YINTAH
Promítání a diskuze …(more)
Desetitisíce lidí pochodovaly v sobotu z Alexanderplatzu k Vítěznému sloupu v parku Tiergarten. Podle komentátorů lze v německé společnosti pozorovat rostoucí aktivizaci proti nástupu krajní pravice.
Proti přetrvávajícímu rasismu, diskriminaci a vzestupu krajní pravice demonstrovaly v sobotu v Berlíně desetitisíce lidí. Podle pořadatelů se na pochodu pod heslem #unteilbar („nerozdělitelní“) sešlo přes 240 000 lidí, policie hovoří o nižším šesticiferném počtu. Deník Tagesspiegel považuje odhad organizátorů za uvěřitelný: davy lidí v závěru pochodu zaplnily celou délku čtyřproudové vozovky přetínající park Tiergarten mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.
„Jsme s odezvou mimořádně spokojení,“ vyjádřil se pro Deutsche Welle spoluorganizátor demonstrace Felix Müller. Pořadatelé původně čekali jen 40 000 lidí. Shromáždění podle pozorovatelů proběhlo za neobyčejně slunečného počasí v dobrém rozmaru a bez jakýchkoli obtíží.
Účastníci při pochodu z Alexanderplatzu skandovali heslo Sagt es laut, sagt es klar, wir sind alle unteilbar („Řekněme to nahlas, řekněme to jasně, my jsme všichni nerozdělitelní“) a nesli transparenty jako „žádný prostor náckům“ či „zachraňovat lidi z moře není žádný zločin!“.
Lidská práva: „jak skvělá je to myšlenka!“
Heslo #unteilbar neznamená pouze jednotu německé společnosti tváří v tvář vzestupu rasismu a krajní pravice, nýbrž odkazuje také k nedělitelnosti lidských práv. Jejich smysl, vyjádřený ve všeobecné deklaraci lidských práv, jež zanedlouho oslaví sedmdesáté výročí, připomněl na Alexanderplatzu ředitel německé pobočky Amnesty International Markus Beeko.
„Právo myslet si a říkat, co člověk chce, svoboda přesvědčení, ochrana před mučením či pronásledováním, právo vzít si, koho člověk miluje: jak skvělá je to myšlenka! I v budoucnu bude zásadní každý den znovu a znovu zdůrazňovat, že lidská práva a lidská důstojnost jsou základem naší společenské soudržnosti,“ uvedl Beeko.
Na demonstraci se dle německých médií sešli lidé ze všech sociálních skupin. Studenti i rodiny s kočárky, berlínští starousedlíci i nově příchozí. Čtyřiapadesátiletý muž, který na demonstraci přijel z přilehlého Braniborska, se s důvody pro svou účast na demonstraci svěřil Německé tiskové agentuře DPA: „Neměli bychom zůstávat doma a přihlížet tomu co se děje, nýbrž jít do ulic a dát jasně najevo, co si myslíme.“
Široká koalice občanské společnosti
Demonstraci uspořádalo široké sdružení různých organizací, spolků a skupin od církví, přes odbory a politické strany, až po charitativní a humanitární organizace. „V naší společnosti se odehrává dramatický politický zvrat. Rasismus a nesnášenlivost se stávají společensky přijatelnými,“ uvedli organizátoři ve výzvě k akci. Podpořilo ji také množství osobností, například populární komik Jan Böhmermann, nebo politici včetně předsedkyně sociální demokracie Andrey Nahlesové a zástupců strany Levice i Zelených.
Kriticky se k ní naopak postavilo levicové hnutí Aufstehen, založené spolupředsedkyní parlamentní frakce Levice Sahry Wagenknechtové. Ta v prohlášení organizátorů vyčetlo, že „nechtějí jmenovat, kdo je zodpovědný za příčiny uprchlictví a za škrty v sociální oblasti“. Ocenila nicméně, že se „tolik lidí v ulicích staví proti vzestupu krajní pravice a rasismu“.
Akci nepodpořila ani Křesťansko-demokratická unie kancléřky Merkelové. Předseda její zemské organizace to zdůvodnil skutečností, že mezi svolavatele patří také organizace Rote Hilfe která „podporuje kriminálníky z řad levicových extremistů“.
Konec šokovaného přihlížení
Pozorovatelé dávají celou demonstraci do kontextu reakce německé občanské společnosti na vzestup krajní pravice, zejména pak strany Alternativa pro Německo (AfD). Na koncertě #WirSindMehr („nás je víc“) svolaném v Saské Kamenici proti řádění neonacistů v ulicích města se nedávno sešlo přes pětašedesát tisíc lidí.
Desítky tisíc účastníků zaznamenal také Mnichov při protestech proti novému policejnímu zákonu a migrační politice v Bavorsku vládnoucích křesťanských sociálů (CSU). Pěticiferné demonstrace zažila mnohá další města při demonstracích proti útokům na organizace, jež se snaží zachraňovat uprchlíky topící se ve Středozemním moři.
Podle mluvčí koalice #unteilbar Theresy Hartmanové začíná stále více lidí po nedávných krajně pravicových nepokojích v Sasku a celkovém úpadku politické kultury v zemi chápat, že se musejí sami angažovat. Komentátorka deníku Neues Deutschland Nelli Tügelová pak považuje víkendová demonstrace „konec šokovaného přihlížení“, jež zachvátilo většinu německé společnosti tváří v tvář vzestupu AfD.
„Na existující společenské polarizaci nic nezmění ani 240 000 tisíc lidí. Tón společenské debaty bude i v následujících dnech určovat pravice. Boj o hlavy a ulice zůstane ještě dlouho neuzavřený. Všechny části společnosti, které cítí tváří tvář vzestupu AfD ohrožení a tíseň, ale konečně našly svůj hlas,“ soudí Tügelová.
Další informace
Deutsche Welle Veranstalter: 242.000 bei "Unteilbar"-Demo
Die Tageszeitung Über 200.000 bei „Unteilbar“-Demo: #Wirsindganzvielmehr
Neues Deutschland Das Ende der Schockstarre
Promítání a diskuze …(more)
Promítání …(more)
Kvír turistika …(more)
Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplení
denikalarm.cz 12.5.2025Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025