Anarchistická federace

Píšou jinde : Nové publikace kolektivů Solis, Antifenix a AF

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2019/05/26/nove-publikace-kolektivu-solis-antifenix-a-af/#more-550

Tradiční anarchistický knižní veletrh probíhající každoročně v Praze bývá obdobím, kdy se nejrůznější antiautoritářské kolektivy prezentují svými novými publikacemi. Vybíráme pár zajímavých kousků, které by ve vaší knihovničce neměly chybět.

Mostecká a Pražská solidární síť se ukázaly jako účinná cesta, jak čelit šikaně šéfů a bez nutnosti doprošovat se odborářské byrokracie čelit nespravedlnosti na pracovišti. Kolektiv Solis, zocelený řadou úspěšných kolektivních akcí, nabízí překlad brožury od skupiny Gods&Radicals Solidární sítě, která vysvětluje základní principy solidárních sítí a radí, jak založit tu svou. Myslíme si, že podobná literatura tady chyběla. Soudruzi ze slovenské Priame akcie sice v minulosti vydali několik brožur shrnující některé úspěšné třídní boje, text Solisu naopak radí, jak konkrétně postupovat. V úvodu brožury je nejdříve stručně nastíněno, čím solidární sítě jsou, a čím nejsou (tato kapitola je obzvláště důležitá pro ty, kteří mohou v principech solidární sítě hledat právní pomoc či sdílenou identitu) a následně jsou vysvětleny základní principy, na kterých solidární sítě stojí. V souvislosti s migrační krizí je zde také zmíněn docela aktuální rozpor mezi privilegii bílé majority a osekanými právy migrantů a migrantek, pro které (jak jsme mohli pozorovat třeba v ČR) funguje jakýsi provizorní režim lidských práv. Velmi důležité vzhledem k rostoucímu počtu hoaxů, které naopak tvrdí, že „barevní“ stojí nad zákonem, ovládají policii a soudy apod. Zajímavou informací je také fakt, že solidární sítě nemusí sloužit pouze k boji za důstojnost na pracovišti – mohou sloužit třeba i k ochraně, sdílení dovedností či emocionální podpoře.

Další skvělým čtením je brožura Popel z Fénixe, za kterou stojí kolektiv Antifenix podporující anarchistické politické vězně. I přes nejednoznačnost našeho úspěchu (vyhráli jsme Fénix 1, ale stát se pouští do nového kola šikany ve Fénixu 2) vyznívá brožura velmi optimisticky, a to ze zřejmých důvodů. Politické procesy proti anarchistům a anarchistkám ukázaly, že jsme jako hnutí schopné policejní represi čelit, a to poměrně účinně. Důvody vyjmenované v textu jsou neoddiskutovatelné – přestože stát vynakládá desetitisíce korun na prolomení zašifrovaných disků či riseupových e-mailů, podle policejních protokolů se fízlové zatím nesetkali s úspěchem. Ostatně i snaha vyprovokovat trestnou činnost nasazením policistů-provokatérů vedlo velmi záhy k jejich odhalení a plánovaný útok na vlak tak zůstal pouze v jejich hlavách. Fénix tedy ukázal, že hnutí umí dbát na bezpečnostní kulturu, zároveň i odhalil, že fízlování, odposlechy i výslechy byly víceméně k ničemu, protože navzdory velkému mediálnímu očekávání žádné protistátní teroristické spiknutí neodhalily.

Řadu nových publikací vydala i Anarchistická federace, zajímavým čtivem může být překlad knihy Petera Gelderloose Anarchie funguje. Ačkoli AF vydala již před lety překladovou brožuru Anarchismus v praxi, kde popisuje nejznámější historické příklady anarchistických společností či experimentů (Ruská revoluce, Francie 1968, rudá léta v Itálii apod.) a anarchii v praxi bylo kdysi dokonce věnováno i jedno z čísel Existence, Gelderloos je zřejmě prvním počinem tohoto druhu v knižní podobě. Může tak sloužit zejména jako argumentační munice v debatách typu „ta vaše anarchie přece fungovat nikdy nemůže“.

Verze pro tisk 27.5.2019 oafed.noblogs.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)