Anarchistická federace

Píšou jinde : V Berlíně se demonstrovalo proti rasismu. Do ulic vyšlo až čtvrt milionu lidí

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/28460-v-berline-se-demonstrovalo-proti-rasismu-do-ulic-vyslo-az-ctvrt-milionu-lidi

Desetitisíce lidí pochodovaly v sobotu z Alexanderplatzu k Vítěznému sloupu v parku Tiergarten. Podle komentátorů lze v německé společnosti pozorovat rostoucí aktivizaci proti nástupu krajní pravice.

Proti přetrvávajícímu rasismu, diskriminaci a vzestupu krajní pravice demonstrovaly v sobotu v Berlíně desetitisíce lidí. Podle pořadatelů se na pochodu pod heslem #unteilbar („nerozdělitelní“) sešlo přes 240 000 lidí, policie hovoří o nižším šesticiferném počtu. Deník Tagesspiegel považuje odhad organizátorů za uvěřitelný: davy lidí v závěru pochodu zaplnily celou délku čtyřproudové vozovky přetínající park Tiergarten mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.

„Jsme s odezvou mimořádně spokojení,“ vyjádřil se pro Deutsche Welle spoluorganizátor demonstrace Felix Müller. Pořadatelé původně čekali jen 40 000 lidí. Shromáždění podle pozorovatelů proběhlo za neobyčejně slunečného počasí v dobrém rozmaru a bez jakýchkoli obtíží.

Účastníci při pochodu z Alexanderplatzu skandovali heslo Sagt es laut, sagt es klar, wir sind alle unteilbar („Řekněme to nahlas, řekněme to jasně, my jsme všichni nerozdělitelní“) a nesli transparenty jako „žádný prostor náckům“ či „zachraňovat lidi z moře není žádný zločin!“.

Lidská práva: „jak skvělá je to myšlenka!“
Heslo #unteilbar neznamená pouze jednotu německé společnosti tváří v tvář vzestupu rasismu a krajní pravice, nýbrž odkazuje také k nedělitelnosti lidských práv. Jejich smysl, vyjádřený ve všeobecné deklaraci lidských práv, jež zanedlouho oslaví sedmdesáté výročí, připomněl na Alexanderplatzu ředitel německé pobočky Amnesty International Markus Beeko.

„Právo myslet si a říkat, co člověk chce, svoboda přesvědčení, ochrana před mučením či pronásledováním, právo vzít si, koho člověk miluje: jak skvělá je to myšlenka! I v budoucnu bude zásadní každý den znovu a znovu zdůrazňovat, že lidská práva a lidská důstojnost jsou základem naší společenské soudržnosti,“ uvedl Beeko.

Na demonstraci se dle německých médií sešli lidé ze všech sociálních skupin. Studenti i rodiny s kočárky, berlínští starousedlíci i nově příchozí. Čtyřiapadesátiletý muž, který na demonstraci přijel z přilehlého Braniborska, se s důvody pro svou účast na demonstraci svěřil Německé tiskové agentuře DPA: „Neměli bychom zůstávat doma a přihlížet tomu co se děje, nýbrž jít do ulic a dát jasně najevo, co si myslíme.“

Široká koalice občanské společnosti
Demonstraci uspořádalo široké sdružení různých organizací, spolků a skupin od církví, přes odbory a politické strany, až po charitativní a humanitární organizace. „V naší společnosti se odehrává dramatický politický zvrat. Rasismus a nesnášenlivost se stávají společensky přijatelnými,“ uvedli organizátoři ve výzvě k akci. Podpořilo ji také množství osobností, například populární komik Jan Böhmermann, nebo politici včetně předsedkyně sociální demokracie Andrey Nahlesové a zástupců strany Levice i Zelených.

Kriticky se k ní naopak postavilo levicové hnutí Aufstehen, založené spolupředsedkyní parlamentní frakce Levice Sahry Wagenknechtové. Ta v prohlášení organizátorů vyčetlo, že „nechtějí jmenovat, kdo je zodpovědný za příčiny uprchlictví a za škrty v sociální oblasti“. Ocenila nicméně, že se „tolik lidí v ulicích staví proti vzestupu krajní pravice a rasismu“.

Akci nepodpořila ani Křesťansko-demokratická unie kancléřky Merkelové. Předseda její zemské organizace to zdůvodnil skutečností, že mezi svolavatele patří také organizace Rote Hilfe která „podporuje kriminálníky z řad levicových extremistů“.

Konec šokovaného přihlížení
Pozorovatelé dávají celou demonstraci do kontextu reakce německé občanské společnosti na vzestup krajní pravice, zejména pak strany Alternativa pro Německo (AfD). Na koncertě #WirSindMehr („nás je víc“) svolaném v Saské Kamenici proti řádění neonacistů v ulicích města se nedávno sešlo přes pětašedesát tisíc lidí.

Desítky tisíc účastníků zaznamenal také Mnichov při protestech proti novému policejnímu zákonu a migrační politice v Bavorsku vládnoucích křesťanských sociálů (CSU). Pěticiferné demonstrace zažila mnohá další města při demonstracích proti útokům na organizace, jež se snaží zachraňovat uprchlíky topící se ve Středozemním moři.

Podle mluvčí koalice #unteilbar Theresy Hartmanové začíná stále více lidí po nedávných krajně pravicových nepokojích v Sasku a celkovém úpadku politické kultury v zemi chápat, že se musejí sami angažovat. Komentátorka deníku Neues Deutschland Nelli Tügelová pak považuje víkendová demonstrace „konec šokovaného přihlížení“, jež zachvátilo většinu německé společnosti tváří v tvář vzestupu AfD.

„Na existující společenské polarizaci nic nezmění ani 240 000 tisíc lidí. Tón společenské debaty bude i v následujících dnech určovat pravice. Boj o hlavy a ulice zůstane ještě dlouho neuzavřený. Všechny části společnosti, které cítí tváří tvář vzestupu AfD ohrožení a tíseň, ale konečně našly svůj hlas,“ soudí Tügelová.

Další informace

    Deutsche Welle Veranstalter: 242.000 bei "Unteilbar"-Demo
    Die Tageszeitung Über 200.000 bei „Unteilbar“-Demo: #Wirsindganzvielmehr
    Neues Deutschland Das Ende der Schockstarre

Verze pro tisk 15.10.2018 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)