Solidární čtení jmen
Nenecháme si ukrást odkaz vítězství nad fašismem …(more)
Aktivisté na protest uzavřeli v pondělí ráno Ministerstvu životního prostředí přívod vody. Chtěli tak upozornit na důsledky česko-polské dohody, která umožnila další těžbu v dole Turów a kvůli níž hrozí obcím v pohraničí ztráta pitné vody.
Ministerstvo životního prostředí se v pondělí ráno octlo bez vody. Přívod vypnuli občanští aktivisté s cílem upozornit na důsledky dohody o těžbě v dole Turów, kterou předminulý týden česká vláda uzavřela s Polskem. O protestu informovala občanská koalice Stop Turów.
„Primárním cílem bylo upozornit na politiku Ministerstva životního prostředí. Věřím, že jsme ministerstvu přidali zkušenost, jaké to je fungovat bez vody, “ uvedl pro Deník Referendum mluvčí aktivistů Mikoláš Opletal. Dohoda, na jejímž základě Česká republika stáhla žalobu u Soudního dvoru EU, je podle nich nevýhodná. A především nechrání zájmy obyvatel Libereckého kraje, kteří kvůli těžbě přicházejí o zásoby vody.
Protestující vydali prohlášení, ve kterém kritizují vládu za to, že žalobu stáhla výměnou za finanční kompenzaci. A vládnoucí koalici SPOLU připomínají, že před převzetím vlády hájila v případě sporu o Turów tvrdší přístup.
Klimatická změna podle aktivistů na hranice nehledí a je odpovědností právě Ministerstva životního prostředí usilovat o příznivé životní podmínky. „Plánujeme v akcích, které upozorní na klimatickou změnu a na nečinnost Ministerstva životního prostředí, pokračovat,“ dodává Opletal.
Protestní akce kritizující česko-polskou dohodu probíhají už bezmála dva týdny. První s nimi hned v den, co na veřejnost pronikla informace o předběžném schválení dohody, začalo hnutí Greenpeace. To požadovalo, aby premiér Fiala dohodu nepodepisoval — krátce po demonstraci však občané zjistili, že již podepsána byla. V neděli se na demonstraci iniciativy #StopTurow na Václavském náměstí sešlo několik stovek lidí.
Na protiprávnost uzavřené dohody o dole Turów upozornila v rozhovoru Deníku Referendum právnička spolku Frank Bold Petra Urbanová. Pokračující těžba v dole ohrožuje obyvatele obcí v pohraničí, kteří bojují s nedostatkem pitné vody. Česká strana proto původně požadovala její zastavení a žalovala kvůli tomu Polsko u Soudního dvora Evropské unie. Ten nařídil zastavení těžby až do vyřízení sporu. Polsko ji ale nepřerušilo, ani nezačalo platit pokutu, kterou mu kvůli neuposlechnutí nařízení soudní dvůr nařídil.
Informace o podpisu dohody, která České republice na příštích pět a půl let znemožňuje se proti těžbě bránit, přišla ve chvíli, kdy evropský generální advokát potvrdil, že je těžba v rozporu s unijním právem.
Nenecháme si ukrást odkaz vítězství nad fašismem …(more)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(more)
komentovaná procházka městem a koncert …(more)
Promítání a diskuze …(more)
Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025