Anarchist Federation

Klíčení č. 2/2012

Vyšlo nové číslo Klíčení, časopisu od dětí, který na přelomu let 2011 a 2012 začala vydávat Československá anarchistická federace.

I druhé číslo Klíčení lze chápat jako dialog dětí a dospělých, který se zde tentokrát odehrává napříč jednotlivými rubrikami hned na několik témat: peníze, práce a s ní těsně související svátek práce První máj.

V rubrice „Od nás“ se dočteme, že peníze dnes vlastně nejsou prostředkem k ohodnocení práce nebo k zajištění normálního života, ale jsou samy o sobě cílem všeho, co děláme. A že to bez nich jde taky. Dokud je ovšem užíváme, můžeme si aspoň peněženku podle návodu v rubrice „Dílna“ vyrobit sami, abychom šetřili životní prostředí a recyklovali např. tetrapakový obal. A jak je to s poměrem peněz a práce? Jisté vysvětlení najdeme v článku o družstevnictví v rubrice „Černo-červená škola“, protože právě družstevnictví je založeno na spravedlivém ocenění práce, na rovném rozhodování o společné práci a na tom, že „všichni pracují jen tolik, aby mohli důstojně žít a mít dost volného času“. Je totiž otázkou - a nad ní uvažuje autor textu Problém práce v rubrice „Čítanka“ - jestli máme vůbec příležitost najít a vykonávat práci, která má vyšší účel, je zodpovědná a radostná...

Pokud bychom tuto otázku vztáhli právě ke svátku práce Prvnímu máji, ukáže se, že přinejmenším dělníci pracovali od dob, kdy se masivně rozvinul průmysl, v tak ponižujících podmínkách, že jim nezbylo než stávkovat a demonstrovat za jejich zlepšení. Stálo je to nejen svobodu, ale i život. První máj tak zůstal připomínkou tohoto boje. Stručně jeho historii popisuje druhý text v rubrice „Černo-červená škola“. V rubrice „Čítanka“ se o svátku práce dočteme v několika textech, které nás postupně zavedou do Podkrkonoší či do Brna na konci 19. století, na Ostravsko ve 30. letech 20. století, ale i do koncentráku na konci druhé světové války a nakonec na Císařskou louku v roce 2011.

A ještě jedno téma spojuje dva texty v různých rubrikách tohoto čísla: Marie Demeterová uvažuje nad specifiky vztahu muže a ženy u Romů, jak ho zná z vlastních zkušeností (rubrika Od nás) a příběh jedné „romské lásky“ vypráví v rubrice „Čítanka“ Víťo Staviarsky, který poskytl do Klíčení ukázku z chystaného vydání jeho prózy „Kale topánky“.

Ve druhém čísle najdou čtenáři také rozhovor s Ahmedem Amanem z palestinské Gazy, dále čtení a obrázky pro nejmenší, komiksy a recenzi současné mainstreamové hudby pro děti.

(40 barevných stran formátu A4, cena 60 Kč)

Časopis si můžete objednat na e-mailu kliceni[a]csaf.cz.
Kdo by měl zájem časopis distribuovat, ať se ozve na e-mailu distro[a]csaf.cz.

Distribuční místa

Kde můžete Klíčení (případně další publikace ČSAF) zakoupit:
Kamenné obchody:
Rekomando (Trojanova 9, Praha 2),
Emergency shop (Tachovské náměstí 5, Praha 3 - Žižkov)
Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 - Žizkov)
Antikvariát Černý pes (Sedláčkova 20, Plzeň)
Infoshop Pelech (Brno, www.pelech.info)
Internetové distribuce:
Antifa e-shop (antifa.cz),
Chyba crew (chyba.a-punk.cz)
Pure Heart Records (pureheart.czechcore.cz)
xBASTAx (xbastax.cz)

(Na některých distribučních místech může být nové číslo Klíčení až se zpožděním. Díky za pochopení.)

Upoutávka na předešlé číslo Klíčení ZDE.
Print version 23.4.2012 Klíčení

Next events:

AF na knižním veletrhu LITR

19. - 21. 9. 2025, Olomouc

LITR je projekt zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. LITR se soustředí zejména na tuzemskou tvorbu, chce představit publikace často vydávané v nízkém nákladu s omezenou distribucí. Zájmem LITR jsou autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Již popáté bude na místě také členstvo AF se stánkem Nakladatelství Anarchistické federace …(more)

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

Links

Benefice na FNB Žižkov

27. 9. 2025, Praha

Přednáška o FNB, hudba a pofel …(more)

AFA fest 2026

1. - 2. 5. 2026, Praha

Dva dny plné hudby, promítání, přednášek... k 30. výročí založení AFA …(more)