Anarchist Federation

V

Odkaz anarchistického teroristy v masce Guye Fawkese, noční můry fašistického režimu, opustil svět komiksových bublin a stal se inspirujícím symbolem nových protestních hnutí.

V – samotář, který se mstí fašistickému režimu a jeho vůdcům za to, jak znásilnili a podvodně ovládli společnost a taktéž za to, jak zneužili pro své pokusy jeho samotného. Pod maskou Guye Fawkese se objevuje na scéně a útočí výbušninami na symboly moci. Na jedné straně zasévá strach v myslích těch, kteří třímají v rukou moc, na straně druhé dává naději lidem, kterým chybí ukradená svoboda.

V je vzdělaný a je odhodlaný. Sám nemá co ztratit. Fašistický systém – v komiksu situovaný do Velké Británie – vládne pomocí represe, ideologie, médií a kontroly všeho a všech. V však dokáže systém sledování nabourat, získávat z něj informace a na základě nich podnikat přímé akce na konkrétní cíle.

Známý komiksový scenárista Alan Moore oživil tuto postavu ve svém komiksu V jako Vendeta, na němž pracoval s pětiletou přestávkou od roku 1981 do roku 1988. Masovou popularitu postavě však dalo až filmové zpracování z roku 2005, s nímž ale nechtěl mít svérázný Moore nic společného.

V roce 2011 na nás maska Gaye Fawkese již nekoukala svým neosobním a strnule poťouchlým výrazem jen ze stránek komiksu a obrazovek počítačů při sledování nelegálně pořízených kopií zmíněného filmu. Začala se stále častěji objevovat také na stránkách novin a ve zpravodajství televizních stanic. Účastníci mnoha demonstrací a někteří příslušníci nových hnutí ji přijali za svou jako symbol boje, jehož nositelem je v komiksovém světě postava tajemného V.

Jako symbol přijalo masku také hnutí, které se označuje Anonymous. S vědomím toho, že nikdo nemusí být komiksový hrdina, že stačí decentralizovaná legie naštvaných lidí, kteří svými omezenými prostředky a vědomostmi mohou společnými silami zasazovat systému citelné nebo jen symbolické údery. Stejně jako V i Anonymous představují pro kapitalistický systém dohledu a kontroly teroristickou hrozbu.

V

Alan Moore svým osobitým a jedinečným způsobem skrze V demonstroval své anarchistické postoje, s nimiž se dodnes nijak netají. V jednom rozhovoru říká: „Když mi bylo kolem dvaceti a začal jsem o věcech přemýšlet vážněji, došel jsem k závěru, že v zásadě jediné politické hledisko, jež bych mohl zastávat, je to anarchistické. Mimo to jsem dospěl k názoru, že anarchie je v podstatě jediný politický postoj, který je skutečně přijatelný.“

K tomu, jak se symbolika komiksu v posledním roce rozšířila, se vyjádřil, který ho ilustroval: „Maska Guye Fawkese se stala symbolem běžně využívaným v protestech proti tyranii – a mně to dělá radost, zdá se mi výjimečné, že je ikona populární kultury používaná k tomuto účelu.“

V je milovníkem umění a hackerem, bojuje slovem, dýkou a dynamitem. Je si vědom toho, že aby mohli lidé něco lepšího vytvořit, musí nejprve někdo to špatné zbořit. V jedné ze závěrečných scén komiksu, před svým posledním velkým útokem, V říká své společnici: „Anarchie má dvě tváře, tvář tvůrce a tvář ničitele. Ničitelé bortí říše; vyčistí od suti plátno, na němž tvůrci pak mohou vystavět lepší svět. Jakmile je suť pryč, další boření je zbytečné. Takže: Pryč s výbušninami! Pryč s našimi ničiteli! V našem lepším světě pro ně není místa. Pozvedněme ale číš na všechny naše atentátníky, naše mizery, na ty nepěkné, kterým se nedá odpustit. Připijme na jejich zdraví a pak už se s nimi nebudeme vídat.“

V

Udělej si sám

Sháníte-li masku Guye Fawkese, zamyslete se, zda je nutné ji kupovat. Můžete tím totiž podpořit právě to, proti čemu chcete bojovat. Elegantním řešením je přidržet se hesla „Do It Yourself“ (Udělej to sám).

Stačí si vytisknout obrázek masky, který si stáhnete třeba ZDE. Nalepit na tvrdší papír (pokud jste netiskli přímo na něj), vystřihnout, udělat otvory pro oči (případně i škvíru pro ústa) a opatřit gumičkou (otvory pro přichycení gumičky doporučujeme zpevnit například podlepením).

Pak už jen nasadit a vyjít protestovat, bořit a tvořit.

Poznámka:
Guy Fawkes (1570–1606) byl anglický voják a vyznáním římský katolík, který se 5. listopadu 1605 spolu s dalšími pokusil uskutečnit teroristický útok na protestantského krále Jakuba I. a členy obou komor anglického parlamentu ve Westminsterském paláci během úvodního společného zasedání, kde měl král osobně promluvit. Byl z velké části zodpovědný za realizaci konečné fáze útoku. Byl ale vyzrazen a zadržen v podzemí pod palácem se sudy střelného prachu. Po výslechu a mučení byl popraven za zradu a pokus o vraždu.

Související odkazy:
V jako Vendeta aneb Anarchistický Batman: film versus komix
Anonymní revolucionáři
Hacktivismus na vzestupu

maska
Print version 7.2.2012 -jk-

Written elsewhere

Links