevu, Donjem Vakufu, Travniku, Jajcu, Ključu, Cazinu, Visokom, Žepči, Zavidovići, Gračanici a Brčku, ale čeká se, že se k protestům připojí i obyvatelé dalších měst, protože vlna nespokojenosti se šíří po celé zemi.

Deník Dnevni avaz informoval, že v Sarajevu, hlavním městě s 3,8 milionu obyvatel, protestující zahnali dlažebními kostkami zasahující policii, podpálili hlavní vchodové dveře sídla vlády a vtrhli dovnitř, rozbili okna a vyhazovali na ulici nábytek, televizory aj.

Ve čtvrtek V Tuzle došlo opět ke střetům s policií, zhruba 6000 lidí se postavilo policejnímu násilí a požadovalo demisi místní vlády. Zraněny byly desítky demonstrantů a 60 policistů. Policie útočila na protesty i v Sarajevu a Zenici.

„Povstání občanů“, „Lidé chtějí změnu“, „Začalo bosenské jaro“ – tak mluví protestující o svých akcích v místních médiích. Účastníci desítek násilných demonstrací a dalších protestních vystoupení v Bosně a Hercegovině, země rozdělené na základě Daytonské dohody z roku 1995, která ukončila etnickou válku, na dvě autonomní země (Chorvatsko-muslimskou federaci a Srbskou republiku), obviňují místní vládce z klientelismu a korupce a z uzavření a krachu 80 procent zprivatizovaných podniků.

„Jsme už celý rok bez výplaty, bez zdravotního pojištění, 14 let bez odměn,“ řekl jeden ze zaměstnanců firmy Polihem, účastník demonstrací v Tuzle. Polihem vyrábí pod německou licencí, za časů staré Jugoslávie zaměstnával 1200 lidí a měl obrat 120 milionů marek ročně. Zaměstnanci dokonce část mzdy dostávali v podobě akcií podniku. Tuzla byla kdysi největším průmyslovým centrem Bosny a Hercegoviny. V posledních letech bolestně pocítila zavírání zprivatizovaných podniků. Během protestů byl požadován zásah proti vlastníkům čtyř bývalých státních podniků. V průběhu posledních několika let byly totiž zprivatizovány, ale noví vlastníci místo investic a oživení produkce přestali zaměstnancům vyplácet mzdy, rozprodali podíly a vyhlásili bankrot. Výsledkem privatizace, která byla zahájena v roce 1998, je půl milionu nezaměstnaných a 100 tisíc lidí bez výplat. Nezaměstnanost v zemi podle oficiálních informací dosahuje až 44 procent. Reálná nezaměstnanost je podle centrální banky na úrovni 27,5 procenta, protože mnoho lidí pracuje na černo. Průměrná mzda činí 420 eur. 20 procent obyvatel žije v chudobě.

Zdroje:
http://cia.media.pl/bosnia_i_hercegowina_rewolta_spoleczna
http://revbel.org/2014/02/bosniya-i-gertsegovina-ohvachena-protestami-obnovlyaetsya/#more-32594
http://www.aitrus.info/node/3559
http://www.haber.ba/vijesti/bih/73685-gradjani-upali-u-zgradu-vlade-tuzlanskog-kantona-stigla-specijalna-policija-foto.html
http://www.haber.ba/vijesti/bih/73856-protest-zavrsen-bez-incidenata-novi-najavljen-za-sutra.html
http://www.haber.ba/vijesti/bih/73820-protesti-se-prosirili-na-sarajevo-zenicu-i-bihac-mostar-se-budi-u-16-sati.html
http://www.haber.ba/vijesti/bih/73886-gradjani-bih-ponovo-izlaze-na-ulice.html

VIDEO: Sarajevo


Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina
Verze pro tisk 8.2.2014 Zahraniční sekretariát ČSAF

Píšou jinde

Odkazy

Černokošiláč! Oswald Mosley a britští fašisté

24. 7. 2025, Praha

Přednáška …(více)

Benefice pro Istanbul pride

25. 7. 2025, Praha

Vegan kebab + promítání …(více)

Anarchism in Israel and Jewish-Israeli antizionist movement

31. 7. 2025, Praha

Debata s Yuval Gal Cohen …(více)

Klimakemp spravedlivé transformace

4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj

Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(více)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(více)