Анархистская федерация

Что пишут на других сайтах : Kniha Blahobyt všem se stala stěžejním dílem Petra Kropotkina

Эта статья является копией статьи, опубликованной на ahistorie.451.cz.
Нет изображений, форматирования и, прежде всего, могла быть тем временем обновлена. Пожалуйста, можете ознакомиться с оригинальным источником:
http://ahistorie.451.cz/kniha-blahobyt-vsem-se-stala-stezejnim-dilem-petra-kropotkina/

 Kniha „La Conquête du Pain“ (Dobývání chleba), v anglickém překladu „The Conquest of Bread“ byla vydána ruským anarchistou a teoretikem hnutí Petrem Kropotkinem v roce 1892.

Čeští anarchisté jako název použily jednu z kapitol a nazvaly knihu „Blahobyt všem“.

Toto dílo se stalo jeho nejznámějším pokusem o systematické vysvětlení podstatných zásad anarchokomunismu. Zveřejnění tohoto Kropotkinova díla bylo zlomovým okamžikem v anarchistických dějinách, protože to bylo poprvé, co byla veřejnosti k dispozici dokončená a podrobná teoretická práce anarchokomunistické teorie. Publikace textu posunula těžiště anarchismu od individualistických, vzájemných a kolektivistických proudů k sociálním a komunistickým tendencím. Tento posun se ukázal být jednou z nejtrvalejších změn v historii anarchismu, protože anarchismus se vyvíjel po celé 20. století a jeho pevnými referenčními body byly Kropotkin a jeho kniha „The Conquest of Bread“.

Kropotkin původně psal text ve francouzštině a publikoval ve francouzském časopise „Le Révolté“, kde působil jako hlavní redaktor. Poprvé vyšlo roku 1892 v Paříži s předmluvou italského anarchisty Élisée Recluse, který také navrhl název. Po svém vydání ve Francii ho zanedlouho vydal Kropotkin v londýnském anarchistickém časopise „Freedom“ jako serializovanou verzi v angličtině v letech 1892 -1894.

„Blahobyt všem“ měl dopad daleko přesahující Kropotkinův vlastní život, hrál významnou roli v anarchistických milicích španělské občanské války a inspiroval anarchistickou historii, teorii a praxi v průběhu 20. století. Po vnímaném neúspěchu marxismu-leninismu v Sovětském svazu začali někteří myslitelé považovat knihu za prorockou, přičemž Kropotkin očekával mnoho úskalí a porušování lidských práv, k nimž by při centralizaci průmyslu došlo.

Версия для печати 23.1.2021 ahistorie.451.cz

Что пишут на других сайтах

Ссылки