Anarchist Federation

Written elsewhere : „Chci se učit, ne přežívat.“ Studující v Brně protestovali proti dalšímu zvýšení kolejného

This is a copy of article published on a2larm.cz.
It lacks pictures, formatting and mainly might have been updated in the meantime. If possible, read it from the original source, please:
https://a2larm.cz/2023/02/chci-se-ucit-ne-prezivat-studujici-v-brne-protestovali-proti-dalsimu-zvyseni-kolejneho/

Studenti a studentky Masarykovy univerzity včetně těch zahraničních z programu Erasmus protestovali proti neúnosně vysokému kolejnému, kvůli kterému si musí hledat další práci.

V pondělí 27. února ve 13 hodin odpoledne se v centru Brna sešlo asi pět desítek studentů, kteří si přinesli transparenty a připravili si projevy, ve kterých vysvětlovali svoji situaci po zvýšení kolejného. „Doteď mi platili kolej rodiče, ale je mi to už hloupé, protože jsem dospělý člověk. Nechci jim říkat zase o další peníze,“ říká jedna z účastnic demonstrace Ema Holubová ze Slovenska, na Masarykově univerzitě studuje mikrobiologii. Ema si po zvýšení kolejného o 15 procent bude hledat další brigádu. „Jenomže mi to bere čas na studium. Místo školy jsem v práci, abych v Brně mohla žít,“ dodává studentka magisterského stupně mikrobiologie, která kvůli diplomové práci tráví hodiny v laboratoři. „Myslím, že my s obory souvisejícími s biologií na tom budeme všichni podobně.“

Ema bydlí na kolejích v jedné z klidných částí Brna, kde platí za nezařízený pokoj pro dvě se dvěma postelemi a dvěma stoly po zvýšení kolejného 4500 korun měsíčně. Její bývalá spolubydlící se už odstěhovala do sdíleného bytu a podle Emy o tom uvažuje hodně dalších studentů včetně ní. „Je to ještě o něco dražší, takže by to můj problém neřešilo, ale měla bych tam alespoň víc soukromí a pohodlí.“

Veronika Hrtoňová, studentka evropských studií a politologie a jedna z organizátorek protestu říká, že zvýšení kolejného o 15 procent znamená pro studenty průměrně asi o pět set korun navíc. Osobně má za pokoj v části Brna o něco vzdálenější od centra platit 5500 korun, což je polovina jejích příjmů. „20. ledna nám přišlo mailem oznámení, že se bude podle inflační doložky zvyšovat nájemné od začátku února a pak od července o dalších deset procent, reálně od září, kdy už budou platit nové smlouvy,“ vysvětluje Hrtoňová. Podle ní to hodně studentů zarazilo. „Nedali to vědět moc dopředu a hlavně nám zvyšovali nájem už loni.“

Krátce po oznámení zvýšení kolejného tak vznikla v Brně studentská petice požadující zrušení opatření nebo snížení částky. Podle organizátorky nasbírala za týden asi tisíc podpisů. Petice také požadovala zastropování inflační doložky do dalších let. „Podali jsme ji ubytovací komisi Masarykovy univerzity a odpověděl nám pan prorektor Břetislav Dančák, který je předsedou komise. Řekl nám, že požadavkům vyhovět nemůže. Žádali jsme ho, aby svolal zasedání komise, kterého bychom se mohli zúčastnit. On ho svolal, ale bude se konat až další měsíc s tím, že se ho stejně účastnit nemůžeme. Naše požadavky má prý přednést jeden ze studentských zástupců,“ vysvětluje Hrtoňová. Poté studující začali připravovat protest, protože jim připadalo, že snaha jednat nikam nevede. „Přišlo nám i vyjádření paní kvestorky, která odpověděla, že naši petici považuje za nedůvodnou,“ dodává.

