Anarchistická federace

Píšou jinde : Oops! Severočeské doly chtějí za vniknutí do dolu žalovat i lidi, kteří se akce nezúčastnili

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/04/oops-severoceske-doly-chteji-za-vniknuti-do-dolu-zalovat-i-lidi-kteri-se-akce-nezucastnili/

Částku 660 tisíc, což mají být náklady Severočeských dolů způsobené vniknutím aktivistů do dolu Bílina, požadují doly i po lidech, kteří na akci vůbec nebyli.

Společnost Severočeské doly začala před dvěma týdny rozesílat předžalobní výzvy, ve kterých požadují 660 tisíc korun za údajné škody, které způsobila nenásilná akce a pokus o blokádu na území dolu Bílina. Dopisy ale začaly chodit i lidem, kteří se přímé akce nezúčastnili a byli pouze na klimakempu, a dokonce i lidem, kteří tou dobou vůbec nebyli v severních Čechách. Hnutí Limity jsme my, které severočeský klimakemp organizuje, ve své tiskové zprávě cituje Kláru Berg, která byla v době přímé akce v Olomouci. „Je obtěžující řešit předžalobní výzvu kvůli diletantství Policie ČR a Severočeských dolů, kteří mě neoprávněně obvinili z přestupku, i když jsem v den přímé akce byla na svatbě kamaráda v Olomouci. Fosilní průmysl tím ukazuje svou bezradnost a policie svou nekompetentnost,“ řekla Klára Berg.

Podle hnutí Limity jsme my už v minulosti byli policií z přestupku obviněni lidé, kteří se akce vůbec nezúčastnili. Aktivisté z Limitů vědí minimálně o deseti případech. Pochopitelně vyvstává otázka, podle jakého klíče Severočeské doly vytvořily seznam lidí, které následně obesílají. Je jasné, že došlo ke spolupráci s orgány státní správy, která je ale v této podobě podle hnutí nepřípustná. Odpověď na tuto otázku ale nemají ani Limity jsme my. V době psaní této zprávy Severočeské doly teprve cizelují reakci na to, co se stalo, a zítra by měli vysvětlit, jak je možné, že obesílají i lidi, kteří na akci vůbec nebyli.
https://www.advojka.cz/informace/prodej#predplatne

Ekologičtí aktivisté z Limitů podezírají Severočeské doly, že se podobným přístupem – tedy rozesíláním předžalobních výzev na více než půlmilionovou výzvu – snaží zastrašit rostoucí klimatické hnutí v České republice. Skutečnost, že výzvy chodí i nezúčastněným lidem, jejich podezření ještě prohlubuje. Tuto obavu sdílí i advokát obviněných Pavel Uhl: „V tomto případě jsou nástroje práva, zamýšlené k účelům zcela jiným, používány způsobem, který vzbuzuje obavu, zda neslouží spíše k zastrašení od občanského aktivismu a vyvolání atmosféry právní nejistoty a ohrožení.“

Odpověď Severočeských dolů zveřejníme zítra.

Verze pro tisk 8.4.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)