Anarchist Federation

Written elsewhere : Massive Attack, Kneecap a Brian Eno založili kolektiv na obranu umělců, kteří podporují Palestinu

This is a copy of article published on denikalarm.cz.
It lacks pictures, formatting and mainly might have been updated in the meantime. If possible, read it from the original source, please:
https://denikalarm.cz/2025/07/massive-attack-kneecap-a-brian-eno-zalozili-kolektiv-na-obranu-umelcu-kteri-podporuji-palestinu/

Slavní hudebníci založili iniciativu, která má chránit umělce před umlčováním a šikanózním kampaním proizraelských organizací.

Kapely Massive Attack, Fontaines D.C., Kneecap a hudebník a umělec Brian Eno oznámili vznik kolektivu, který má pomáhat chránit další umělce a umělkyně vyjadřující se k probíhající genocidě v Gaze. Cílem iniciativy je podpořit tvůrce, kteří čelí „agresivním a šikanózním kampaním“ ze strany proizraelských organizací.

„Rozhodli jsme se využít svou platformu a mluvit o právě probíhající genocidě v Gaze a roli britské vlády, která této genocidě napomáhá,“ uvádějí Massive Attack ve svém vyjádření na instagramu. K nově založenému Etickému syndikátu pro Palestinu (Ethical Syndicate Palestine) se okamžitě připojily další kapely a umělci. Společně upozorňují zejména na tlak, kterému čelí mladé a začínající hudebnictvo, na umlčování výhružkami a rušením koncertů. Na podobné praktiky ze strany organizace UK Lawyers for Israel (UKLFI) nedávno poukázal dokument aktivistické skupiny Led By Donkeys. Dvojice Bob Vylan byla například nahlášena policii za výkřik „Smrt IDF!“ během vystoupení na festivalu v Glastonbury. Po zásahu UKLFI došlo i ke zrušení několika jejich plánovaných koncertů. Člen skupiny Kneecap, Mo Chara, byl dokonce obviněn z terorismu kvůli údajnému vyvěšení vlajky Hizballáhu – taktéž po nahlášení UKLFI. Podle Guardianu měla UKLFI kontaktovat i další hudebníky či jejich spolupracovníky, aniž by to veřejně oznámila.

„Naše iniciativa je projevem solidarity s těmi, kteří sledují genocidu v digitálním prostoru, ale bojí se o tom promluvit kvůli tlakům uvnitř i vně hudebního průmyslu,“ uvedli Massive Attack. Syndikát má za cíl vytvořit bezpečné zázemí pro umělce, kteří se chtějí veřejně vyjádřit proti genocidě, ale obávají se právních následků.

Kolektiv jasně deklaruje své požadavky: 1. okamžité a bezpodmínečné vpuštění humanitární pomoci do Gazy, 2. konec zabíjení humanitárních a zdravotnických pracovníků a pracovnic, 3. konec prodeje zbraní a licencí Izraeli ze strany Spojeného království, 4. okamžitý a permanentní klid zbraní, 5. svobodnou Palestinu. „Nikdy není moc pozdě, každý je vítaný,“ vzkazují hudebníci.

Massive Attack už v minulosti podepsali společně s Benediktem Cumberbatchem, Duou Lipou, Wolf Alice a dalšími osobnostmi otevřený dopis britskému premiérovi Keiru Starmerovi. Vyzývali ho v něm, aby okamžitě zastavil prodej zbraní Izraeli, využil všechny dostupné prostředky k zajištění plného přístupu humanitárních organizací do Gazy a zavázal se palestinským dětem, že zprostředkujete okamžité a trvalé příměří a zastaví hladovění.

Print version 22.7.2025 denikalarm.cz

Next events:

AF na knižním veletrhu LITR

19. - 21. 9. 2025, Olomouc

LITR je projekt zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. LITR se soustředí zejména na tuzemskou tvorbu, chce představit publikace často vydávané v nízkém nákladu s omezenou distribucí. Zájmem LITR jsou autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Již popáté bude na místě také členstvo AF se stánkem Nakladatelství Anarchistické federace …(more)

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

Links

Anarchistický Bookfair Brno

4. 10. 2025, Brno

Přednášky, workshopy, distra, kapely, afterparty... …(more)

AFA fest 2026

1. - 2. 5. 2026, Praha

Dva dny plné hudby, promítání, přednášek... k 30. výročí založení AFA …(more)