Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreportáž: Demonstrace u sochy maršála Koněva

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/09/fotoreportaz-demonstrace-u-sochy-marsala-koneva/

Nacionalisté a komunisté v pondělí odpoledne protestovali proti útokům na památník maršála Koněva.

Na sprejerské útoky na Koněvovu sochu v pražských Dejvicích, které dávají dávno mrtvého sovětského maršála do souvislosti se současným autoritářem Vladimirem Putinem, zareagovala část nacionalistické scény. U pomníku se v pondělí 2. září sešlo několik stovek lidí včetně bývalých i současných poslanců nebo prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Řečníci i účastníci demonstrace protestovali jednak proti návrhům na odstranění pomníku, jednak proti snižování zásluh Rudé armády na osvobození Prahy od nacistů.

„Kdo nezná svoji historii, ten si ji musí prožít znovu,” uvedl do mikrofonu poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, bývalý člen pohotovostních oddílů VB v roce 1989. Proruský aktivista Žarko Jovanovič si zase postěžoval, že lidé jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 „tolerují pomníky například Karla Marxe”. Na demonstraci byl k vidění nejen další dobrovolný čistič města od sprejerských nápisů, ale také lidé ze Svazu komunistické mládeže po boku příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo vlající vlajky Izraele, Ruska a Sovětského svazu. Když dav začal na adresu liberálů a starosty, který chce pomník přemístit na ruskou ambasádu, skandovat „Fašisti, fašisti“, příznivci Dělnické strany se odmlčeli.

Radnicí Prahy 6 neschválenou akci, kterou po celou dobu doprovázel pískot z nedaleké protidemonstrace, svolala bývalá členka ČSSD a nynější místopředsedkyně strany Česká Suverenita Jana Volfová.

Verze pro tisk 3.9.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)