Německý antifašistický rapový projekt „Spuck auf Rechts“ dnes pustil do světa nový videoklip nazvaný „You can´t evict a movement!“. Trojice rapperů (NULLKaveh, Gigo Flow a Cigir) se v něm zaměřuje na situaci uprchlíků v Německu, tamní represivní politiku vůči nim a protestní hnutí uprchlíků, bojující za přiznání základních práv. Spolu s klipem (NULLna který se můžete podívat tady) byl zveřejněn následující text:
Žadatelé o azyl jsou v Německu a Evropě nejvíce znevýhodněnou a utlačovanou skupinou lidí. Několik aktivistů a aktivistek z řad uprchlíků drželo v posledních několika letech hladovku či zcela přestali pít, aby upozornili na své katastrofální životní podmínky. Musíme se jich zastat, a pokud je to nutné, dopouštět se také občanské neposlušnosti!
Bez ohledu na Všeobecnou deklaraci lidských práv jsou uprchlíkům odpírána jejich základní práva a důstojný život. Podle německého práva by mohlo být žadatelům azyl poskytnuto právo pobytu, kdyby k tomu byla politická vůle. § 23 zákona o pobytu státním orgánům výslovně umožňuje, aby „některým skupinám cizinců“ vydávaly povolení k pobytu, existují-li pro to lidskoprávní nebo humanitární důvody.
Spolková kancléřka Angela Merkelová nedávno prohlásila, by bylo nekřesťanské, přijmout „příliš mnoho“ uprchlíků. Zavírá tak oči před historickou, ekonomickou a politickou odpovědností Evropy. Země tzv. třetího světa jsou totiž bombardovány armádami NATO, nebo jsou ničeny ekonomickým vykořisťováním. Jejich rozvoj po staletí blokovala zátěž koloniální politiky. Německo je také třetím největším vývozcem zbraní na světě a západnímu zbrojnímu průmyslu plynou z válečných konfliktů v tzv. třetím světě obrovské zisky. Neokoloniální západní a především německá hospodářská a zemědělská politika dále významně přispívají k tomu, že převážně afričtí zemědělci chudnou kvůli zemědělským dotacím a dovozním omezením. V důsledku toho všeho nemají často jinou možnost než utéct. Západní země jako Německo jsou proto spoluzodpovědné za uprchlíky, kteří stojí před jejich hranicemi. Německo je hospodářsky nejsilnější zemí Evropy, přijímá ale méně než jednoho uprchlíka na 1000 obyvatel. To řadí Německo na desáté místo v EU!
Od roku 2000 zemřelo nejméně 23 tisíc lidí, protože se jim nepodařilo dosáhnout pobřeží Itálie, Řecka nebo Španělska. Nedávno také italské námořnictvo oznámilo, že se stahuje z libyjského pobřeží, kde je zadržováno 150 tisíc uprchlíků, které zachránilo v nouzi na moři. Ploty „pevnosti Evropa“ jsou stále vyšší, zatímco Německo prostřednictvím své restriktivní azylové politiky a regulací třetích zemí úspěšně odmítá uprchlíky, a tak se vyhýbá odpovědnosti. Uprchlíci v Německu vedou nedůstojný život. Jsou neustále vystaveni diskriminaci; nemají právo na svobodu pohybu, právo na práci a vzdělání, nedostává se jim dostatečná zdravotní péče, atd. Z toho důvodu vyjadřujeme naši solidaritu s žadateli o azyl a podporujeme jejich požadavky na:
- zastavení všech deportací;
- přiznání trvalého pobytu;
- Zrušení nařízení Dublin II.[1]
[1] Toto nařízení z roku 2003 má určit členský stát příslušný k posouzení žádosti o azyl. Od nabytí účinnosti nařízení mohou uprchlíci žádat o azyl jen v zemích, ve kterých poprvé vstoupili na půdu EU. V případě, že jsou chyceni v jiném členském státě, jsou deportováni zpět do členského státu, do kterého vstoupili jako prvního.