Анархистская федерация

Что пишут на других сайтах : Zprávy o Antifa-provokatérech při útoku na Kapitol byly lživé. Takto vznikaly

Эта статья является копией статьи, опубликованной на denikreferendum.cz.
Нет изображений, форматирования и, прежде всего, могла быть тем временем обновлена. Пожалуйста, можете ознакомиться с оригинальным источником:
https://denikreferendum.cz/clanek/32164-zpravy-o-antifaprovokaterech-pri-utoku-na-kapitol-byly-lzive-takto-vznikaly

Americkým novinářům se podařilo poměrně rychle demaskovat hlavní typy fake news, které od středy rozšiřují Trumpovi stoupenci. Zde krátké shrnutí, co jejich prověřování odhalilo.

Bojovat s lživými zprávami je v době sociálních sítí většinou sisyfovská práce. V případě několika aktuálních se však podařilo fake news poměrně rychle demaskovat, a svým způsobem tak nad nimi zvítězit. Konkrétně je řeč o zprávách, že středeční spektakulární vpád do washingtonského Kapitolu nevedli stoupenci Donalda Trumpa, ale převlečení provokatéři „z Antify“. Analytikové NBC identifikovaly na sedm tisíc jednotlivých zpráv s touto informací. U nejrozšířenějších z nich se přitom již ve čtvrtek — tedy hned den poté — podařilo zdokumentovat, jak vznikly a kdo ze známých osobností je pomohl rozšířit.

I v českých koutech internetu lze na příslušné bludy stále narazit. Zde proto shrnutí, co odhalilo americké prověřování.

Lživých zpráv o „Antifě“ vzniklo hned v prvních hodinách po útoku několik typů. První obzvláště rozšířený přinesl protrumpovský list The Washington Times (WT, neplést s Washington Postem). Jeho základem byla citace jistého penzionovaného důstojníka, který dle WT tvrdil, že firma XRVision indentifikovala pomocí svého softwaru na rozpoznávání tváří účastníky antifašistických demonstrací právě v Kapitolu.

Vpádu do Kapitolu se podle některých zdrojů účastnili i neonacisté Jason Tankersley a Matthew Heimbach, zřejmě to tak ale nebylo. Ve fake news byli na každý pád oba označeni za antifašisty, kteří měli dav trumpovců manipulovat. Foto ItsGoingDown.org

Ještě na středeční schůzi Kongresu citoval příslušný blud trumpovský poslanec za Floridu Matt Gaetz. Gaetzova řeč se následně virálně rozšířila, k čemuž poslanec sám aktivně na sociálních sítích pomáhal. Sama firma XRVision sice na ověřovací dotaz BuzzFeed News vše popřela. Zpráva ale už měla v té době 6600 sdílení a kolovala internetem samovolně. Velmi k rozšíření Gaetzovy teze přispěl i komentátor stanice Fox Lou Dobbs, od něhož ji sdíleli fanoušci v ohromných počtech.

Washington Times dnes v opravené verzi své původní zprávy sdělení koriguje — XRVision neobjevil mezi trumpovci „levicové extrémisty“, ale pouze „extrémisty“. V tom má list pravdu — na fotografiích z útoku byli někteří takoví rozpoznáni. Nejde však o levičáky, ale o známé zastánce konspiračních teorií, americké alt-right aktivisty a neonacisty. Všichni identifikovaní se přitom dlouho a otevřeně k Trumpovi hlásili.

Matthew Heimbach (vlevo) s předsedou české DSSS Tomášem Vandasem. Foto Facebook Jiří Petřivalský

O rozšíření bludu typ dvě se postaral prokazatelně další republikánský poslanec, a to Louie Gohmert z Texasu. Na fotografii trumpovců v Kongresu si všiml, že jeden z výtržníků má na ruce vytetovaný „srp a kladivo“. Než stihl web Mashable a další zdroje poslance upozornit, že nejde o srp a kladivo, ale symbol Outsider's Mark z počítačové hry Dishonored, osdílely Gohmertův status dva tisíce lidí.

Třetí typ lživé zprávy o provokatérech mezi trumpisty se týkal nepřehlédnutelného muže s rohy a kožešinovou pokrývkou hlavy. Řada Trumpových stoupenců začala sdílet fotografii, jak týž výtržník pózuje při protestech Black Lives Matter. Zde se poměrně rychle odhalilo, že jde o známého exhibicionistu a stoupence konspiračních teorií z Arizony jménem Jake Angeli.

Angeli se sice při protestech BLM skutečně fotil, ale ne jako jejich účastník, ale jako provokatér z protitábora. Stanici NBC se sám Angeli k vpádu do Kapitolu přiznal — uvedl, že šlo o akt občanské neposlušnosti na Trumpovu podporu, v čemž nevidí problém.

Jake Angeli na protestech Black Lives Matter skutečně byl, ale za protistranu. Foto z Twitteru ClemenCari

Angeliho za člena Antify označil na Twitteru například populární kazatel teleevangelík Mark Burns, jehož status rozšířilo do světa 1700 lidí — mimo jiné i Trumpův mladší syn Eric nebo moderátorka trumpistických talk show Cari Kelemenová.

Konečně čtvrtý typ lživé zprávy označující trumpovce v Kongresu za Antifu pracuje se srovnáním fotografií několika účastníků při vpádu a snímků na webu Phillyantifa.org. Tento materiál šířil například autor několika trumpovských žalob na „volební podvody“ právník Lin Wood. Fotografie na Phillyantifa.org jsou ve skutečnosti součástí fotoseznamů významných postav americké krajní pravice, které sestavují filadelfští antifašisté.

Na smínku z Kapitolu (vpravo) zřejmě ve skutečnosti nejsou Tankersley a Heimbach jako na antifašistickém seznamu (vpravo), k Antifě ale ani jeden z nich nepatří. Foto z Twitteru JakubJeek8

Po sociálních sítích byla ve středu a ve čtvrtek rozšířena také řada fotomontáží, u nichž je ale dnes obtížné dohledat zpětně autora, protože správci Facebooku, Twitteru a spol. je systematicky mažou. S odvoláními na anonymní zdroje, avšak bez důkazů, informovala o „Antifě“ i četná protrumpovská média.

Na sociálních sítích či v televizi hovořili o „pravděpodobné“ levicové provokaci alabamský poslanec Mo Brooks, arizonský poslanec Paul Gosar, aljašská exguvernérka Sarah Palinová, jedna z tváří stanice Fox Laura Ingrahamová či texaský generální prokurátor Ken Pexton — autor nejrozsáhlejší protrumpovské žaloby vůbec.

Aktuálně se nové tematické fake news už tolik nešíří. Pochopitelně však není vyloučeno, že se neobjeví další .

Версия для печати 10.1.2021 denikreferendum.cz

Что пишут на других сайтах

Ссылки