Následně prý prorektor Dančák souhlasil s osobní schůzkou se zástupci studentů, kteří podepsali petici, a slíbil jim zlepšení komunikace. „Nicméně stejně řekl, že s tím nepůjde nic udělat, protože univerzita nemá peníze, a že by nebylo fér pomáhat jen studentům na kolejích, a ne všem studentům školy. Navíc dodal, že naše bydlení nemůže být tak nedostupné, když na kolejích pořád bydlíme.“ Podle Hrtoňové byl studenský protest, který trval asi hodinu, jedinou možností, která studentům v momentální situaci zbyla. Na transparentech protestujících studentů, kteří se sešli v centru Brna, stálo například:  „11 500 za kolejní pokoj pro dva?!“ Jeden za zahraničních studentů pak na svůj transparent napsal:  „Bydlíme na kolejích, ne v pětihvězdičkových hotelech.“ Dle organizátorky se nezdá, že by se situací univerzita chtěla něco dělat. Zatím nebyla s námi ochotná ani dobře komunikovat,“ uzavírá Hrtoňová.

Podle vyjádření tiskového mluvčího Masarykovy univerzity Radima Sajbota byly jednotlivé body petice zamítnuty jako nedůvodné, protože byly navrhované způsoby řešení neproveditelné. Univerzita na ně podle jeho vyjádření nemá peníze. „Už teď získává od Ministerstva školství ubytovací stipendium 16 880 studentů. Není v silách školy studenty na kolejích podporovat více. Navíc navýšení ubytovacího stipendia pouze pro studující, kteří jsou ubytováni na kolejích, není možné. Vytvářeli bychom nerovné prostředí mezi našimi studenty, kteří bydlí v nájmu, a zlomkem vybraných studentů, kteří získali ubytování na kolejích. Na Masarykově univerzitě studuje přes 30 tisíc studujících, přičemž na kolejích jsou ubytovány jen necelé čtyři tisíce z nich. Většina se tedy nějakým způsobem podílí na tržním nájemném,“ rozvedl argument, který použil prorektor Dančák.

Univerzita nicméně prý považuje téma ubytování pro studenty za významné a diskuzi v této věci za důležitou. „Takový dialog by ovšem měl být veden korektně, věcně a se zohledněním všech faktů a souvislostí. Je to jen pár let zpátky, kdy univerzita neměla plně obsazené koleje, a tudíž měla dostatek ubytovacích kapacit pro zájemce. Teď jsou naše ubytovací zařízení prakticky plně obsazena a my bychom upotřebili daleko vyšší kapacitu, protože evidujeme vysoký převis poptávky ze strany studentů. Na začátku tohoto akademického roku jsme registrovali až dva tisíce studentů, jejichž požadavky na ubytování jsme nemohli z kapacitních důvodů uspokojit,“ uvádí mluvčí, který upozorňuje i na to, že se škola chystá koleje rekonstruovat. „Tato otázka nebyla po dlouhá léta, i kvůli nižšímu zájmu studentů, odpovídajícím způsobem řešena.“

Na dotaz, zda škola o tématu studentského bydlení komunikuje s příslušnými ministry, aby zajistila ubytování i studujícím, kteří přestávají být schopni si na ně vydělat, odpovídá mluvčí Sajbot takto: „Pan rektor se s panem ministrem školství potkává pravidelně. Naposledy se viděli zhruba před dvěma týdny a diskutováno bylo i financování celého vysokého školství, ve kterém chybí podle nás zhruba deset miliard korun.“

Protest studentů Masarykovy univerzity přichází ve chvíli, kdy se v Česku už několik let mluví o krizi bydlení. Mladí lidé jsou pak podle zdejších i zahraničních analýz jednou z krizí nejohroženějších skupin. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje ve spolupráci s dalšími resorty zákon o podpoře v bydlení i další investice do této oblasti. Je však nepravděpodobné, že by tato chystaná opatření mohla mít vliv na průměrné ceny bydlení, a mohla tak ulehčit i studujícím na vysokých školách.

Print version 28.2.2023 a2larm.cz

Written elsewhere

Links