Anarchist Federation

Written elsewhere : Místo svolávání k modlitbě zněla z tureckých mešit slavná revoluční píseň Bella Ciao

This is a copy of article published on a2larm.cz.
It lacks pictures, formatting and mainly might have been updated in the meantime.
If possible, read it from the original source, please:
https://a2larm.cz/2020/05/misto-svolavani-k-modlitbe-znela-z-tureckych-mesit-slavna-revolucni-pisen-bella-ciao/

Obyvatelé na západě Turecka v provincii İzmir zažili velké překvapení, když místo obvyklého svolávání k modlitbě zazněla hned z několika minaretů partyzánská píseň a revoluční hymna italského levicového hnutí.

Místo tradičního svolávání k modlitbě se hned z několika minaretů mešit na západě Turecka ozvala italská revoluční píseň Bella Ciao. Turecká provládní média tento incident prohlásila za provokaci a náboženské autority zahájily jeho vyšetřování. Už včera byla údajně zadržena podezřelá žena, která je vyšetřována pro „urážku náboženských hodnot“, jak uvedla státní tisková kancelář Anadolu.

Ředitel nejvyššího náboženského úřadu v zemi Ali Erbaş také uvedl, že úřady vyšetřují i osoby na sociálních sítích, které s incidentem vyjádřily souhlas či sdílely videa z incidentu. Ředitelství pro náboženské záležitosti údajně podá na všechny trestní oznámení, protože píseň vysílaná z minaretů „hluboce zranila všechny muslimy během svatého měsíce Ramadánu“.

Obyčejně z tlampačů na minaretech zní pětkrát denně svolávání k modlitbě, takzvaný azán, v němž zaznívá známá fráze „Alláhu akbar“, tedy „Bůh je veliký“. Proto revoluční píseň Turky doslova šokovala. Zazněla přitom ve zjevné orientální úpravě s použitím tradičních tureckých nástrojů a hlasové ornamentace.

Někdy v mešitách k modlitbě svolává osobně takzvaný muezzin, většinou už jde ale o automatizované nahrávky, a je tak možné se do systému nabourat. K sabotáži se zatím nikdo nepřihlásil.

Na tureckém Twitteru se záznamy ze zvláštního svolávání k modlitbě virálně šíří. „To všechno začal imám z Konye, který zazpíval v televizi píseň Tamirci Çırağı,“ napsal jeden z uživatelů na Twitteru a odkazoval tak na situaci, kdy si nedávno popularitu v Turecku získal imám (náboženský představitel), který během svého televizního vystoupení začal zpívat v Turecku známou levicovou píseň „Mechanikův učeň“.

Podobné případy zjevně ukazují, že levicově smýšlející Turci cítí potřebu vyjádřit symbolicky odpor vůči vládě Recepa Erdoğana, jehož autoritářské tendence během pandemie koronaviru a karanténních opatření podle mnohých komentátorů ještě posílily.

Mešity v Turecku také v posledních týdnech z minaretů denně opakují kapitoly z Koránu, aby údajně „pozdvihly morálku během koronavirové pandemie“.

Print version 22.5.2020 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

Next events:

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

We support

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(more)