Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreportáž: Demonstrace u sochy maršála Koněva

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/09/fotoreportaz-demonstrace-u-sochy-marsala-koneva/

Nacionalisté a komunisté v pondělí odpoledne protestovali proti útokům na památník maršála Koněva.

Na sprejerské útoky na Koněvovu sochu v pražských Dejvicích, které dávají dávno mrtvého sovětského maršála do souvislosti se současným autoritářem Vladimirem Putinem, zareagovala část nacionalistické scény. U pomníku se v pondělí 2. září sešlo několik stovek lidí včetně bývalých i současných poslanců nebo prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Řečníci i účastníci demonstrace protestovali jednak proti návrhům na odstranění pomníku, jednak proti snižování zásluh Rudé armády na osvobození Prahy od nacistů.

„Kdo nezná svoji historii, ten si ji musí prožít znovu,” uvedl do mikrofonu poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, bývalý člen pohotovostních oddílů VB v roce 1989. Proruský aktivista Žarko Jovanovič si zase postěžoval, že lidé jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 „tolerují pomníky například Karla Marxe”. Na demonstraci byl k vidění nejen další dobrovolný čistič města od sprejerských nápisů, ale také lidé ze Svazu komunistické mládeže po boku příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo vlající vlajky Izraele, Ruska a Sovětského svazu. Když dav začal na adresu liberálů a starosty, který chce pomník přemístit na ruskou ambasádu, skandovat „Fašisti, fašisti“, příznivci Dělnické strany se odmlčeli.

Radnicí Prahy 6 neschválenou akci, kterou po celou dobu doprovázel pískot z nedaleké protidemonstrace, svolala bývalá členka ČSSD a nynější místopředsedkyně strany Česká Suverenita Jana Volfová.

Verze pro tisk 3.9.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Florida Project

11. 12. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: The Murray Bookchin Reader (4)

12. 12. 2019, Praha

Čtení v D-zóně. …(více)