Anarchistická federace

Píšou jinde : Stávka za klima: Už nás nebaví zdvořile žádat vlády, aby nám zajistily budoucnost

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/03/stavka-za-klima-uz-nas-nebavi-zdvorile-zadat-vlady-aby-nam-zajistily-budoucnost/

Mladí nepotřebují být poučováni, aby tvrdě studovali, a nepotřebují poslouchat fantazie o technologických řešeních. Požadují praktické kroky, než bude pozdě.

Alice Swift

Když mi doma jako dítěti vysvětlovali klimatickou změnu, absolutně mě to vyděsilo. Můj strach se potom ještě znásobil, když jsem se v hodinách biologie a zeměpisu dozvěděla o plném rozsahu klimatické změny a ekologické krize. Nejsem v tom ale sama. My mileniálové vnímáme hrozbu nevyhnutelného zániku natolik, že to ovlivňuje řadu našich životních rozhodnutí. Od odmítání přivést děti na tento svět až po hédonistické excesy, protože „stejně už nic nemá smysl“. A dnešní děti čelí ještě drsnější realitě. Až jim bude dvacet osm jako mně, bude už pozdě. Máme dvanáct let na to, abychom klimatický kolaps odvrátili.

Theresa May během stávky za klima protestující děti poučovala, aby se raději vrátily do školy a tvrdě studovaly, protože pak „se z nich mohou stát vědci, inženýři a advokáti, kteří si s tímto problémem poradí“. Jenže to už bude pozdě. Prostor pro příležitost zasáhnout se uzavře a tyto děti budou stát tváří v tvář mnohem horší realitě, než kdybychom se nyní společně rozhodli postavit se hrozbě globálního oteplení o více než jeden a půl stupně, jak některé scénáře ukazují. Její prohlášení je typickou odpovědí pravičáků a centristů na klimatickou změnu. Obsahuje totiž snění o tom, že pokud bude pokračovat kapitalistický ekonomický systém tak, jak jsme zvyklí, co nevidět vymyslíme technologická řešení, která klimatickému kolapsu zabrání. Oni prostě nedokážou pochopit, že neomezený ekonomický růst není na planetě s omezenými zdroji možný. Samozřejmě, že potřebujeme obrovské investice do technologií, abychom klimatické katastrofě zabránili, ale tyto investice musejí být motivovány zájmy přírody a obyvatel, nikoli ziskem. Její tvrzení navíc ignoruje fakt, že ve skutečnosti už máme dostatečné znalosti i pokročilou technologii k tomu, abychom přešli k nízkouhlíkové ekonomice. To, co nám chybí, je politická vůle, protože právě politická elita profituje z kapitalistické ekonomiky založené na fosilních palivech.

A2 kampaň

Děti, které v pátek stávkovaly, to moc dobře vědí. Stejně jako já se odmalička učí o vážnosti ekologické krize, v níž žijeme. Učí se o schopnosti využívat obnovitelné zdroje, což se nám ale stále efektivně nedaří. Vědí, že neexistuje politická vůle, proto využívají protestu – jednoho z nejefektivnějších politických prostředků, jež máme ještě k dispozici. Spousta důležitých společenských změn se uskutečnila právě díky protestům, stávkám a odporu dělnických hnutí, a to včetně vytvoření sociálního státu. Tato stará taktika je dobře odzkoušená páka na politické elity. Viděli jsme ji i nyní u pochodu během Mezinárodního dne žen, který si posvítil na často neviditelnou práci, již ženy vykonávají.

Naše děti s využitím kolektivní energie dávají jasně najevo jediné: „Rychle něco udělejte, protože to budeme my, kdo ponese následky za to, co jste způsobili.“ Lidé jako Greta Thunberg jsou v tom nekompromisní. Její generace na rozdíl od liberální environmentalistické lobby neprosí zdvořile vlády, aby jednaly. Místo toho utváří hnutí, které si praktické kroky na nápravu klimatické změny vynutí, ať už se to liberálním kapitalistům a tvrdým pravičákům popírajícím klimatickou změnu líbí, nebo ne. Sama to řekla nejlépe: „Tvrdíte, že milujete své děti nade všechno, a přitom jim kradete budoucnost přímo před jejich očima.“

Autorka je aktivistka klimatického hnutí.

Z anglického originálu Climate strike – we’ve had enough of politely asking governments to save our future, publikovaného na stránkách deníku Open Democracy, přeložil Lukáš Pokorný.

Verze pro tisk 20.3.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)