Anarchist Federation

Written elsewhere : Ruští anarchisté byli odsouzeni k mnoha letům vězení. Umělci se jich zastali solidárním dopisem

This is a copy of article published on a2larm.cz.
It lacks pictures, formatting and mainly might have been updated in the meantime. If possible, read it from the original source, please:
https://a2larm.cz/2020/02/rusti-anarchiste-byli-odsouzeni-k-mnoha-letum-vezeni-umelci-se-jich-zastali-solidarnim-dopisem/

Přes sto lidí činných v kultuře zveřejnilo dopis vyjadřující solidaritu sedmi anarchistům, kteří byli 10. února odsouzeni do vězení dohromady na 86 let.

Více než stovka ruských spisovatelů, novinářů, překladatelů, literárních vědců, nakladatelů a dalších lidí nejen z kulturní sféry připojila svůj podpis k dopisu na podporu politických vězňů. Reagovali tak na rozsudky v tzv. kauze Síť z pondělí 10. února 2020. Sedm antifašistů a anarchistů bylo v ruské Penze odsouzeno do vězení dohromady na 86 let. O případu jsme na Alarmu informovali před dvěma roky, když byly zveřejněny první informace o kauze v ruských nezávislých médiích. Celý případ začal nezákonným zatýkáním, pokračoval fyzickým mučením zatčených, aby se přiznali ke zločinům, které si vymyslela Federální bezpečnostní služba, a tento týden vyvrcholil odsouzením Dmitrije Pčelinceva, Ilji Šakurského, Armana Sagynbajeva, Andreje Černova, Vasilije Kuksova, Michaila Kulkova a Maxima Ivankina. Anarchistům bylo od třiadvaceti do jednatřiceti let.

    Kauza připomíná dávný zdejší politický proces s Omladinou, politickým spolkem, který také nikdy neexistoval a byl zkonstruován policií.

Soudní proces se opíral o tvrzení vyšetřovatelů FSB, že Pčelincev a Šakurskij založili nejpozději v květnu 2015 organizaci Síť s plánem sjednotit anarchisty z různých měst (Penzy, Petrohradu a Moskvy) do „bojových skupin“, aby zaútočili na silové státní struktury, úřady, vojenskou správu a kanceláře strany Jednotné Rusko. Podle FSB se aktivisté chystali během prezidentských voleb a mistrovství světa ve fotbale prostřednictvím explozí „podnítit lidové masy k další destabilizaci politické situace v zemi“ a v „hodinu H“ zahájit ozbrojenou vzpouru. Nic z toho policie neprokázala, celá kauza stála na přiznáních, která vyšetřovatelé získali mučením, jež bylo zdokumentováno a zveřejněno pracovníky lidskoprávních organizací. Přesto prokurátor navrhl následující tresty: Pčelincev 18 let odnětí svobody, Šakurskij 16 let, Černov 14 let, Ivankin 13 let, Kulkov 10 let, Kuksov 9 let, Sagynbajev 6 let. A přesně tak zněl i rozsudek. Vzhledem k tomu, že šlo o paragraf o terorismu, nebyl soudce navíc povinen přečíst ho celý a zdůvodnění vynechal.
Jako za stalinských časů

Kauza tak trochu připomíná dávný zdejší politický proces s Omladinou, politickým spolkem, který také nikdy neexistoval a byl zkonstruován policií. Také tehdy navzdory zjevným nesrovnalostem ve vyšetřovacím spise přišel případ před soud. A padaly tresty odnětí svobody, celkem to bylo 96 let, tehdy ale pro 68 obviněných. To je velký rozdíl. Státní žalobce za rakouské monarchie totiž navrhoval obvykle značně nadsazené tresty, ale soudy je nakonec nevynášely. V současném ruském impériu se v kauze Síť soud držel návrhu státního žalobce a úhrnných 86 let dostalo sedm lidí. Za monarchie byla také poměrně často vyhlašována amnestie pro politické vězně, například u příležitosti výměny ministrů, což v dnešním Rusku očekávat nelze. Jak ostatně napsali ruští obránci lidských práv, tento případ jako by vypadl ze stalinských časů – absurditou a nepodloženým obviněním, metodami, kterými bylo získáno přiznání, i obludným rozsudkem. Vykonstruovali ho vyšetřovatelé a soud, a tentokrát navíc veřejně, všem na očích.

https://eshop.a2larm.cz/

V reakci na rozsudky byl hned v úterý 11. února dopoledne na webu colta.ru zveřejněn otevřený dopis Politickým vězňům v Rusku, vězňům svědomí, pod nímž během dne přibyly desítky podpisů. Uvádí se v něm, že každý den a za každého počasí v mnoha městech celé země – v Moskvě, Petrohradě, Jekatěrinburgu, Kazani, Novosibirsku, Dubně, Rostově na Donu, Ivanově či Nižním Novgorodě – přicházejí lidé protestovat a požadovat propuštění vězněných na svobodu. „Každý den šíříme na internetu pravdu o vás, o tom, z čeho vás obviňují, o tom, že je to nezákonné, o tom, že rozsudky nad vámi jsou nespravedlivé. Každý den hledáme a nacházíme způsoby, jak pomáhat vašim příbuzným a blízkým,“ píše se v dopise. Mezi signatáře patří třeba novinářka a obránkyně lidských práv Zoja Svetovová – novinářka, spisovatel Maxim Osipov, spisovatelka a scenáristka Ljudmila Ulická, spisovatel a prezident Fondu na obranu glasnosti Alexej Simonov nebo filmový kritik Viktor Matizen.

Autorka je spolupracovnice redakce.

Print version 14.2.2020 a2larm.cz

Next events:

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

Links