Benefice na Budapest Pride
Benefiční (vegan) segedín …(více)
Připomínáme si 150 let od narození anglického anarchisty, který působil v Leedsu až do své emigrace do USA.
„Vysoký, energický a dobrý řečník“ – tak charakterizoval Julius Seltzer v knize Anarchist Voices Williama MacQueena, řečeného „Billy“. Ten se narodil 14. ledna 1875 v Londýně coby syn malíře Roberta MacQueena z rodiny krejčího původem ze Skotska. William začal také s malířským řemeslem, a to ještě před odchodem z domova. Později pracoval jako obchodní cestující a své objíždění země vždy využíval k provádění anarchistické propagandy. Koncem 90. let 19. století se stal aktivním anarchistou v Manchesteru a Leedsu.
Byl dobrým řečníkem, zejména v Burnley, kde jeho projevy na náměstí znepokojovaly Sociálnědemokratickou federaci, marxistickou skupinu vedenou Henrym Hyndmanem. Anarchosyndikalista Rudolf Rocker o něm prohlásil, že byl nejlepším z anglických řečníků v Leedsu a „schopným a nesmírně sympatickým mladým mužem“. V roce 1895 zprostředkoval v Leedsu setkání pro hostující americkou anarchistku Emmu Goldman při jejím turné. Dne 1. října 1899 zorganizoval v Leedsu mohutnou a úspěšnou demonstraci s devíti řečníky a dvoutisícovým davem proti búrské válce. Po svém projevu proti této válce v roce 1900 na následující demonstraci v Leedsu byl těžce zbit a téměř zlynčován davem džingoistů.
Byl hybnou silou aktivit leedské anarchistické skupiny. Nějakou dobu žil v jednom domě se Solomonem Ploschanskym a Hannou Kiselevskou, oba byli anarchisté. Psal články do anarchistického časopisu Freedom a se svým spolupracovníkem Henrym vydával v letech 1898–99 v Leedsu anarchistický měsíčník Free Commune (1898–1899).
MacQueen se přátelil s rakouským anarchistou Rudolfem Grossmannem, jenž je známější pod jménem Pierre Ramus. Spolu s anarchistou Alfem Bartonem z Manchesteru vydával v roce 1900 The Anarchist Newsletter s cílem podpořit komunikaci mezi kamarády. V roce 1901 vydal v němčině knihu Johanna Mosta Komunistický anarchismus. V Leedsu pokračoval ve vydávání brožur pod hlavičkou The Free Commune, než se přestěhoval do Hullu, centra německých anarchistických uprchlíků.
Nezaměstnanost a přemlouvání ze strany Mosta ho přiměly k emigraci do Spojených států, kde se stal redaktorem anarchistického listu Liberty v Patersonu a New Yorku (1902–03). V důsledku agitace během patersonské stávky v roce 1902 byl spolu s Luigim Galleanim a Pierrem Ramusem odsouzen na pět let poté, co všichni promluvili na masovém shromáždění.
Všichni byli spolu s Johannem Mostem zatčeni za podněcování k nepokojům podle nově zavedených zákonů o zločinné anarchii. MacQueen porušil podmínky kauce, ale vrátil se, aby stanul před soudem. Po třech letech byl propuštěn pod podmínkou, že opustí USA a už se nevrátí. V důsledku otřesných podmínek ve vězení, kde onemocněl tuberkulózou, měl podlomené zdraví. Vrátil se do Anglie a brzy nato v roce 1908 ve věku 33 let zemřel.
Zdroj:
https://libcom.org/article/macqueen-william-billy-1875-1908
Benefiční (vegan) segedín …(více)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
Kvír turistika …(více)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025